Uczniowie już korzystają z WOCNiT

Ruszyły pierwsze zajęcia w nowo otwartym Wodzisławskim Oświatowym Centrum Nauki i Techniki, mieszczącym się w budynku wygaszanego Gimnazjum nr 2. Uczniowie brali już udział w lekcjach m.in. w nowoczesnych pracowniach mechatroniki, ceramicznej, chemiczno-fizycznej i sali sensorycznej.

W Centrum działającym przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej nr 1 znajdują się pracownie: mechatroniki z piętnastoma stanowiskami komputerowymi i tablicą multimedialną, chemiczno-fizyczna z szafami laboratoryjnymi, ceramiczna z piecami do wyrobu ceramiki i obróbki cieplnej szkła, gastronomiczna z potrzebnymi sprzętami kuchennymi, krawiecka z dziesięcioma stanowiskami z maszynami do szycia i stolarska z profesjonalnymi zestawami sprzętów oraz sale: fotograficzno-malarska z wystawami i sensoryczna – adresowana do najmłodszych, z interaktywną podłogą. W planach jest utworzenie dwóch dodatkowych sal: audiowizualnej i studia nagrań.

W WOCNiT swoje umiejętności, kompetencje i pasje w ramach dziennych zajęć zaczęły rozwijać dzieci i młodzież wodzisławskich szkół podstawowych. Cel jest taki, by każda klasa przynajmniej raz w ciągu roku mogła wejść do każdej pracowni. Sale są też otwarte popołudniami dla młodzieży w ramach OPP. Docelowo Centrum ma służyć także np. seniorom i innym zainteresowanym grupom społecznym.

Centrum zostało uruchomione dzięki współpracy miasta i przedsiębiorców, a także wykwalifikowanej wodzisławskiej kadrze. Jest jednym z efektem opracowanej Strategii Rozwoju Miasta.

Przypomnijmy, w budynku wygaszanego Gimnazjum nr 2 oprócz Wodzisławskiego Oświatowego Centrum Nauki i Techniki mieści się także siedziba Wodzisławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Ma tutaj także powstać Centrum Organizacji Pozarządowych. Obiekt na 26 Marca w przyszłości będzie więc pełnił funkcję centrum nauki i kompetencji dla wszystkich mieszkańców Wodzisławia Śląskiego.

źródło: Gazeta Wodzisławska