To były wakacje pełne atrakcji

Wakacje w naszym mieście upłynęły pod znakiem "Akcji Lato". Warsztaty fotograficzne, zajęcia plastyczno-literackie, weekendowe wycieczki, spotkania edukacyjne, wydarzenia sportowe i wiele innych. To wszystko, z myślą o wodzisławianach, zaplanowały miejskie jednostki: Wodzisławskie Centrum Kultury, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM" oraz Muzeum.

W 76. wydarzeniach zorganizowanych przez miejskie jednostki wzięło udział ponad 4 tys. osób. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim postawiła przede wszystkim na rozpowszechnianie czytelnictwa wśród najmłodszych wodzisławian, Wodzisławskie Centrum Kultury skupiło się na zajęciach artystycznych, kulturalnych oraz pokazach filmowych. Z kolei Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM" zaspokoił potrzeby mieszkańców w zakresie sportu i aktywności fizycznej. Zaś Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zadbało o to, aby przybliżyć historię naszego miasta.

Muzeum zorganizowało m.in. wykład o średniowiecznym Wodzisławiu Śląskim, który był połączony z elementami teatru i warsztatów tańca średniowiecznego, wykład o legendach wodzisławskich połączony z wykonywaniem postaci z masy solnej zaczerpniętych z tychże legend oraz warsztaty plastyczne podczas których wykonywano maski z paper-mâché. Ogromną popularnością cieszyło się zwiedzanie z przewodnikiem ewangelickiego Kościoła Świętej Trójcy, który jest jednym z najstarszych obiektów sakralnych na Górnym Śląsku.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji „Centrum” przeprowadził szereg atrakcji sportowo-rekreacyjnych, które odbywały się na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”, na Krytej Pływalni „MANTA” oraz na boisku Orlik, przy ul. Tysiąclecia 25. W wydarzeniach zorganizowanych przez jednostkę uczestniczyło ok. 3 tys. osób. Mogły one wziąć udział m.in. w popularnym w naszym regionie Nocnym Biegu z Gwiazdami, zobaczyć film w plenerze podczas Plenerowego Kina Letniego bądź zwiedzić okolicę pod okiem wykwalifikowanego przewodnika.

W Wodzisławskim Centrum Kultury lipiec obfitował w ciekawe zajęcia rozwijające kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. Odbyły się warsztaty plastyczne i recyklingowe, projekcje filmowe, a także zajęcia ruchowe. Młodzi uczestnicy dowiedzieli się, w jaki sposób wykorzystać surowce wtórne, eksperymentowali z fotografią oraz stworzyli niepowtarzalne dzieła. Z kolei sierpniowe, piątkowe przedpołudnia młodzi widzowie spędzali przed dużym ekranem z bohaterami bajek i filmów w Kinie Pegaz. W wydarzeniach wzięło udział 858 osób.

W ramach "Akcji Lato" w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim oraz w podległych filiach odbyło się 35 wydarzeń, w których wzięło udział 467 dzieci. Bibliotekarze przeprowadzili szereg zajęć, które propagowały czytanie wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta. W MiPBP zaprezentował się dwukrotnie Teatr Krak-Art z Krakowa.

Ponadto o czas wolny wodzisławian zadbała Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego "Dziupla" oraz miejskie przedszkola, które pełniły wakacyjne dyżury.