Skorzystaj z darmowych badań spirometrycznych

Dziś, tj. 18 listopada do godziny 16:00 na wodzisławskim Rynku, w ramach akcji #oddechdlaPolski można skorzystać z darmowego badania spirometrycznego.

W trakcie spirometrii oceniana jest objętość powietrza wdychanego i wydychanego z płuc przez specjalny ustnik. W przypadku badania jakim jest spirometria, normy uzależnione są od wielu czynników, przede wszystkim wieku i płci pacjenta, ale również wzrostu, pochodzenia etnicznego, chorób i przyjmowanych leków. Na badanie należy przyjść w odzieży niekrępującej ruchów. Na minimum cztery godziny przed badaniem nie powinno się spożywać alkoholu, a na godzinę przed palić papierosów. W przypadku stosowania leków należy odstawić je na dobę przed wykonywaniem badania. Wynik spirometrii należy zawsze skonsultować z lekarzem specjalistą.

Na wodzisławskim Rynku wkrótce stanie również „zielona ściana”, pokryta roślinnością pochłaniającą szkodliwe związki w powietrzu. Każdy mieszkaniec będzie mógł też zawiesić na nich swoją roślinę, by w ten sposób symbolicznie przyczynić się do poprawy jakości powietrza.