Straż Miejska podsumowuje kontrole palenisk

Od 21 listopada strażnicy miejscy na polecenie prezydenta miasta Mieczysława Kiecy prowadzą codzienne, wyrywkowe kontrole palenisk i spalanych w nich materiałów, towarzyszące kampanii "Zdemaskuj Smog". Straż Miejska dokonała właśnie zbiorczego podsumowania wszystkich kontroli przeprowadzonych do 23 stycznia.

Przypomnijmy, strażnicy codziennie raportują prezydentowi Mieczysławowi Kiecy przeprowadzone wizyty. Osoby spalające śmieci w domowych kotłowniach muszą liczyć się z konsekwencjami. Jedną z nich są mandaty. Strażnicy miejscy pukają do drzwi wodzisławian zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych czy wieczornych. Kontrole przeprowadzane są we wszystkich dzielnicach miasta.

W 2016 r. przeprowadzonych zostało 401 kontroli, w wyniku których w 21 przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. To skutkowało udzieleniem 5 pouczeń oraz nałożeniem 16 mandatów karnych. Na jednej posesji została pobrana próbka popiołu celem jej przebadania na zawartość niedozwolonych substancji.

W tym roku, do 23 stycznia przeprowadzono w sumie 222 kontrole, w czasie których stwierdzono nieprawidłowość spalania w jednym przypadku. Sprawcę spalania materiałów niedozwolonych ukarano mandatem karnym.

Strażnicy Miejscy zapewniają, że od początku trwania kontroli w ramach miejskiej kampanii "Zdemaskuj Smog" zauważono dużą poprawę utrzymania czystości pomieszczeń gospodarczych, gdzie znajdują się piece.

 

Czym można palić?

O tym, czym można palić, informujemy m.in. za pomocą przygotowanej w ramach kampanii "Zdemaskuj smog" infografiki.