UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Poznaj historię starań o remont ulicy Jastrzębskiej

Remont DW 933, czyli ul. Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śląskim to jedna z bardziej oczekiwanych inwestycji drogowych. Drogą tą, jako drogą wojewódzką, zajmuje się Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach. Po pięciu latach nieustannych starań m.in. prezydenta Mieczysława Kiecy remont ul. Jastrzębskiej stał się faktem. Dlaczego wodzisławianie tak długo na to czekali? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

2014 rok

O remont drogi wojewódzkiej nr 933 już 2014 roku apelował prezydent miasta Mieczysław Kieca wraz ze swoim zastępcą i wodzisławskimi radnymi. Znaczący apel Rada Miejska wystosowała do Marszałka Województwa Śląskiego w czerwcu 2014 roku. Pare miesięcy później do apelu dołączyli przedstawiciele gmin powiatu wodzisławskiego, poprzez których teren przebiega ulica Jastrzębska.

2015 rok

W kwietniu 2015 roku Mieczysław Kieca ponownie zwrócił się do Marszałka Województwa Śląskiego Wojciecha Saługi w sprawie natychmiastowego remontu ulicy Jastrzębskiej. – W kwestii DW 933 jest wiele do zrobienia. Zwracałem się do marszałka Wojciecha Saługi o jak najszybsze, wręcz natychmiastowe, podjęcie kontynuacji prac związanych z przygotowaniem przebudowy ulic Jastrzębskiej w Wodzisławiu Śląskim, jak również Wodzisławskiej w Mszanie. Wskazałem jako niezbędny do remontu dojazd do węzła autostrady A1 w Mszanie - mówił wówczas prezydent Wodzisławia Śląskiego.

Podczas lipcowej sesji Rady Miejskiej Mieczysław Kieca poinformował zebranych o uchwalonym w lipcu przez zarząd województwa planie rozbudowy dróg wojewódzkich. W planie tym do wykazu dróg przeznaczonych do modernizacji wpisano na wniosek naszych władz przebudowę 25 km DW 933. W Wodzisławiu Śląskim remont miał objąć całą ulicę Jastrzębską, od ronda na skrzyżowaniu z DK 78 aż po granice miasta.

We wrześniu 2015 roku w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich podpisano umowę na wykonanie projektu modernizacji drogi. Wartość umowy opiewała na kwotę prawie 3,5 mln zł.

2017 rok

W czerwcu 2017 roku pojawiły się informacje, iż projekt przebudowy DW 933 trafił na listę rezerwową i remont drogi stanął pod znakiem zapytania. –  Byliśmy bardzo zmartwieni tą informacją. O remont ulicy Jastrzębskiej zabiegamy od kilku lat. Nie wyobrażałem sobie, żeby miała pozostać w obecnym stanie. Podjąłem wszelkie możliwe działania, by lobbować za tą ważną inwestycją. Cieszyłem się, że przynajmniej remont ulicy Młodzieżowej był już pewny. Wierzyłem, że na Jastrzębską również przyjdzie czas – mówił Mieczysław Kieca. Świetna współpraca z Marszałkiem Województwa Śląskiego Wojciechem Saługą zaowocowała w złożenie stosownego protestu w ramach procedury odwoławczej. Protest okazał się skuteczny. DW 933 znalazła się na zaktualizowanej liście projektów drogowych.

2018 rok

Pod koniec marca 2018 roku do Urzędu Miasta dotarła niepokojąca informacja z Katowic. Do przetargu na remont DW 933 zgłosiło się czterech wykonawców. Wszystkie oferty znacznie przewyższały środki, które ZDW zabezpieczył w budżecie na realizację tego ważnego dla nas zadania. W sumie na cały remont brakło ponad 55 mln zł. Na remont odcinka w Wodzisławiu Śląskim i Mszanie około 25 mln zł.

15 kwietnia Sejmik Województwa Śląskiego podjął bardzo ważną decyzję. Głosami 24 radnych uchwalono zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej województwa. Część tych zmian dotyczyła losów remontu ulicy Jastrzębskiej. Sejmik dołożył ze środków własnych województwa ponad 55 mln zł na realizację całości inwestycji. –  Jestem bardzo wdzięczny władzom województwa za te działania. Cieszę się, że nasze prośby i apele zostały wysłuchane. Dołożenie przez władze województwa tak znaczących środków świadczy o przychylności i zrozumieniu wagi tego istotnego zadania – mówił prezydent Mieczysław Kieca.

Roboty na DW 933 podzielone zostały na dwie części. Pierwsza część obejmuje rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 933 na odcinku o łącznej długości ok. 7,2 km (Wodzisław Śląski - Mszana). Rozbudowa w ramach drugiej części obejmie odcinek o łącznej długości ok. 16,1 km (Pawłowice - Pszczyna).

Zaplanowane zadania to m.in. ujednolicenie szerokości jezdni, przebudowa istniejącej konstrukcji jezdni, przebudowa i korekta geometrii istniejących skrzyżowań, przebudowa oraz budowa chodników, ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Uwzględniono także budowę sygnalizacji świetlnych i wykonanie ekranów akustycznych.

2019 rok

30 września rozpoczął się upragniony i długo wyczekiwany remont DW 933. –  Nasze wieloletnie starania nie poszły na marne. Remont ulicy Jastrzębskiej stał się rzeczywistością. Cieszę się, że jedna z najważniejszych dróg w naszym mieście zyska nowe, lepsze oblicze – dodaje prezydent Wodzisławia Śląskiego.

Remont ul. Jastrzębskiej i utrudnienia w ruchu 

W związku z remontem ulicy Jastrzębskiej zamknięto dla ruchu drogowego fragment ulicy od ronda na drodze krajowej nr 78 (rondo 750-lecia Wodzisławia Śląskiego, obok restauracji McDonald's) do sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ulicą Łużycką (obok hotelu Amadeus). Objazd do centrum jest możliwy ulicą Łużycką albo ulicą Kopernika.

Konieczne jest korzystanie z objazdów, a także z czasowej zmiany trasy autobusów komunikacji powiatowej i MZK:

  • linia 38 (komunikacja powiatowa) - autobusy od 30.09 do odwołania będą kursować ul. Mikołaja Kopernika. Godziny odjazdów autobusów nie ulegną zmianie),

  • W10 i 132 (MZK) - w kursach z Jastrzębia-Zdroju objazd nastąpi od przystanku „Wodzisław Cyganek” ulicami Kopernika i Witosa do przystanku „Wodzisław Dworzec Autobusowy”. Kursy w kierunku Jastrzębia-Zdroju odwrotnie,

  • W11, W12 i 218 (MZK) - objazd od przystanku „Wodzisław Grodzisko” ulicami: Grodzisko, Łużycką, Marklowicką, przez Rondo Europejskie, ulicą Rybnicką i Witosa do przystanku „Wodzisław Dworzec Autobusowy”. W kursach powrotnych odwrotnie. Z obsługi linii wyłączony zostanie przystanek „Łużycka”. Niedzielny kurs linii 218 o godz. 10:05 z przystanku „Marklowice Wiosny Ludów” zakończy trasę na przystanku „Wodzisław Grodzisko”. Autobusy nie będą obsługiwały dodatkowych przystanków na trasie objazdowej.

Ze względu na wykonywane prace remontowe DW 933 mogą wystąpić również opóźnienia w kursowaniu autobusów komunikacji miejskiej.