Przystanek Konwoju Muszkieterów w Wodzisławiu Śląskim

W sobotę, 19 sierpnia od 9:00 do 13:30 będzie można oddać honorowo krew w Wodzisławiu Śląskim. Akcja pod honorowym patronatem prezydenta Mieczysława Kiecy odbędzie się przy sklepach Bricomarche i Intermarche (ul. Armii Krajowej 9).

Krew będzie pobierana w ambulansie RCKiK w ramach ogólnopolskiej akcji Polskiego Czerwonego Krzyża i Grupy ITM Muszkieterzy.

Inicjatywie towarzyszyć będą różne atrakcje: losowanie nagród, zabawy rysunkowe dla dzieci, a także szkolenia i ćwiczenia z pierwszej pomocy.

Dołącz i Ty do konwoju!

Krew może oddać każdy zdrowy człowiek, od 18. do 65. roku życia (nowi dawcy do 60 r. życia). Należy posiadać przy sobie dowód osobisty i być po lekkostrawnym, ubogim w tłuszcze posiłku. Już dzień przed oddaniem krwi należy pić więcej płynów, najlepiej słodkich. 24 godziny przed oddaniem krwi nie należy spożywać napojów alkoholowych.

Każda oddana krew jest poddawana wielu badaniom, dlatego ratując innych, chronimy także własne zdrowie.

Informacje o akcji znalazła się również na www.hdkpck.pszow.pl, https://www.facebook.com/hdkpck.pszow/.

Informacje dodatkowe

Konwój Muszkieterów - Oddaj krew, uratuj życie „ZBIERAMY KREW DLA POLSKI” to program Polskiego Czerwonego Krzyża i sieci ITM Muszkieterzy (sklepy Intermarche i Bricomarche), realizowany od 10 lat. Polega na kampanii promocyjnej honorowego krwiodawstwa, połączonej z pobieraniem krwi w ambulansach krwiodawstwa. W tym roku w Polsce zaplanowano 130 akcji, a w województwie śląskim 14 (w tym 2 w naszym powiecie).

W rejonie wodzisławskim Konwój Muszkieterów działa już od dziewięciu lat. Pierwsze akcje odbyły się w specjalnie przygotowanym namiocie, gdyż RCKiK w Raciborzu nie posiadało jeszcze ambulansu. Wyniki akcji w tym programie były często najlepszymi w województwie, a nawet w kraju – tak było np. w 2012 r., gdy właśnie podczas akcji w Rydułtowach pozyskano najwięcej krwi (47,2 litra), a w 2013 r. 31,5 litra krwi w Radlinie było najlepszym wynikiem w województwie. Od 2015 roku Konwój Muszkieterów jeździ również do Wodzisławia Śląskiego.

źródło: mat. org.