Świeć przykładem: gotuj potrawy pod przykryciem

Ile razy przygotowując potrawy, zdarzyło się Wam nie przykryć ich pokrywką? Ta na pozór mało istotna rzecz jest jednym ze sposobów, dzięki któremu zaoszczędzimy pieniądze. Zapoznaj się z czwartą zasadą oszczędzania prądu w gospodarstwie domowym.

Jak pokazują badania, gotując pod przykryciem osiągamy pożądaną temperaturę od 2 do 3 minut szybciej. Pokrywka garnka zapobiega rozpryskiwaniu się płynów i uciekaniu pary wodnej na zewnątrz. Oznacza to, że będziemy gotowali nie tylko krócej, ale i taniej, ponieważ zużyjemy około 15 proc. mniej energii elektrycznej.

Czy wiesz, że…?

Gotując pod przykryciem oszczędzasz także na ogrzewaniu. Zaskakujące, prawda? Z nieprzykrytej pokrywką potrawy unosi się para, która zwiększa wilgoć w pomieszczeniu. Co to oznacza? Skutkiem wysokiej wilgoci powietrza jest uczucie chłodu. Co za tym idzie, kiedy czujemy zimno podkręcamy temperaturę ogrzewania.

Warto pomyśleć o ekonomicznym gotowaniu, ponieważ pomoże nam to nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także zadbać o środowisko naturalne. Wyrobienie sobie takiego nawyku zdecydowanie się opłaca.

O kampanii

Kampania informacyjna „Świeć przykładem. Przełącz się na oszczędzanie” jest odpowiedzią na kryzys energetyczny wywołany m.in. kosztami zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla, wysoką ceną surowców, co prowadzi do coraz wyższych kosztów prądu oraz trudną sytuacją geopolityczną. Wspomniane okoliczności mocno wpływają na rachunki za energię elektryczną, które poważnie obciążają domowe budżety. Obecne realia zwiększają świadomość mieszkańców na temat praktycznego wykorzystywania energii elektrycznej.

Celem kampanii jest kształtowanie prawidłowych postaw i utrwalanie nawyków wśród wodzisławian, dotyczących racjonalnego gospodarowania energią cieplną i elektryczną w ich gospodarstwach domowym, miejscach pracy i nauki.

Rachunki za prąd są podstawowym wydatkiem każdego gospodarstwa domowego. W związku
z wysokimi cenami energii elektrycznej coraz więcej osób szuka oszczędności. W obecnej sytuacji trudno uniknąć drastycznych podwyżek, które zapewne odczuje każdy z nas i będą one obciążeniem dla naszych portfeli. Dlatego warto szukać oszczędności również samodzielnie.
W ramach kampanii miasto podejmie szereg działań, które skutecznie pomogą mieszkańcom poprzez niewielkie zmiany codziennych zwyczajów zaoszczędzić pieniądze, a także przyczynić się do zmniejszenia zanieczyszczania środowiska.

Powyższa kampanii informacyjnej realizowana jest przez miasto Wodzisław Śląski.