Przed nami uroczystość świętego Wawrzyńca

Prezes zarządu fundacji „Wspólnota Dobrej Woli” Wiesława Kiermaszek-Lamla została laureatką Złotego Wawrzyna 2017

Dziś, tj. 10 sierpnia, obchodzimy uroczystość świętego Wawrzyńca, patrona miasta Wodzisławia Śląskiego.

Uroczysta msza święta w intencji mieszkańców miasta odbędzie się w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny o godzinie 18:00. Po nabożeństwie tradycyjnie już nastąpi przemarsz pod figurę św. Wawrzyńca, która znajduje się na Rynku. Podczas mszy zostanie także wręczona coroczna nagroda Złotego Wawrzyna, będąca prestiżowym wyróżnieniem dla tych, którzy znacząco przyczynili się do rozwoju Wodzisławia Śląskiego.

W gronie wyróżnionych w ubiegłych latach znaleźli się: ekonomista prof. Eugeniusz Gatnar, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku dr Józef Musioł (2012 r.), artyści z Zespołu Pieśni i Tańca „Vladislavia” (2014 r.), piłkarz i niegdysiejszy kapitan reprezentacji Polski Stanisław Oślizło (2015 r.), od blisko trzech dekad związana z okulistyką śląską prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek (2016 r.), prezes zarządu fundacji „Wspólnota Dobrej Woli” Wiesława Kiermaszek-Lamla (2017 r.).

Historia naszego patrona obfituje w wiele zagadek i historycznych dylematów, jednak pewnym jest, że żył on w III wieku. Najpewniej urodzony w Hiszpanii, zginął śmiercią za wiarę, spalony na rozżarzonej kracie, która stanowi jego atrybut. W jaki sposób Wawrzyniec został patronem Wodzisławia Śląskiego? Dokładnie 10 sierpnia 1536, gdy roku miastu zagrażał wzbudzający ogólny strach kataklizm, mieszkańcy Wodzisławia postanowili oddać się pod opiekę świętemu Wawrzyńcowi. Miasto zostało ocalone, a świętego uznano za opiekuna wodzisławian, którzy niebawem złożyli śluby, iż co roku będą pielgrzymować do najbliższego kościoła poświęconego świętemu Wawrzyńcowi. Kilkusetletnia tradycja pielgrzymkowa przetrwała do dnia dzisiejszego.

źródło: Gazeta Wodzisławska