O woonerfie
Zlokalizowany przy ulicy Kubsza teren pod woonerf został wybrany do demonstracyjnego wdrożenia „Zielonej Infrastruktury” w ramach projektu LIFE pn. „Śląskie. Przywracamy błękit”. Koncepcja zgłoszona i przekazana przez miasto Wodzisław Śląski do Departamentu Projektów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego znalazła się na samym szczycie listy rankingowej (co ważne, na drugim miejscu w całym województwie uplasowała się koncepcja zakładająca urządzenie terenu zielonego przy rondzie Alanya, w pobliżu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ulicy Ignacego Daszyńskiego).
W pasie drogi publicznej ulicy ks. płk. Wilhelma Kubsza ma zostać stworzona wysokiej jakości bezpieczna i atrakcyjna przestrzeń dla mieszkańców poprzez: ograniczenie intensywności ruchu kołowego, reorganizację parkowania i zniwelowanie efektu miejskiej wyspy ciepła. Zaplanowane „odbetonowanie” znacznej powierzchni ulicy ma dokonać się dzięki m.in. utworzeniu terenów biologicznie czynnych, nasadzeniu zieleni wysokiej i niskiej oraz wymianie nawierzchni. Istniejąca obecnie w tym miejscu mała architektura, czyli np. ławki czy kosze na śmieci, mają zostać zastąpione elementami jednolitymi, charakterystycznymi dla planowanego woonerfu. W tej wyjątkowej strefie mają pojawić się też ciekawe wiaty rowerowe z zielonymi dachami. Dla wodzisławian będzie to nowa przestrzeń wspólna, przyjazna pieszym i rowerzystom.
Warto dodać, że wprowadzanie w przestrzeni miejskiej rozwiązania, jakim jest woonerf, jest mocno zaznaczającym się trendem obecnie nie tylko w Skandynawii czy Niemczech, ale także w naszym kraju. Mówi się, że polską stolicą woonerfów jest miasto Łódź, ale tę formę uspokojenia ruchu stosują już też np. Gdynia, Sopot, Katowice czy Gliwice.
Inwestycja będzie możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu z projektu LIFE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wysokości 2,2 mln zł.