W Święcie Twórców Kultury wzięło udział blisko 300 pasjonatów sztuki i kultury. W trakcie wydarzenia nie zabrakło ciekawych występów artystycznych, momentów pełnych wzruszeń i radości. Galę poprowadzili sekretarz miasta Anna Szweda-Piguła oraz prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. Prowadzący wykazali się profesjonalizmem i niesamowitą charyzmą. Ich ciepło, znajomość tematu oraz dowcip dodawały lekkości emocjonalnemu ładunkowi tego wieczoru.
Wydarzenie rozpoczął występ Teatru Tańca Memento, którego przedstawicielki zaprezentowały nowoczesny i imponujący taniec, pełen abstrakcyjnych form i ekspresyjnych ruchów.
Święto Twórców Kultury uświetnił również występ magika - Adriana Mitoraja, gag Tik-Tokowy, spot promocyjny "Bejba! Sortuj jak trzeba". Ponadto niczym na Gali Oskarów, na salę widowiskową, dostarczono pizzę.
Najważniejszym punktem spotkania było zaprezentowanie i wyróżnienie kulturalnej działalności w Wodzisławiu Śląskim i w całym powiecie. Było to podsumowanie kończącego się 2023 roku. Na podstawie rozmów z twórcami i mieszkańcami, na bazie wydarzeń, jakie miały miejsce na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy nagrodzono ludzi kultury, aż w jedenastu kategoriach. Pełna lista wyróżnionych i nagrodzonych:
1. Zespół Tworzący Kulturę:
- wyróżnienia: Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia (za reprezentowanie i rozpowszechnianie kultury naszego regionu na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. podczas Festiwalu Folklorystycznego „Perła Morza Czarnego” w Bułgarii, Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Power 2023 w Katowicach), Zespół Kokoszyczanki (za reprezentowanie i rozpowszechnianie kultury naszego regionu na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. podczas XIX Turnieju Zespołów Ludowych im. Mariana Cieśli w Suszcu, XXIX Regionalnego Przeglądu Pieśni "Śląskie Śpiewanie" im. prof. Adolfa Dygacza w Koszęcinie), Stowarzyszenie Kobiet z Pasjami i Bez (za prężną działalność na terenie całego regionu, budowanie więzi społecznych, zrzeszanie kobiet naszego powiatu i budowaniu w nich poczucia własnej wartości), Zespół Vocalsi (za reprezentowanie i rozpowszechnianie kultury naszego regionu, m.in. podczas uroczystości 50-lecia Gminy Gorzyce, Wodzisławskiego Festiwalu Franciszkańskiego),
- Grand Prix: Zespół Taneczny Miraż (za reprezentowanie Wodzisławia Śląskiego i rozpowszechnianie kultury naszego regionu na arenie krajowej i międzynarodowej, m.in. podczas XI Open Polish Dance Cup Busko Zdrój 2023, Mistrzostw Polski IDO w Karczewie, VI Ogólnopolskiego Turnieju Tańca „School Dance 2023”).
2. Młody Talent:
- wyróżnienia: Estera Wochnik (za muzyczny wkład w artystyczne, kulturalne życie Wodzisławia Śląskiego), Filip Mojżysz (za projekt „Nie hejtuj! Złe Słowa mają moc”, realizację teledysków dla zespołu Łzy oraz fotograficzne upamiętnianie ważnych dla Wodzisławia Śląskiego i powiatu chwil), aktorzy Teatru Szydełko (za spektakl „Moje nie moje” w reżyserii Doroty Krawczyk, który zdobył Srebrną Kurtynę podczas XXXII Bielskich Spotkań Teatralnych) , Mateusz Lenczyk (za promowanie miasta Wodzisławia Śląskiego na arenie międzynarodowej, zajęcie trzeciego miejsca w Mistrzostwach Polski Show Dance w kategorii SOLO DOROŚLI),
- Grand Prix: Zuzanna Wójtowicz (za obronienie tytułu Mistrzyni Europy w stylu balet w kategorii juniorskiej podczas Mistrzostw Europy International Dance Organization w tańcu jazz i balet w Kielcach).
3. Wydarzenie Roku:
- wyróżnienia: Ara!Fest (za promocję zespołów i sekcji Amatorskiego Ruchu Artystycznego, a także integrację mieszkańców całego regionu), WLOT Zabytkowej Motoryzacji (za przyciągnięcie do miasta miłośników klasycznych pojazdów nie tylko z regionu, ale i całej Polski), Kokoszycka Jesień Artystyczna (-za pielęgnowanie tradycji oraz integrację lokalnego środowiska poprzez inicjowanie i prowadzenie działań na rzecz rozwoju i aktywizacji mieszkańców regionu), Akrobreak Masters (za kultywowaniu aktywnego spędzania wolnego czasu, promowanie akrobatyki tanecznej wśród mieszkańców regionu),
- Grand Prix: Wodzisławska Noc Teatrów (za promowanie kultury i sztuki teatralnej wśród mieszkańców regionu).
4. Przyjaciele Kultury:
- wyróżnienia: Służby Komunalne Miasta w Wodzisławiu Śląskim, Ochotnicze Straże Pożarne z terenu Wodzisławia Śląskiego, Straż Miejska w Wodzisławiu Śląskim, Komenda Powiatowa Policji w Wodzisławiu Śląskim, wodzisławska filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Szkoła Edukacji Innowacyjnej w Wodzisławiu Śląskim, POL-EKO, koordynator polskich usług przewodnickich w Ostrawie Filip Witkowski, Restauracji Szwajcaria, Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego "Dziupla", MOSIR "Centrum”, Bistro Proporcja (przedstawiciele organizacji, które przez cały 2023 roku w największym stopniu pomagały organizować wodzisławskie wydarzenia, realizować ciekawe kulturalne inicjatywy).
5. Diament Eksportowy:
- wyróżnienia: Aleksandra Leśniewicz i Thomas Arnold (za promowanie ziemi wodzisławskiej na arenie krajowej), Zespół Tabu (za promowanie ziemi wodzisławskiej na arenie krajowej i międzynarodowej),
- Grand Prix: Zespół Łzy i Cezary Borowik (za promowanie ziemi wodzisławskiej na arenie krajowej i międzynarodowej).
6. Dzieło Kultury:
- wyróżnienia: Zespół Tabu - za płytę "LUNAPARK", która jest hołdem dla nieprzewidywalności i magii, Piotr Hojka - za książkę "O początkach Wodzisławia Śląskiego", która przedstawia nowe badania na temat Wodzisławia Śląskiego, Weronika Tomala - za książkę "Powrót wroga", która ukazuje, jak wiele jest w stanie poświęcić człowiek dla miłości i bezpieczeństwa, Rafał Wolny - za wykonanie instalacji Wodzisławskich Skrzatów, które stały się jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Wodzisławia Śląskiego,
- Grand Prix: Teatr Szydło - za spektakl "@dkleJEŃCY", który pokazuje, jakie zagrożenia płyną z zacierania się granic pomiędzy światem online i offline.
7. Osobowość Kultury
- wyróżnienia: prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek (za działalność, której podstawą jest eliminowanie wszelkich granic dzięki muzyce), Marek Sobota (za świeże spojrzenie na muzykę i twórczy wkład w budowanie wodzisławskiej ceny rozrywkowej), Łucjan Bańczyk (za promowanie aktywności seniorów na polu artystycznym i kulturalnym),
- Grand Prix: Piotr Steczek (za pracę przy produkcji filmu pt. "Chleb i sól" jako reżyser castingu, kierownik planu oraz koproducent), Lenka Krcova (za liczne sukcesy z Zespołem Tanecznym "Miraż" oraz szkolenie młodych talentów i przyszłych mistrzów, a także aktywizowanie dzieci i młodzieży, zaszczepiania w nich pasji do tańca).
8. Nagroda Za Całokształt:
- nagroda: Wanda Bukowska (instruktorka, choreografka, specjalistka folkloru, regionalistka, a także założycielka Zespołu Pieśni i Tańca Vladislavia. Przez wiele lat krzewiła wśród młodych ludzi miłość do kultury, sztuki i Ojczyzny, a także dała początek dla amatorskiego ruchu artystycznego w Wodzisławiu Śląskim), Stanisława Wojtyna (obrazy jej autorstwa znajdują się w krajowych muzeach, u prywatnych właścicieli, a także za granicą. To blisko 100 wystaw indywidualnych, 220 zbiorowych krajowych i międzynarodowych oraz udział w ponad stu plenerach malarskich. Jej dzieła przedstawiają świat pełen niedomówień, z pogranicza fantazji i realizmu. Za działalność otrzymała wiele wyróżnień i odznaczeń), profesor Franciszek Nieć (wykładowca Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, dyrektor Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydułtowach. Uczy malarstwa i rysunku małe dzieci i studentów. Sam tworzy linoryty, które trafiają do galerii na całym świecie. Artysta brał udział w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych).
9. Najlepsza Przestrzeń Kultury:
- wyróżnienia: Pałac Dietrichsteinów (za wykreowanie miejsce aktywności kulturalnej i edukacyjnej, w którym możemy poznać bogatą historię naszego regionu), Sala Koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. W. Kilara w Wodzisławiu Śląskim (za wykreowanie miejsca integracji muzyków, w którym pasjonaci muzyki mogą rozwijać swoje umiejętności, zdobywać i poszerzać swoje muzyczne doświadczenie), Wodzisławskie Centrum Kultury i Rydułtowskie Centrum Kultury FENIKS (za wykreowanie miejsca, które gromadzi różnorodne formy ekspresji artystycznej i intelektualnej, służące zarówno mieszkańcom regionu, jak i artystom),
- Grand Prix: Niszovi (za wykreowanie miejsca tętniącego życiem oraz dobrze zagospodarowaną przestrzeń, która odpowiada potrzebom nie tylko lokalnej społeczności, ale całego regionu).
10. Wyróżnienie Specjalne Za Działalność z Wyjątkową Misją: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim.
11. Medenas Kultury: Kazimierz "Kosa" Rychlikowski (mecenas kultury to osoba, osoba bądź instytucja, popierająca rozwój literatury, sztuki czy każdej innej z dziedzin kultury, która udziela wsparcia, czy to organizacyjnego, koncepcyjnego, czy finansowego artystom, instytucjom kulturalnym).
Święto Twórców Kultury było także idealną okazją do przedstawienia dorobku artystycznego twórców z naszego regionu. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z dziełami, m.in. Grażyny Zarzeckiej, Piotra Solisa, Zygmunta Łacioka, Weroniki Tomali, Jolanty Krzyżek, Czesławy Leszczyńskiej, Magdaleny Szymańskiej, Stanisławy Wojtyny, Bogumiły Caniboł, Agnieszki Trzeciok, Natalii Maciejek, Agnieszki Kaźmierczak.
Atmosfera podczas wydarzenia była pełna inspiracji i kreatywności. Święto było niezapomnianym doświadczeniem dla wszystkich obecnych.
Kultura to człowieczeństwo. To emocje, wzruszenia, przeżycia. Kultura to zawsze spotkanie. Ze sztuką, z drugim człowiekiem, jego artystycznym wnętrzem. W piątek udało nam się właśnie tak pięknie spotkać podczas Święta Twórców Kultury. Przygotowaliśmy wieczór pełen emocji, radości, rozmów, laurów i wyróżnień. Naszym pragnieniem było podziękowanie, pokazanie naszej wdzięczności, naszego uznania dla wszystkich, którzy kulturę Ziemi Wodzisławskiej tworzą. Dziękuję Wam wszystkim jeszcze raz najserdeczniej jak potrafię! Wszystkim! Artystom, twórcom, technikom, obsłudze, służbom. Jesteście wspaniali! - podsumował wydarzenie prezydent Wodzisławia Śląskiego, Mieczysław Kieca.
Organizatorem Święta Twórców Kultury był Wydział Dialogu, Promocji i Kultury Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.