UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Święta Wielkanocne w czasie epidemii

Bez stołu pełnego najbliższych, bez wyjazdów i rodzinnych spotkań, bez koszyczka ze święconką - takie będą tegoroczne Święta Wielkanocne. Inne niż przyszło nam obchodzić. Inne - ale to nie oznacza, że gorsze. Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała dekret, zawierający wytyczne dla kościołów katolickich i ich wiernych ws. sprawowania Triduum Paschalnego w czasie epidemii koronowirusa. Jakie? Sprawdźcie w artykule.

Wierzący w domach, kapłani w kościołach

W kościołach katedralnych i parafialnych, bez fizycznego udziału wiernych, biskup i proboszczowie będą mogli celebrować misteria liturgiczne Triduum Paschalnego. Wierni będą mogli dołączyć do modlitwy w swoich domach. W tym przypadku pomocne będą relacje na żywo oraz komunikacja teleinformatyczna.

Wielki Czwartek

Tego dnia księża w parafii będą mogli koncelebrować mszę św. Wieczerzy Pańskiej, ale bez udziału wiernych. Kapłani muszą pominąć obrzęd umycia nóg, a Najświętszy Sakrament powinien być przechowywany w tabernakulum.

Wielki Piątek

Biskupi, proboszczowie celebrować będą Mękę Pańską, bez fizycznego udziału wiernych. W modlitwie szczególnie podkreślana będzie intencja za chorych, zmarłych, znajdujących się w sytuacji zagubienia.

Wielka Sobota

Wielka Sobota odbędzie się bez tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach. Zamiast tego wierni wykonają obrzęd błogosławieństwa posiłku w domu przed śniadaniem wielkanocnym.

Wigilia Paschalna

Jak stanowi dekret watykański Wigilia Paschalna powinna być sprawowana tylko w kościołach katedralnych i parafialnych. Na początku Wigilii i przy obrzędzie światła należy pominąć rozpalanie ogniska, tylko zapalić świecę i od razu przejść do orędzia wielkanocnego. Po liturgii słowa nastąpi liturgia chrzcielna, podczas której zostanie tylko odnowione przyrzeczenie chrzcielne. Na koniec liturgia eucharystyczna.

Nabożeństwa on-line

W okresie Triduum Paschalnego będą transmitowane przez stacje telewizyjne i radiowe, a także dostępne w Internecie nabożeństwa związane z poszczególnymi dniami i wydarzeniami Wielkiego Tygodnia.

Więcej informacji można uzyskać tutaj i tutaj

#zostańwdomu na Wielkanoc

Rząd RP podczas ostatniej konferencji prasowej zarekomendował, aby społeczeństwo powstrzymało się od podróży i pozostało w domach podczas nadchodzącej Wielkanocy.

- W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - poinformował szef KRPM Michał Dworczyk. Rekomendacja nie jest formalnym zakazem, ale apelem o maksymalne ograniczenie przemieszczania się po kraju i ograniczenie liczby spotykanych w tym czasie osób.

Niech to będzie dobry czas!

To, że Wielkanoc odbędzie się na innych warunkach niż w poprzednich latach, nie oznacza, że Święta te nie będą udane. Czas spędzony w domach wykorzystajmy rodzinnie. Pieczmy razem potrawy, przygotujmy własnoręcznie wykonane ozdoby. Cieszmy się swoim towarzystwem, skontaktujmy się ze swoimi krewnymi za pośrednictwem telefonu bądź internetu. Niech radość wypełni serca - mimo wszystko.