Remont Pałacu - plac budowy przekazany wykonawcy

Kompleksowa modernizacja wodzisławskiego Pałacu Dietrichsteinów to jedna z najważniejszych inwestycji do realizacji w kolejnych latach. 5 października wyłonionemu w przetargu wykonawcy został przekazany plac budowy.

Za modernizację jednej z pierwszych budowli w stylu klasycystycznym w Polsce odpowiadać będzie firma Intravi sp. z o.o. sp. k., mająca swoją siedzibę w Żywcu. To właśnie ona złożyła najkorzystniejszą ofertę w postępowaniu przetargowym, w wysokości 13 553 445,78 zł. Umowę z inwestorem 17 września w Urzędzie Stanu Cywilnego podpisał prezydent Mieczysław Kieca.

- Jesteśmy coraz bliżej modernizacji naszego XVIII-wiecznego Pałacu. Bardzo się cieszę, że za nami jest już podpisanie umowy z wykonawcą. To naprawdę duże przedsięwzięcie, ale warto będzie czekać na jego efekty – mówi Mieczysław Kieca. – Marzenia wielu pokoleń wodzisławian o generalnym remoncie naszej historycznej perełki właśnie się spełniają. Mieszkańcy mogą być naprawdę dumni z tego, że na terenie naszego miasta znajduje się tak ważny obiekt. Jest to kolejna historyczna budowla, po m.in. budynkach dworca kolejowego czy Urzędu Miasta, którą wyremontujemy – podkreśla.

Kompleksowa modernizacja Pałacu Dietrichsteinów możliwa jest dzięki wymagającym, wieloletnim staraniom miasta i pozyskanemu dofinansowaniu. Środki w wysokości ponad 11 milionów złotych pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego 2014-2020 i budżetu państwa.

Co zaplanowano?

Głównym celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności Pałacu i znajdującego się w nim Muzeum. Priorytetowe jest tutaj odtworzenie przypuszczalnego wyglądu zabytkowego obiektu. W projekcie uwzględniono więc prace konserwatorskie, restauratorskie i adaptacyjne. Zaplanowano remont w zakresie elewacji, przebudowy i rozbudowy dachu (zastosowanie dachu mansardowego w oparciu o podobne do oryginalnych motywy architektoniczne), adaptacji poddasza, budowy szybu windowego, klatek schodowych oraz adaptacji części pomieszczeń na nowe funkcje.

W zmodernizowanej budowli znajdą się m.in. przestrzenie wystawiennicze, główna reprezentacyjna sala, sala bankietowa pełniąca funkcję sali koncertowej, część biurowa dla pracowników Muzeum, magazyny czy też pracownie opracowania i konserwacji zbiorów.

Pałac zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Będzie to możliwe dzięki zastosowaniu bezprogowych drzwi, windy i odpowiednio zaprojektowanych toalet. Dodatkowo, od strony południowej, zainstalowane zostaną pochylnie, które umożliwią osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich dostęp do obiektu.

Przenosiny Muzeum i USC

Tak duży remont wiąże się ze zmianami w funkcjonowaniu działających w Pałacu Dietrichsteinów Muzeum i Urzędu Stanu Cywilnego.

Biura pracowników Muzeum zostały przeniesione na wodzisławski Rynek (Rynek 24). Przechowywane w Pałacu zabytki trafiły natomiast do magazynu tymczasowego.

Z pracownikami Urzędu Stanu Cywilnego można się spotkać w Urzędzie Miasta przy ul. Bogumińskiej, w budynku 4b, na I piętrze. Nowa sala ślubów została stworzona w ostatnio wyremontowanym budynku głównym wodzisławskiego magistratu.

źródło: Gazeta Wodzisławska