Rok pełen sukcesów Amatorskiego Ruchu Artystycznego

Koniec roku to czas podsumowań. Amatorski Ruch Artystyczny w 2023 wykonał kawał dobrej roboty, o czym mogą świadczyć wyniki. Zespoły ARA zorganizowały 112 wydarzeń kulturalnych, w tym pokazy sceniczne, przedstawienia i warsztaty dla szkół i przedszkoli, spotkania, wystawy, przeglądy, zawody czy wyjazdy.

Na koncie ARA pojawiło się 65 nagród w tym: 22 złotych, 17 srebrnych oraz 14 brązowych medali, 2 nagrody Grand Prix oraz 10 wyróżnień. W roku 2023 z zajęć korzystało ponad 900 osób. W każdym tygodniu tego roku odbyło się od 90-100 zajęć co daje wynik ok 400-480 na miesiąc. W tym roku zawiązało się 16 różnego rodzaju zespołów i sekcji podzielonych na mniejsze grupy wiekowe i formacje, co razem daje wynik 51 grup artystycznych w ARA.

- Ilość zorganizowanych przedsięwzięć oraz imponujące nagrody świadczą o tym, że zespoły z Wodzisławskiego Centrum Kultury to ludzie pełni pasji i zaangażowania w życie kulturalne Wodzisławia Śląskiego. Ich jakość doceniana jest na Śląsku, w kraju a także zagranicą. Jestem niezwykle dumna, że tak wiele udało się osiągnąć. Nie stałoby się to, gdyby nie ogromne zaangażowanie instruktorów i trenerów w swoją codzienną pracę. Mamy w Wodzisławskim Centrum Kultury wiele wyjątkowych młodych talentów, które rozsławiają naszą instytucję i miasto w najlepszy z możliwych sposobów - mówi Katarzyna Rokowska-Szyroki, dyrektor WCK.

Działalność Amatorskiego Ruchu Amatorskiego jest silnie sprzężona z działalnością impresaryjną i projektową Wodzisławskiego Centrum Kultury. Oferta kulturalna ARA, działu projektów i animacji kulturalnej, impresariatu oraz działalność edukacyjna dla szkół i przedszkoli uzupełniają się wzajemnie tworząc jedną, wspólną markę. Codzienna, popołudniowa aktywność Wodzisławskiego Centrum Kultury opiera się głównie na ARA i to dzięki niej instytucję codziennie odwiedzają setki osób dowiadując się przy tym o aktualnej ofercie WCK. Ruch ten jest nieodzownym elementem działalności domu kultury i stanowi ponadto nieoceniony bufor promocyjny, dzięki któremu WCK wzmacnia efekty swoich działań reklamowych. Dzięki ARA instytucji udaje się zintegrować społeczność miasta wokół działań kulturalnych i skoncentrować ją w jednym miejscu.

- Edukacja kulturalna to ważny element wychowania dzieci i młodzieży, a także ważny aspekt rozwoju osobistego dorosłych. Uwrażliwia, rozwija kreatywność, pobudza wyobraźnię, pomaga w budowaniu pewności siebie, daje możliwość spotkania z drugim człowiekiem. Nieustające zainteresowanie ofertą zajęć popołudniowych pokazuje nam, jak ważna jest dla nas możliwość wyjścia z domu, spotkania z ludźmi, realizacja naszych pasji i hobby. Nasz Amatorski Ruch Artystyczny daje każdego dnia szansę na rozwój talentów i podnoszenie umiejętności artystycznych. Cieszymy się, że tak wiele osób niezmiennie korzysta z naszej oferty - mówi Dorota Krawczyk, kierownik Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARA w WCK.



Amatorski Ruch Artystyczny w 2023 r. zorganizował oraz wziął udział w 112 wydarzeniach kulturalnych. Wśród nich wyróżniamy pokazy sceniczne, występy dla szkół i przedszkoli, wyjazdy, warsztaty artystyczne, przeglądy artystyczne, pokazy plenerowe, współudział i współorganizacje imprez, wystawy, spotkania autorskie itp. Na szczególną uwagę w roku 2023 zasługuje Jubileusz 40-lecia Klubu Tańca Towarzyskiego SPIN, 10-lecie Wodzisławskiej Orkiestry Rozrywkowej i jej dwa fenomenalne koncerty estradowe, otwarcie wystawy w Pałacu Dietrichsteinow poświęconej 40-leciu działalności ZPiT Vladislavia, spektakl edukacyjny dla młodzieży na temat FOMO oraz uzależnienia od Internetu „@dkleJEŃCY’ Teatru Szydło oraz pierwszy festiwal twórczości Amatorskiego Ruchu Artystycznego ARAFest!. Rok 2023 przyniósł instruktorom, trenerom oraz młodym artystom z WCK wiele nagród za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Nagrody Powiatu Wodzisławskiego oraz Nagrody Prezydenta Miasta Wodzisławia Śląskiego otrzymali Henryk Mańka, Marek Sobota, Lenka Krčovà, Marcin Kost, Dorota Krawczyk, Wanda Bukowska, Łucjan Bańczyk, Zuzanna Wójtowicz, Maciej Cesarz, Antonina Nowak, Marta Mołdrzyk, Emilia Krzyształa, Marta Witebska, Zuzanna Halfar oraz Julia Wolny. Wśród największych osiągnięć zespołów ARA możemy wyróżnić wicemistrzostwo Austrii dla KTT SPIN w Wiedniu, Mistrzostwo Polski w show dance dla Mirażu w Karczewie, Mistrzostwo Europy w balecie dla Zuzanny Wójtowicz, Mistrzostwo Europy dla Ofelii Sobik w improwizacji tanecznej w Kielcach, Srebrna Kurtyna dla Teatru Szydełko za spektakl „Moje nie moje” na festiwalu teatralnym w Bielsku-Białej czy 1 miejsce dla ZPiT Vladislavia na festiwalu tańca „Power 2023” w Katowicach.

W Nowym Roku 2024 Amatorski Ruch Artystyczny zaplanował kolejne premierowe spektakle, koncerty, przeglądy, zawody i udział w licznych warsztatach, wyjazdach i konkursach. To dowodzi, że Amatorski Ruch Artystyczny stanowią zespoły, dla których praca na rzecz kultury Wodzisławia Śląskiego jest pasją, a energia i zapał do pracy są nieodzowną częścią ich codzienności.

źródło: WCK