Ścieżki rowerowe

Nie rozstajesz się z rowerem na dłużej niż jeden dzień? A może korzystasz ze swojego dwukołowca jedynie w niedzielę? Nieważne! W Wodzisławiu Śląskim znajdziesz sprawdzone ścieżki rowerowe, dopasowane do Twoich umiejętności.

Obecnie w granicach Wodzisławia Śląskiego znajdują się odcinki tras terenowych:

Trasa nr 283 - ma docelowo biec od strony Rud przez teren Gminy Lyski, przez Szczerbice w Gminie Gaszowice, przez Radoszowy w Rydułtowach i Głożyny w Radlinie. Na terenie Wodzisławia Śląskiego trasa ta pobiegnie bocznymi ulicami przez Radlin Górny na skraj Os. Piastów. Docelowo przewidywane jest przedłużenie trasy przez park Trzy Wzgórza i Stare Miasto do stadionu MOSiR-u.

Trasa nr 311 - ma biec z centrum Rybnika przez Niedobczyce i Radlin. Trasa ta pobiegnie bocznymi ulicami przez Radlin Dolny i Os. Przyjaźni, a następnie istniejącym ciągiem pieszo-rowerowym wzdłuż drogi nr 78 do dworca kolejowego. Zaplanowano przedłużenie trasy przez Stare Miasto do stadionu MOSiR-u.

Trasa nr 312 - ma biec z dworca kolejowego istniejącym i projektowanym odcinkiem ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż drogi nr 78 do przystanku kolejowego Wodzisław Śląski – Radlin. Trasa ta rozpocznie się obecnie przy tym przystanku i pobiegnie bocznymi drogami do Szuściaka, prowadząc dalej wzdłuż drogi nr 932 do Dolanka na skraju Gminy Marklowice. Docelowo trasa ta ma przebiegać przez Marklowice do Studzionki i drewnianego kościoła w Jankowicach Rybnickich w Gminie Świerklany, kończąc się na granicy Rybnika.

Trasa nr 314 - ma docelowo biec z Rud przez Górki Śląskie w Gminie Nędza, przez Suminę w Gminie Lyski, przez Czernicę w Gminie Gaszowice, przez centrum Rydułtów i Głożyny w Radlinie. Wraz z trasą nr 283 będzie przebiegać bocznymi ulicami przez Radlin Górny na skraj Os. Piastów. Planowane jest przedłużenie trasy przez park Trzy Wzgórza i Stare Miasto do dworca kolejowego.

Trasa nr 315 - rozpoczyna się przy przystani w Orzepowicach – dzielnicy Rybnika i prowadzi przez Zebrzydowice do zabytkowej Kopalni „Ignacy” w Niewiadomiu, a następnie przez Biertułtowy w Radlinie do przystanku kolejowego w Radlin-Obszary. Planowany jest odcinek prowadzący do Chałupek na skraju Gminy Marklowice. Trasa ta pobiegnie drogami leśnymi do przystanku kolejowego Wodzisław Śląski – Radlin, następnie ul. Bolesława Chrobrego przez Radlin Dolny do Radlina Górnego, po czym bocznymi drogami skrajem Pszowa do Zawady.

Trasa nr 316 - biegnie z Olzy przez Bluszczów w Gminie Gorzyce, dalej przez Buków i Lubomię obok grodziska w Gminie Lubomia, lasem przez teren Pszowa, Zawadę w Wodzisławiu Śląskim, przez Czyżowice, Gorzyce i Turzę Śląską w Gminie Gorzyce do stadionu MOSiR-u w Wodzisławiu Śląskim. 

Trasa nr 317 - prowadzi od granicy Raciborza pzez Gminę Kornowac i Pszów do granicy z Wodzisławiem Śląskim koło Zawady. Biegnie bocznymi ulicami przez Zawadzkie Kąty, Kokoszyce i Jedłownik do targu w pobliżu MOSiR-u, a następnie przez Os. Kopernika i lasem do ośrodka rekreacyjnego Balaton.

Trasa nr 324 - jest to trasa Wodzisław Śląski - Karvina, o długości ponad 25 km. Ścieżkę oznaczono kolorem czarnym. Rozpoczyna się w Wodzisławiu, biegnie przez Gminę Mszana aż do przejścia granicznego Gołkowice-Zawada oraz do przejścia turystycznego w Skrbeńsku. Biegnie aż do miasta Karvina, łącząc się z tzw. "Permonikovą Trasą".