Świeć przykładem: używaj trybu „eko”

Ważną kwestią jest dbanie o środowisko naturalne. Rozwój nowych technologii może przysłużyć się ochronie środowiska, a jednocześnie pomóc nam w oszczędzaniu. Większość nowych sprzętów AGD wyposażonych jest w programy „eko”. To właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie tylko prąd, ale i wodę. Jeśli więc chcemy obniżyć ceny rachunków za energię elektryczną warto używać wspomnianego trybu. Zapoznaj się z dziesiątą zasadą oszczędzania prądu w gospodarstwie domowym.

No dobrze, ale co właściwie oznacza tryb „eko”? Włączając wspominany program nasze urządzenia pobierają mniej wody oraz podgrzewają ją jedynie do 50 stopni Celsjusza, jednocześnie zapewniając efektywne mycie naczyń, jeśli mówimy o zmywarce. Prawdą jest, że program eko jest zdecydowanie dłuższy niż pozostałe. Może trwać od 185 do 200 minut. Jest to znacząca różnica, ponieważ inne tryby są w stanie umyć nasze naczynia nawet w 40 minut, jednak pobierają zarówno więcej prądu, jak i wody.

Czy wiesz, że…?

Używając programów „eko” lub „oszczędzanie energii” jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet do około 50 proc. wody (kilkaset litrów) i o 500 kWh prądu.

O kampanii

Kampania informacyjna „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzanie” jest odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysoką ceną surowców, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu oraz trudną sytuacją geopolityczną. Wspomniane okoliczności mocno wpływają na rachunki za energię elektryczną, które poważnie obciążają domowe budżety. Obecne realia zwiększają świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania energii elektrycznej.

Celem kampanii jest kształtowanie prawidłowych postaw i utrwalanie nawyków wśród wodzisławian, dotyczących racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w ich gospodarstwach domowym, miejscach pracy i nauki.

Rachunki za prąd są podstawowym wydatkiem każdego gospodarstwa domowego. W związku
z wysokimi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób szuka oszczędności. W obecnej sytuacji trudno uniknąć drastycznych podwyżek, które zapewne odczuje każdy z nas i będą one obciążeniem dla naszych portfeli. Dlatego warto szukać oszczędności również samodzielnie.
W ramach kampanii miasto podejmie szereg działań, które skutecznie pomogą mieszkańcom poprzez niewielkie zmiany codziennych zwyczajów zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska.

Powyższa kampanii informacyjnej realizowana jest przez miasto Wodzisław Śląski.