Uczniowie SP1 Mistrzami Śląska w szachach

28 listopada w Częstochowie odbyły się Igrzyska Dzieci w Szachach. W Finale Wojewódzkim, którego organizatorami byli: Śląski Szkolny Związek Sportowy w Katowicach, Szkolny Związek Sportowy w Częstochowie oraz Uczniowski Klub Sportowy „Hetman”, wzięło udział prawie 130 uczestników.

Aby znaleźć się w  Finale Województwa, drużyna z wodzisławskiej Jedynki pokonała wcześniej inne zespoły w eliminacjach powiatowych i regionalnych. Podczas finału w Częstochowie drużyna była bezkonkurencyjna i nie przegrała ani jednej rundy!

Skład zwycięskiego zespołu:

1 szachownica: Paweł Buszka, klasa 5b

2 szachownica: Agnieszka Słanina, klasa 6b

3 szachownica: Julia Kolorz, klasa 4b

4 szachownica: Julia Szczurek, klasa 2b

Indywidualne sukcesy podczas Igrzysk Dzieci odniosły Agnieszka Słanina i Julia Szczurek, które zajęły odpowiednio:1 miejsce na 3 szachownicy - Agnieszka, 2 miejsce na 4 szachownicy – Julia. Wszyscy uczniowie uczęszczają do klas z dodatkowymi zajęciami szachowymi wprowadzonymi dzięki realizowanym przez Miasto Wodzisław Śląski Strategiom Rozwoju Oświaty.

Wygraną w Częstochowie zespół zapewnił sobie awans do Finału Mistrzostw Polski Szkół w Szachach, który odbędzie się wiosną 2024 r. Uczniów do turnieju przygotowywał trener, pan Mikołaj Korolczuk. Drużyny prowadzone w Szkole Podstawowej nr 1 przez trenera Korolczuka zebrały w ostatnich latach na swoim koncie 2 tytuły Mistrzów Śląska, 2 tytuły Wicemistrzów Śląska, brązowy medal w Mistrzostwach Śląska oraz brązowy medal Mistrzostw Polski i 6 miejsce w Mistrzostwach Polski.