Świeć przykładem: Wykorzystuj światło dzienne

Korzystanie ze światła dziennego wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale przynosi także znaczące oszczędności, dzięki zmniejszeniu zużycia energii elektrycznej. Zapoznaj się z pierwszą zasadą oszczędzania prądu w gospodarstwie domowym.

O tym, jakie znaczenie ma światło naturalne w codziennym życiu, w szczególności przypominamy sobie podczas zmiany czasu z letniego na zimowy. Coraz dłuższe noce i krótsze dni doprowadzają do rozregulowania naszego zegara biologicznego. Badania wskazują, że światło dzienne pozytywnie oddziałuje na nasz organizm m.in. poprawia nasze zdolności umysłowe, zwiększa poziom energii życiowej oraz wpływa na wytwarzanie witaminy D. Naturalne źródło światła jest także zdecydowanie zdrowsze dla naszych oczu niż sztuczne oświetlenie.

Nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele może nam dać więcej światła dziennego w naszych domach i mieszkaniach. Takie proste rozwiązanie, które nic nie kosztuje zdecydowanie opóźni moment, w którym będziemy potrzebowali włączyć sztuczne oświetlenie, aby móc funkcjonować w domu. Dlatego jeśli kupno własnego kąta jest jeszcze przed Tobą, warto zwrócić uwagę na położenie lokum względem stron świata. Zachodnie okna dostarczają do naszych wnętrz więcej światła słonecznego. Być może jednak jesteś już właścicielem nieruchomości, w której dostęp do naturalnego światła jest utrudniony. Co zatem zrobić w takim wypadku? Warto pomyśleć o jasnych zasłonach z delikatnych tkanin oraz zmianie koloru ścian na jaśniejszy.

Zachęcamy do odwiedzenia miejskiej strony www.eko.wodzislaw-slaski.pl [otwiera się w nowym oknie], gdzie znajdują się szczegółowe infromacje nt. kampanii "Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzanie" oraz poradnik do pobrania, jak samodzielnie oszczędzać energię elektryczną. 

O kampanii

Kampania informacyjna „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzanie” jest odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysoką ceną surowców, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu oraz trudną sytuacją geopolityczną. Wspomniane okoliczności mocno wpływają na rachunki za energię elektryczną, które poważnie obciążają domowe budżety. Obecne realia zwiększają świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania energii elektrycznej.

Celem kampanii jest kształtowanie prawidłowych postaw i utrwalanie nawyków wśród wodzisławian, dotyczących racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w ich gospodarstwach domowym, miejscach pracy i nauki.

Rachunki za prąd są podstawowym wydatkiem każdego gospodarstwa domowego. W związku
z wysokimi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób szuka oszczędności. W obecnej sytuacji trudno uniknąć drastycznych podwyżek, które zapewne odczuje każdy z nas i będą one obciążeniem dla naszych portfeli. Dlatego warto szukać oszczędności również samodzielnie.
W ramach kampanii miasto podejmie szereg działań, które skutecznie pomogą mieszkańcom poprzez niewielkie zmiany codziennych zwyczajów zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska.

Powyższa kampanii informacyjnej realizowana jest przez miasto Wodzisław Śląski.