Obszary, których dotyczy zagrożenie, to:
- aglomeracja rybnicko-jastrzębska: Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory,
- miasta: Bielsko-Biała,
- powiaty: bieruńsko-lędziński, pszczyński, gliwicki, mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski, bielski, cieszyński, żywiecki.
WIOŚ poinformował, że we wtorek w części środkowej województwa wraz z aglomeracją rybnicko-jastrzębską, a także w części południowej województwa wraz z Bielskiem-Białą i Kotliną Żywiecką, jakość powietrza ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła, w aglomeracji górnośląskiej jakość powietrza będzie zła.
W środę, w części środkowej województwa wraz z aglomeracją rybnicko-jastrzębską, jakość powietrza będzie zła.
Pamiętajcie, że ze względu na poziom stężenia dobowego wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Osoby wrażliwe powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Szczególnie narażone są:
-
osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób serca (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
-
osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (astma, przewlekła choroba płuc),
-
osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci.
Szczegółowe informacje zostały zamieszczone na stronach internetowych Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach oraz WIOŚ w Katowicach. Żeby zobaczyć powiadomienie, kliknij tutaj.
źródło: WIOŚ
Kontrole domowych palenisk w Wodzisławiu Śląskim
W listopadzie wodzisławscy strażnicy miejscy rozpoczęli cykl codziennych, wyrywkowych kontroli domowych palenisk w ramach kampanii "Zdemaskuj smog". Strażnicy miejscy pukają do drzwi wodzisławian zarówno w godzinach porannych, jak i popołudniowych czy wieczornych. Kontrole przeprowadzane są we wszystkich dzielnicach miasta. Osoby spalające śmieci muszą liczyć się z konsekwencjami. Jedną z nich są mandaty.
O tym, czym można palić, informujemy m.in. za pomocą przygotowanej na potrzeby kampanii infografiki.