Świeć przykładem: Pamiętaj o wyłączaniu światła

Popularne stwierdzenie krążące w przestrzeni publicznej mówi o tym, że nie warto gasić światła, gdy wychodzi się z pomieszczenia na krócej niż pięć minut. Jest to mit, który jednak zawiera w sobie ziarno prawdy. Zapoznaj się z drugą zasadą oszczędzania prądu w gospodarstwie domowym.

Faktycznie, włączając żarówkę przez chwilę pobiera ona więcej energii, aby mogła się rozgrzać. Zgodnie z tą regułą zużywamy więcej energii elektrycznej ponownie włączając żarówkę, niż ją wyłączając. Nic podobnego. W tym miejscu należy zastanowić się, przez jaki czas po włączeniu żarówki pobór prądu jest większy. Jak przekonują eksperci z firmy Tauron, czyli polskiego przedsiębiorstwa branży energetycznej, wszystko zależy od rodzaju żarówki. Zazwyczaj jest to jednak zaledwie parę sekund. Dlatego jeśli opuszczamy pomieszczenie jedynie po to, aby po kilku sekundach do niego wrócić, nie powinniśmy gasić światła. Wychodząc już jednak na kilkadziesiąt sekund, zawsze warto wyłączyć prąd. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy nasze pieniądze, ale także przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego. Jeśli więc chcemy, aby nasze rachunki za energię elektryczną były mniejsze, wyrobienie sobie tego nawyku jest podstawą.

O kampanii

Kampania informacyjna „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzanie” jest odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysoką ceną surowców, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu oraz trudną sytuacją geopolityczną. Wspomniane okoliczności mocno wpływają na rachunki za energię elektryczną, które poważnie obciążają domowe budżety. Obecne realia zwiększają świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania energii elektrycznej.

Celem kampanii jest kształtowanie prawidłowych postaw i utrwalanie nawyków wśród wodzisławian, dotyczących racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w ich gospodarstwach domowym, miejscach pracy i nauki.

Rachunki za prąd są podstawowym wydatkiem każdego gospodarstwa domowego. W związku
z wysokimi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób szuka oszczędności. W obecnej sytuacji trudno uniknąć drastycznych podwyżek, które zapewne odczuje każdy z nas i będą one obciążeniem dla naszych portfeli. Dlatego warto szukać oszczędności również samodzielnie.
W ramach kampanii miasto podejmie szereg działań, które skutecznie pomogą mieszkańcom poprzez niewielkie zmiany codziennych zwyczajów zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska.

Powyższa kampanii informacyjnej realizowana jest przez miasto Wodzisław Śląski.