UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Ul. Jastrzębska będzie wyremontowana!

Urząd Marszałkowski opublikował właśnie aktualizację listy projektów ocenionych i wybranych do dofinansowania w ramach konkursu dla działania 6.1. Drogi wojewódzkie. Na liście tej znalazła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 933, czyli ul. Jastrzębskiej.

 

  • - To wiadomość, na którą czekałem. Jestem nią niezwykle ucieszony – mówi prezydent miasta Mieczysław Kieca. - Nasze wieloletnie starania przyniosą efekt, którego tak bardzo oczekują mieszkańcy miasta i okolic, którzy korzystają z ul. Jastrzębskiej. To jedna z najważniejszych dróg w naszym mieście, prowadząca do autostrady A1, dlatego też jej stan powinien być zdecydowanie poprawiony – dodaje prezydent.

Ulica Jastrzębska w świadomości wielu użytkujących ją kierowców jest drogą nadającą się do gruntownego remontu. O jej remont zabiegała wodzisławska Rada Miejska oraz prezydent miasta wraz ze swoim zastępcą. Ul. Jastrzębska w Wodzisławiu Śląskim to część drogi wojewódzkiej nr 933. Komunikuje ona miasto z wjazdem na autostradę A1 oraz z sąsiednimi gminami. Jest główną drogą prowadzącą z naszego miasta do Jastrzębia Zdroju. – To droga o szczególnie ważnym znaczeniu dla Wodzisławia Śląskiego – mówi Mieczysław Kieca, prezydent miasta. – Droga ta jest jedną z najważniejszych tras wylotowych z miasta, ale jej stan, jak wszyscy wiemy, jest nie do przyjęcia. Dlatego też nie ustawaliśmy w staraniach o podjęcie remontu przez województwo śląskie. Dziś możemy mówić o sukcesie – dodaje prezydent.

Prośby i apele

O remont drogi wojewódzkiej nr 933 apelowali również wodzisławscy radni. Znaczący apel Rada Miejska wystosowała do Marszałka Województwa Śląskiego w czerwcu 2014 roku. O przebudowę DW 933 solidarnie apelowali również parę miesięcy później inni przedstawiciele gmin powiatu wodzisławskiego, poprzez których teren droga ta przebiega.

Apel ponowił Mieczysław Kieca, który w kwietniu 2015 roku kolejny raz zwrócił się z prośbą do Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi w sprawie natychmiastowego remontu ulicy Jastrzębskiej. – W kwestii DW 933 jest wiele do zrobienia. Zwracałem się do marszałka Wojciecha Saługi o jak najszybsze, wręcz natychmiastowe, podjęcie kontynuacji prac związanych z przygotowaniem przebudowy ulic Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śląskim, jak również Wodzisławskiej w Mszanie. Wskazałem jako niezbędny do remontu dojazd do węzła autostrady A1 w Mszanie – mówił wówczas prezydent Mieczysław Kieca.

Umowa podpisana

Dziś możemy stwierdzić, że wszystkie apele zostały wysłuchane. We wrześniu 2015 roku w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisano umowę na wykonanie projektu modernizacji drogi. Wartość umowy opiewała na kwotę prawie 3,5 mln zł.

Pierwsze dobre informacje płynące z Katowic dotarły do miasta dwa lata temu. Wówczas podczas sesji Rady Miejskiej Mieczysław Kieca poinformował zebranych o uchwalonym w lipcu przez zarząd województwa planie rozbudowy dróg wojewódzkich. W planie tym do wykazu dróg przeznaczonych do modernizacji wpisano na wniosek naszych władz przebudowę 25 km DW 933. W naszym mieście remont ma objąć całą ul. Jastrzębską, od ronda na skrzyżowaniu z DK 78 aż po granice miasta. Przewidywany koszt całego remontu od Wodzisławia Śląskiego do Pszczyny wynosi około 144 mln zł. Władze województwa zakładały pozyskanie środków na remont drogi z funduszy europejskich. – To bardzo dobre informacje, wreszcie pojawiły się konkrety – podsumowywał Mieczysław Kieca.

Zagrożenie inwestycji

W czerwcu br. niestety pojawiły się informacje, iż projekt przebudowy DW 933 trafił na listę rezerwową i remont drogi stanął pod znakiem zapytania. - Byliśmy bardzo zmartwieni tą informacją. O remont ulicy Jastrzębskiej zabiegamy od kilku lat. Nie wyobrażałem sobie, żeby miała pozostać w obecnym stanie. Podjąłem wszelkie możliwe działania, by lobbować za tą ważną inwestycją. Cieszyłem się, że przynajmniej remont ulicy Młodzieżowej był już pewny. Wierzyłem, że na Jastrzębską również przyjdzie czas – mówi Mieczysław Kieca. - Świetna współpraca z Marszałkiem Województwa Śląskiego Wojciechem Saługą, otwartość na nasze problemy i jego chęć pomocy nie były tu bez znaczenia. Przyjął moje uwagi dotyczące rozstrzygnięcia konkursu. Złożył też stosowny protest w ramach procedury odwoławczej. Dziś dowiadujemy się, że był on skuteczny – podsumowuje prezydent miasta.

- Cieszę się, że przebudowa drogi wojewódzkiej nr 933 znalazła się na zaktualizowanej liście projektów drogowych – wiem, jak bardzo oczekiwali tego mieszkańcy. To kolejna inwestycja drogowa w subregionie zachodnim, która układa się w spójną sieć połączeń. Ta droga ma duże znaczenie nie tylko dla mieszkańców Wodzisławia Śląskiego i okolicznych gmin, ale dla całego regionu – przekonuje Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Nie tylko ulica Jastrzębska

DW 933 to niejedyna droga wojewódzka, o której remont zabiegały władze miasta. Prezydent apelował również o przeprowadzenie pilnego remontu kapitalnego odcinka ulicy Młodzieżowej. Inwestycja ta również została rozpoczęta.