Skorzystaj z bezpłatnych badań w kierunku raka jelita grubego

Pracownia Endoskopii przy Szpitalu w Rydułtowach zaprasza mieszkańców na bezpłatne badania endoskopowe (kolonoskopia) w ramach "Programu badań przesiewowych raka jelita grubego".

Dla kogo program badań przesiewowych raka jelita grubego?

  •  osób w wieku 50-65 lat,
  •  osób w wieku 40-49 lat, jeśli posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.
Z programu wyłączone są osoby, u których występują objawy kliniczne sugerujące nowotwór jelita grubego oraz osoby, które wykonały kolonoskopię w okresie ostatnich 10 lat. Badanie polega na ocenie błony śluzowej jelita, ewentualnym usunięciu niewielkich zmian oraz pobraniu wycinków. Można wykonać je w znieczuleniu ogólnym, w związku z tym jest bezbolesne.
 
Więcej informacji na temat realizacji badań w ramach „Programu badań przesiewowych raka jelita grubego” można uzyskać pod numer telefonu: 32 459 24 13.

Dlaczego profilaktyka raka jelita grubego?

Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich nowotworów w Polsce i jest drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów. Analiza krajowych trendów epidemiologicznych pochodzących z ostatnich 40 lat wskazuje, że nowotwór jelita grubego zajmuje bardzo wysokie miejsce, jeśli chodzi o częstość zapadalności u obu płci - drugie wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn. Jest więc jednym z najistotniejszych epidemiologicznie problemów w populacji, a także dużym wyzwaniem dla opieki zdrowotnej.

Badanie endoskopowe, choć może wywoływać skrępowanie, jest najlepszą metodą wykrywania chorób jelit i jednoczesnego usuwania zmian (np. polipów). Warto więc przełamać wstyd i zadbać o swoje zdrowie. Jak podkreślają eksperci, kolonoskopia to badanie, którego wstyd się wstydzić…

źródło: powiat wodzisławski