UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Trwa remont Pałacu Dietrichsteinów

Kompleksowa modernizacja Pałacu Dietrichsteinów trwa w najlepsze. Wokół budowli pojawiły się rusztowania. Aktualnie wykonawca zajmuje się m.in. skuwaniem tynków z elewacji i detali architektonicznych. Cel remontu? Zwiększenie atrakcyjności Pałacu i Muzeum oraz odtworzenie przypuszczalnego wyglądu zabytkowego obiektu.

W ostatnim czasie zabezpieczone zostały posadzki w holu głównym Pałacu. Dokonano też rozbiórek pozostałych podłóg na parterze budynku i iniekcji ścian.

Przed realizatorem inwestycji – firmą Intravi sp. z o.o. sp. k. – jeszcze m.in. zasypywanie, stabilizacja oraz wzmocnienie gruntu wokół budowli, naprawa spękań i uszkodzonych murów, konserwacja zachowanych tynków i detali architektonicznych, demontaż więźby dachowej i montaż nowej więźby wraz z jej ociepleniem i montażem pokrycia dachowego, zabezpieczenie obiektu przed warunkami atmosferycznymi, montaż nowej, drewnianej stolarki okiennej (na podstawie najstarszych zachowanych okien) oraz wykończenie pomieszczeń. Na wykonanie wszystkich zadań firma ma czas do końca lipca 2020 r.

Kompleksowa modernizacja Pałacu Dietrichsteinów jest możliwa dzięki wieloletnim staraniom miasta i pozyskanemu dofinansowaniu. Środki w wysokości ponad 11 milionów złotych pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 i budżetu państwa. Najkorzystniejsza oferta złożona przez wspomnianego wykonawcę w przetargu to z kolei 13 553 445,78 zł.

źródło: Gazeta Wodzisławska