„Sunrise at sunset” koncert z okazji Święta Patrona Miasta

Już w sobotę, 13 sierpnia br. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Wodzisławiu Śląskim odbędzie się wyjątkowy koncert muzyczny „Sunrise at sunset”. Występ będzie miał miejsce z okazji ważnego wydarzenia dla wodzisławskiej społeczności - Święta Patrona Miasta św. Wawrzyńca, które przypada na środę, 10 sierpnia.

Niebanalne głosy, wyjątkowe aranżacje i niezapomniane brzmienie instrumentów. To wszystko czeka mieszkańców podczas widowiskowego koncertu, który rozpocznie się o godz. 20:00 w wodzisławskiej świątyni przy ul. Kościelnej 1. O miło spędzony czas i wspaniałą atmosferę zadbają doskonali artyści. Sopranistka Katarzyna Belkius, solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie, kontratenor Daniel Oktawian Piotrowski, laureat wielu prestiżowych krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych m.in. Viennese Spring Music Competition 2021 oraz Śląski Chór Kameralny „Ad libitum”, który współpracował z czołowymi muzykami polskiej i europejskiej sceny tj. Andreą Bocelli, Beatą Kozidrak, Kayah czy Krzesimirem Dębskim. Nie zabraknie również przedstawicielki Wodzisławia Śląskiego, laureatki nagrody Złotego Wawrzyna - Izabelli Zieleckiej-Panek, profesor sztuk muzycznych z bogatym dorobkiem artystyczny. O oprawę muzyczną zadba Orkiestra Śląskich Kameralistów, koncertująca z takimi znakomitościami, jak Kevin Kenner, Leszek Możdżer, Kuba Badach czy Grzegorz Turnau.

Jakie kompozycje wybrzmią w trakcie koncertu?

Rozpoczniemy utworem „Silence my soul” Francisco Feliciano, genialnego filipińskiego kompozytora. Będzie to jednak jedno z wielu dzieł, które usłyszymy tego wieczoru. Mozart, Holst, Haendel, Jenkins, Maniano czy Gjeilo, czyli wielkie nazwiska światowej muzyki klasycznej będą cieszyły ucho słuchaczy, a to wszystko, aby uczcić Święto Patrona Miasta św. Wawrzyńca.

św. Wawrzyniec

Historia patrona Wodzisławia Śląskiego obfituje w wiele zagadek i historycznych dylematów, jednak pewnym jest, że żył on w III wieku. Najpewniej urodzony w Hiszpanii, zginął śmiercią za wiarę, spalony na rozżarzonej kracie, która stanowi jego atrybut. W jaki sposób Wawrzyniec został patronem Wodzisławia Śląskiego? Dokładnie 10 sierpnia 1536 roku, gdy miastu zagrażał wzbudzający ogólny strach kataklizm, wodzisławianie postanowili oddać się pod opiekę świętemu Wawrzyńcowi. Miasto zostało ocalone, a świętego uznano za opiekuna mieszkańców, którzy niebawem złożyli śluby, iż co roku będą pielgrzymować do najbliższego kościoła poświęconego świętemu Wawrzyńcowi. Kilkusetletnia tradycja pielgrzymkowa przetrwała do dzisiaj.