Wodzisławianie z twórczością Stanisławy Wojtyny mogli zapoznać się chociażby na licznie organizowanych wystawach w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej czy w galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej Art Wladislavia. Obrazy jej autorstwa znajdują się w krajowych muzeach, u prywatnych właścicieli, a także za granicą. To blisko 100 wystaw indywidualnych, 220 zbiorowych krajowych i międzynarodowych, i udział w ponad stu plenerach malarskich. Bogate archiwa wypełniają każdą wolną przestrzeń mieszkania artystki.
Ceni różnorodność
Ze sztuką Stanisława Wojtyna na dobre zaprzyjaźniła się już po podstawówce. Jak wspominała, wywodzi się z rodziny o artystycznych preferencjach. Jej mama, choć nie malowała obrazów, z pasją dekorowała i urządzała wnętrza, tworzyła też poezję. Stanisław Wojtyna ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Po szkole malowała, choć niewiele. Większość wolnego czasu wypełniały jej rodzinne obowiązki. Kiedy dzieci usamodzielniły się, wróciła do intensywnego malowania. Ten aktywny twórczy stan trwa już od ponad 30 lat. Malarka stosowała różnorodne techniki, co więcej wypracowała swój niepowtarzalny styl. Cecha charakterystyczna jej twórczości to odwaga w poszukiwaniu nowych rozwiązań technicznych. Akwarela, olej, akryl – z nimi wszystkimi jest za pan brat. Maluje na płótnie, drewnie, sklejce i szkle, ale i na kartonie. Słynie też z oryginalnych kolaży. Łączy farbę z koralikami, zasuszonymi kwiatami, muszelkami, włóczką. Jej obrazy przedstawiają świat pełen niedomówień, z pogranicza fantazji i realizmu. Zaznaczała, że ceni sobie niesamowity komfort i możliwość tworzenia w osobliwym rytmie, gdy jest natchnienie, bez presji i nacisków. Stara się na nikim nie wzorować. Nie tworzy pod publikę, a jedynie to, co chce, dzięki czemu może pozwolić sobie czasem na ekstrawagancję.
Dwie pasje
Stanisława Wojtyna rozwijała swoją pasję malarską, działając w różnych grupach artystycznych. Jest honorowym członkiem grupy Konar, należała do grupy z Jastrzębia Zdroju, która zajmowała się nie tylko malarstwem, ale i poezją. Działała w Regionalnym Stowarzyszeniu Twórców Kultury „Grupa na Zamku” z Oświęcimia oraz w grupie raciborskiej. Warto zaznaczyć, że w wydawanym przez Raciborskie Stowarzyszenie Twórców Kultury Horyzont piśmie „Horyzonty – Międzynarodowe Pismo Naukowo-Literacko-Artystyczne”, prezentowana jest jest jej twórczość nie tylko malarska, ale i poetycka. W życiu Stanisławy Wojtyny ważne miejsce zajmują obrazy i poezja, często te dwa światy przenikają się, inspirują i uzupełniają. Wiersze Stanisławy Wojtyny zdobyły szerokie uznanie. Jak wspominała, pierwsze z nich nagrodzono na konkursie w Bukownie. Wyróżnienie stało się impulsem do pisania kolejnych. Tak między innymi powstał tomik Ekologiczny grzech, wydany przez wodzisławski Urząd Miasta i Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej. Malarka zaznaczała, że trudno jej wybrać jedno szczególnie ważne dzieło, bo tworzenie każdego jest dla niej przeżyciem i radością.
Powody do dumy
Kolekcjonuje materiały na temat swojej twórczości, ma kilkanaście ksiąg na temat swojej działalności, z udokumentowanymi wystawami, wyciętymi notkami prasowymi i artykułami. Za działalność artystyczną i społeczną otrzymała wiele wyróżnień i odznaczeń, w tym nagrodę Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego, Starosty Powiatu Wodzisławskiego. Co więcej została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Poza malowaniem Stanisława Wojtyna chętnie sięga po książki, wczytuje się zwłaszcza w biografie, a także historyczne opracowania.
źródło: Gazeta Wodzisławska