UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Projekt „Silesianka“ oficjalnie rozpoczęty

20 lutego w Ostrawie, na terenie unikalnego na świecie kompleksu architektury przemysłowej Dolní oblast Vítkovice, odbyła się konferencja rozpoczynająca realizację projektu “Silesianka”- szlak wież i platforma widokowych w Euroregionie Silesia.

W Auli Wielofunkcyjnej GONG zostały przedstawione założenia nowego kompleksowego transgraniczny produktu turystycznego o nazwie "Silesianka", który zakłada połączenie wszystkich istniejących już wież i platform widokowych na terenie Euroregionu Silesia oraz nowych w jeden produkt turystyczny.

Zastępca prezydenta Wodzisławia Śląskiego i przewodnicząca polskiej części prezydium Euroregionu Silesia Izabela Kalinowska przywitała zgromadzonych na konferencji gości.

O powstaniu szlaku, planach i zamiarach mówiła Daria Kardaczyńska, lider zespołu projektowego PL oraz Roman Tománek, główny menedżer całego rojektu. “Silesianka” ma wesprzeć promowanie atrakcji, które funkcjonują wokół wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia. W programie konferencji znalazły się też prelekcje poświęcone turystyce transgranicznej w województwie morawsko-śląskim i  województwie śląskim, a także dobrych praktykach przy tworzeniu szlaków kulturowo-turystycznych. Jest to na dziś nasze wyzwanie, bo turystyka jest trudnym obszarem, wymagającym uwzględniania oczekiwań turystów.
 

Podczas konferencji ogłoszono oficjalnie laureatów międzynarodowego konkursu plastycznego “Zaprojektuj Silesiankę “. Wyróżniono 9 najlepszych prac, i to spośród nich wyłoniono głównego zwycięzcę konkursu. Nagrodzona praca stała się inspiracją dla powstania maskotki o nazwie „Silesianka”,  która zostanie wykorzystana jako symbol powstającego transgranicznego produktu turystycznego „Silesianka” – szlak wież i platform widokowych w Euroregionie Silesia.

Konferencja odbyła się pod patronatem senatora Parlamentu Republiki Czeskiej, prezesa Stowarzyszenia Gmin Hulczyńskich i Starosty Gminy Bolatice - Herberta Pavery. Cel projektu uzyskał poparcie zastępcy hejtmana Kraju Morawsko-Śląskiego, Jana Krkošky.

Wodzisław Śląski jest partnerem projektu. Więcej na stronie: https://wodzislaw-slaski.pl/silesianka-szlak-wiez-i-platform-widokowych-w-euroregionie-silesia

źródło, zdjęcia: Euroregion Silesia