Sprzątaj po swoim psie

Czworonożny członek rodziny nakłada na nas pewne obowiązki. Między innymi takie, jak sprzątanie po swoim pupilu. W Wodzisławiu Śląskim kontroluje takie zachowania Straż Miejska.

Często możemy spotkać w różnych miejscach naszego miasta, o różnych porach dnia, w różnym wieku ludzi wyprowadzających swoich pupili na spacer. Zdarza się że zapominają oni o podstawowym obowiązku posprzątania odchodów pozostawionych przez ich psa. Problem ten niestety dotyczy całego kraju. W dużej mierze jest spowodowany brakiem nawyku dbania o czystość przez mieszkańców w swoim bezpośrednim otoczeniu. W ramach akcji strażnicy zapowiadają kontrole na terenie całego miasta. W tym też momencie nie możemy i nie chcemy napisać o sztywnych datach rozpoczęcia i zakończenia naszej akcji, ponieważ pragniemy dotrzeć do jak najszerszej liczby właścicieli psów, a także szkół celem przedstawienia najmłodszym mieszkańcom naszego miasta (być może przyszłym właścicielom czworonogów) tego tematu.

Wątpliwą przyjemnością jest wejść w taką „niespodziankę” nie wspominając już o zagrożeniu dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Psie odchody pozostawione na skwerach, placach czy ulicach mogą wywołać groźne choroby takie jak toksokaroza czy bąblowiec. Psie odchody zebrane i umieszczone w woreczku należy wrzucać do zwykłych koszy na śmieci. Jest to sposób zgodny z prawem i stosowany, ze względów ekonomicznych, przez zdecydowaną większość miast, które zajęły się tym problemem.

Przypomnijmy, osoby utrzymujące zwierzęta domowe zobowiązane są do niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez te zwierzęta w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku. Obowiązek sprzątania po swoim psie wynika z Rozdziału 6 § 24, pkt 3 nr Uchwały nr XXV/248/12 Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego z dnia 31 października 2012 r. Utrzymywanie zatem zwierząt domowych, w tym psów, nie może stanowić zagrożenia fizycznego lub biologicznego oraz uciążliwości dla ludzi.

Posprzątaj po swoim przyjacielu. To banalnie proste! Nie potrzeba łopatki ani rękawiczek, wystarczy foliowy woreczek. Oczyść trawnik, plac zabaw czy chodnik z przykrych niespodzianek. Pozwól sąsiadom polubić Twego najlepszego przyjaciela. Wystarczy odrobina dobrych chęci, by nasze miasto było estetyczne i przyjazne mieszkańcom oraz ich dzieciom.