#tworzyMYwodzisław: Ewa Mrukwa-Kominek

Prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek została laureatką Złotego Wawrzyna 2016

10 sierpnia przypada dzień świętego Wawrzyńca - diakona, męczennika i patrona Wodzisławia Śląskiego. Obchodom święta w naszym mieście rokrocznie towarzyszy wręczenie prestiżowej wodzisławskiej nagrody - Złotego Wawrzyna. W zeszłym roku wyróżniona została prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek. To właśnie ona jest bohaterką naszego jubileuszowego cyklu #tworzyMYwodzisław w tym tygodniu.

Prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek od blisko trzech dekad związana jest z okulistyką śląską. Od początku swojej pracy zajmuje się wadami refrakcji i ich korekcją, zarówno zachowawczą, jak i chirurgiczną (laserową i manualną). Zainteresowania prof. koncentrują się szczególnie wokół diagnostyki i leczenia m.in. schorzeń rogówki i zaćmy z implantacją wszystkich modeli soczewek wewnątrzgałkowych. Warto podkreślić, że wodzisławianka wraz z zespołem wszczepiła pierwszą w Polsce soczewkę bioanalogiczną.

Prof. Ewa Mrukwa-Kominek zatrudniona jest jako kierownik w Katedrze Okulistyki i Klinice Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, oraz jako lekarz kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych w w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym im. Prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Swoje umiejętności zdobywała i poszerzała podczas licznych kursów, szkoleń i konferencji - w kraju i za granicą.

Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śląskim. Jest absolwentką Wydziału Lekarskiego w Zabrzu Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Stopień doktora nauk medycznych uzyskała w 1996 r., doktora habilitowanego - w 2007 r. Tytuł profesora został jej nadany w 2013 r.

Znakomita prof. medycyny to autorka lub współautorka ok. 200 opublikowanych prac naukowych, w tym monografii i rozdziałów książkowych. Publikacje te cytowano w kilkudziesięciu recenzowanych czasopismach zagranicznych. Dodatkowo Ewa Mrukwa-Kominek jest autorką lub współautorką ponad 500 prac przedstawianych na zjazdach i sympozjach w kraju, jak i tych o zasięgu europejskim i światowym.

Nagrodzona kierowała ponadto licznymi badaniami klinicznymi i naukowymi. Jako główna badaczka prowadziła m.in.: "Badanie dotyczące skuteczności leków w jaskrze", "Ocena skuteczności leczenia schorzeń rogówki" czy "Ocena skuteczności leczenia cukrzycowego obrzęku plamki". W powiązaniu z katowickim SUM-em zajmowałą się z kolei np. zastosowaniem soczewek wewnątrzgałkowych w chirurgii zaćmy i w starczowzroczności.

Złoty Warzyn

Prestiżowa nagroda, jaką jest Złoty Wawrzyn, tradycyjnie wędruje do osób lub instytucji, które mają znaczący wpływ na rozwój i promocję naszego miasta na terenie zarówno powiatu, województwa, jak i całej Polski. Bohaterka naszego cyklu, prof. Ewa Mrukwa-Kominek została wyróżniona w 2016 r. Warto przypomnieć, że tym samym znalazła się w gronie wybitnych nagrodzonych, tuż obok polskiego ekonomisty prof. Eugeniusza Gatnara i sędziego Sądu Najwyższego w stanie spoczynku dra Józefa Musioła (2012 r.), artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Vladislavia" (2014 r.) oraz zasłużonego piłkarza i niegdysiejszego kapitana reprezentacji Polski w piłce nożnej Stanisława Oślizły (2015 r.).

Naukowiec nagroda została wręczona podczas zeszłorocznych uroczystości w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Powędrowała do niej z rąk przewodniczącego Rady Miejskiej Jana Grabowieckiego i prezydenta miasta Mieczysława Kiecy.

Z informacjami o tegorocznych obchodach dnia świętego Wawrzyńca w Wodzisławiu Śląskim już wkrótce będzie można zapoznać się na stronie miasta.