Dzięki innowacyjnej Strategii Rozwoju Oświaty na lata 2022-2026 - Wodzisław Śląski zaistniał w szerszej świadomości społecznej jako miasto, które stawia na zmiany w edukacji. Wcześniejsza strategia mocno akcentowała rozwój kreatywności, robotyki i programowania, regionalizmu oraz działań społecznych. W obecnej miasto stawia na dobrostan uczniów i nauczycieli, pracę projektową, ocenianie kształtujące i rozwój kompetencji cyfrowych.
O konferencji
Konferencja edukacyjna WNET - Zacznijmy od edukacji! ma służyć wzmacnianiu i inspirowaniu nauczycieli i dyrektorów. Odbędzie się ona 1 i 2 marca 2024 roku. Tematem dwudniowego spotkania przedstawicieli oświaty będzie "Edukacja jako przestrzeń zmian".
Pierwszy dzień konferencji tj. 1 marca przewidziany jest w Pałacu Dietriechsteinów (ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2) w godz. od 9:00 go 16:00. Podczas wydarzenia zaplanowane są wystąpienia zaproszonych prelegentów, debata edukacyjna oraz spotkanie dyrektorów szkół z przedstawicielami uczelni wyższych. Następnego dnia, 2 marca nauczyciele i dyrektorzy spotkają się w Oświatowym Centrum Nauki i Techniki (ul. 26 Marca 66) w godz. od 9:00 do 13:00 na zajęciach warsztatowych prowadzonych przez nauczycieli-pasjonatów, którzy przyjadą z całej Polski.
Kto wystąpi w roli prelegentów?
- Agata Karolczyk-Kozyra
Dyrektor szkoły oraz dyplomowana nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Tomasza Zana we Wschowie, trener szkoleniowiec, edukator, coach. W zawodzie od 2001 roku. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pasjonatka nauczania aktywnego zgodnego z ideami Konfucjusza i poglądami Janusza Korczaka.
Stale się dokształcająca, kreatywna i poszukująca nowych wyzwań oraz rozwiązań. Zafascynowana wykorzystywaniem zagadnień biznesowych w edukacji i zarzadzaniu szkołą. Zwolenniczka szkoły relacyjnej, w której każdy członek społeczności jest ważny. W nauczaniu najważniejsze jest dla niej rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów oraz wskazywanie im przydatności zdobywanej wiedzy i umiejętności w przyszłym życiu. Współpracuje z wieloma ośrodkami doskonalenia nauczycieli z całego kraju. Autorka bloga edukacyjnego „Kreatywny polonista” [otwiera się w nowym oknie]. Prelegentka podczas wielu ogólnopolskich konferencji i spotkań metodycznych.
Ambasadorka programu "Wiosna Edukacji". OSEHero. Microsoft Innovative Educator Expert oraz Microsoft Innovative Eduacator Master Trainer 2020/2021 i 2021/2022. Ambasador Wakelet. Pomysłodawczyni i organizatorka Ogólnopolskiej „Maturnocki” Online. Finalistka ogólnopolskich konkursów „EDUINSPIRATOR”, „NAUCZYCIEL JUTRA” i „NAUCZYCIEL ROKU” 2021. Współautorka podręczników do języka polskiego dla szkoły podstawowej „ZamieńMy słowo”.
Podczas konferencji podzieli się doświadczeniem w panelu dyrektorskim pt. Lider a nie boss.
-
dr Łukasz Srokowski
Socjolog, trener, edukator. Twórca grupy Navigo Edukacja, w skład której wchodzą Autorskie Szkoły Podstawowe Navigo we Wrocławiu, Poznaniu oraz Warszawie oraz Autorskie Liceum Navigo we Wrocławiu.
Specjalizuje się w innowacyjnych metodach edukacyjnych ze szczególnym naciskiem na temat wykorzystywania narzędzi cyfrowych w edukacji w oraz tematyce wzmacniania skuteczności edukacji. Wykładowca MBA na uczelniach w Polsce i za granicą, w latach 2010-2013 prodziekan Wydziału Menedżersko-Ekonomicznego WSH we Wrocławiu. Autor książki „Zmienić myślenie o firmie: zarządzanie kulturą organizacyjną w Polsce”. Był zaangażowany w realizację projektów Cyfrobezpieczni.pl oraz Laboratorium Dydaktyki Cyfrowej. Przygotował i zrealizował szereg projektów badawczych, sesji doradczych oraz ponad dwa tysiące godzin szkoleń i warsztatów dla nauczycieli w całym kraju.
W latach 2003-2012 związany z międzynarodowym programem edukacyjnym Odyseja Umysłu, w okresie 2009-2010 pełnił funkcję prezesa fundacji Odyssey of the Mind Polska, koordynując rozwój programu w całym kraju. Członek Rady Ekspertów THINK-TANK MTTP.
Podczas konferencji wystąpi z prelekcją: Używanie projektu do budowania poczucia samodzielności i sprawczości uczniów.
Praca projektowa to jeden z ważnych elementów pracy dydaktycznej szkół Navigo. Wystąpienie pokaże, jak można organizować pracę projektową w szkole, a dzięki pracy projektowej budować samodzielność, sprawczość, współpracę i komunikację uczniów.
-
dr Tomasz Szwed
Wykładowca matematyki i statystyki w Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu, nauczyciel matematyki w II LO im. Adama Mickiewicza w Raciborzu, członek Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Nauczycieli Matematyki, autor licznych materiałów edukacyjnych z matematyki około maturalnej dla uczniów i nauczycieli, popularyzator dobrego i życzliwego nauczania matematyki.
Podczas konferencji wystąpi z tematem: Filary efektywnego uczenia się trudnych rzeczy.
Swoje wystąpienie dr Szwed oprze na pięciu punktach. Opowie o wymiarach, procesie, filarach oraz uwarunkowaniach uczenia się trudnych rzeczy. Pokaże klasę szkolną jako murawę kserotermiczną i na jej podstawie opowie o najlepszej i najgorszej metodzie nauczania. Na koniec zabierze słuchaczy w podróż na poszukiwanie zaginionej gęsi.
-
Marzena Golda
Nauczycielką języka polskiego i języka angielskiego. Twórczyni innowacji pedagogicznych oraz własnego programu nauczania języka polskiego dla klas IV-VIII pt. "Czytam, wiem, rozumiem... bliżej lektur". Chętnie uczestniczy w projektach edukacyjnych m.in. eTwinning. Jest egzaminatorem na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego i języka angielskiego. Opracowała e-booki: "Lektura to przygoda! Pomysły i inspiracje na lekcje języka polskiego z lekturami obowiązkowymi" dla klas IV-VI i VII-VIII, a także "Daj wyraz i pisz! Karty do wypowiedzi pisemnych z samooceną ucznia dla klas IV-VIII", "Pewnego rodzaju literatura..." i "Zimowe przygody językowe".
Jej pasja to poszerzanie wiedzy i odkrywanie nowych aspektów edukacji, a największą radość czerpie z przekazywania tego entuzjazmu uczniom. Skupia się na budowaniu relacji, wierząc, że dobra edukacja opiera się nie tylko na materiałach i lekcjach, lecz głównie na zaufaniu i współpracy między uczniami a nauczycielem. Z przyjemnością dzieli się pomysłami i doświadczeniami na blogu "Rozwiąż język".
Podczas konferencji poprowadzi warsztaty pt. Wyciągamy karteczki? Nie! Wychodzimy z ławek! Garść pomysłów na lekcje poza szkolną ławką.
Uczestnicy warsztatów poznają kilka sposobów na to, jak wykorzystać przestrzeń poza ławkami lub salą lekcyjną. Takie zajęcia sprzyjają motywacji wewnętrznej uczniów, którzy aktywnie uczą się i rozwijają swoje umiejętności poznawcze, społeczne i twórcze. Zaprezentowane pomysły przydają się na każdej lekcji i mogą być dopasowane właściwie do każdego tematu. Uczestnicy warsztatów otrzymają też materiały przydatne w codziennej pracy.
-
Przemysław Staroń
Psycholog, wykładowca, trener i edukator, autor bestsellerowej serii “Szkoła bohaterek i bohaterów”. Nagrodzony przez Komisję Europejską twórca Zakonu Feniksa, tutor ponad 50 olimpijczyków z filozofii. Nauczyciel Roku 2018, finalista Global Teacher Prize 2020, Digital Shaper 2020, Członek Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050. Twórca #utrzy, wyróżniony w konkursie im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata” i konkursie o Nagrodę im. Janusza Korczaka, nagrodzony LGBT+ Diamond 2019 Polish Business Award, zasiada w Radzie Eksperckiej infuture.institute Natalii Hatalskiej oraz w Radzie Mentorskiej Funduszu Stypendialnego Fundacji Rafała Brzoski, ambasador Fundacji Kosmos dla Dziewczynek, programów Fundacji Digital University: Be. Eco i Be. Net.
Podczas konferencji razem z Martą Młyńską wystąpi z prelekcją: W każdym kryzysie ukryta jest szansa? Czy na pewno? O radzeniu sobie z kryzysami.
-
Oktawia Gorzeńska
Dyrektorka 42 Warsaw - bezpłatnej akademii programowania, autorka książki „Projekt zmiana - od frustracji do satysfakcji z pracy w szkole - warsztatownik”, blogerka, mówczyni TEDx. Absolwentka Leadership Academy for Poland. Wieloletnia dyrektorka szkół publicznych. Współautorka i była koordynatorka projektu Pracowni Aktywnego Korzystania z Technologii (CPPC). Trenerka, doradczyni dyrektorów w ogólnopolskich programach, wykładowczyni. Założycielka Akademii Przywództwa Edukacyjnego, współinicjatorka platformy EduLab oraz ogólnopolskiego ruchu #wiosnaedukacji. Jutronautka 2022 według Gazety Wyborczej.
Podczas konferencji wystąpi z prelekcją Nie czekajmy, zmieniajmy! O tym, dlaczego i jak warto zmieniać edukację.
Zmiana stała się częścią życia, odmieniając różne jego aspekty. Czym jest spowodowana i jaki ma związek z edukacją? Jak zadbać o to, by edukacja stanowiła odpowiedź na potrzebę rozwijania kompetencji? Jak tworzyć przestrzeń do aktywnego uczenia się? Inspiracje i refleksje na te pytania poszukamy wspólnie, ruszając w podróż do świata raportów, badań i szkół z różnych zakątków Polski.
-
Marta Młyńska
Germanistka, trenerka, szkoleniowczyni, coachka, metodyczka, eduentuzjastka, edukatorka, pasjonatka ludzi i rozwoju osobistego, nauczycielka dyplomowana, wykładowczyni, finalistka konkursu Nauczyciel Pomorza 2018, Członkini Kolegium Ekspertów Instytutu Strategie 2050, nagrała podcasty na aplikację Diet & Training by Ann Anny Lewandowskiej, laureatka konkursów o zasięgu ogólnopolskim, m.in. „Deutsch hat Klasse” i „Schule im Wandel”, stypendystka Goethe Institut w Warszawie, egzaminatorka maturalna, autorka wielu publikacji z obszaru oświaty i edukacji, tworzy materiały dydaktyczne i autorskie kursy, organizuje i prowadzi szkolenia, webinary oraz konferencje, przemawia na eventach edukacyjnych, wspomaga szkoły w rozwoju, współpracuje z instytucjami oświatowymi i biznesem, wspomaga szkoły w rozwoju, ambasadorka programów Be. Eco i Be. Net, programów Fundacji Digital University: Be. Eco i Be. Net.
Podczas konferencji razem z Przemysławem Staroniem wystąpi z prelekcją: W każdym kryzysie ukryta jest szansa? Czy na pewno? O radzeniu sobie z kryzysami.
Zapisz się na konferencję
Dziś tj. 30 stycznia br. ruszyły zapisy na wspomnianą konferencję edukacyjną. Rejestracja odbywa się poprzez formularz zgłoszeniowy, dostępnym online pod linkiem [otwiera się w nowym oknie].
Organizatorem konferencji jest miasto Wodzisław Śląski, we współpracy ze Stowarzyszeniem „Razem na Szybiku”.