Świeć przykładem: nie grzej przy otwartym oknie

Wietrzenie naszych domów i mieszkań, nawet, a może przede wszystkim zimą, jest jak najbardziej wskazane. Świeże powietrze wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i lepszy sen. Odpowiednia wentylacja pomieszczeń zapewnia właściwy poziom wilgoci, która jak już wspominaliśmy, pojawia się m.in. podczas gotowania, jeśli nie używamy pokrywek do garnków. Zapoznaj się z dziewiątą zasadą oszczędzania prądu w gospodarstwie domowym.

Jak skutecznie wietrzyć mieszkanie? Najlepszym sposobem jest krótkie, jednak intensywne wietrzenie dwukrotnie w ciągu dnia. Należy pamiętać, że przed otwarciem okien powinno się zakręcać kaloryfery. Dlaczego jest to takie ważne? Chłodne powietrze, które wpuścimy do naszego domu spowoduje, że grzejnik wyczuwając nagłe ochłodzenie, będzie dostarczał więcej ciepła, aby dogrzać pomieszczenie. Dlatego wietrzenie powinno trwać od 5 do 10 minut. W tym czasie warto otworzyć kilka okien, aby powstał lekki przeciąg, dzięki czemu przyspieszymy proces dostarczania świeżego powietrza do naszych wnętrz.

Czy wiesz, że…?

Dzięki krótszemu, ale intensywniejszemu wietrzeniu nie obniżysz tak temperatury przedmiotów znajdujących się w domu, co w trakcie długiego wietrzenia. Elementy wystroju również przyczyniają się do utrzymywania temperatury pomieszczenia.

O kampanii

Kampania informacyjna „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzanie” jest odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysoką ceną surowców, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu oraz trudną sytuacją geopolityczną. Wspomniane okoliczności mocno wpływają na rachunki za energię elektryczną, które poważnie obciążają domowe budżety. Obecne realia zwiększają świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania energii elektrycznej.

Celem kampanii jest kształtowanie prawidłowych postaw i utrwalanie nawyków wśród wodzisławian, dotyczących racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w ich gospodarstwach domowym, miejscach pracy i nauki.

Rachunki za prąd są podstawowym wydatkiem każdego gospodarstwa domowego. W związku
z wysokimi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób szuka oszczędności. W obecnej sytuacji trudno uniknąć drastycznych podwyżek, które zapewne odczuje każdy z nas i będą one obciążeniem dla naszych portfeli. Dlatego warto szukać oszczędności również samodzielnie.
W ramach kampanii miasto podejmie szereg działań, które skutecznie pomogą mieszkańcom poprzez niewielkie zmiany codziennych zwyczajów zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska.

Powyższa kampanii informacyjnej realizowana jest przez miasto Wodzisław Śląski.