Porozmawiajmy o mieście: Podsumowujemy ubiegły rok

Dziewiętnasty odcinek podcastu "Porozmawiajmy o mieście" wraz z prezydentem Mieczysławem Kiecą poświęcamy podsumowaniu ubiegłego roku. Włodarz wspomina o ważnej czerwcowej sesji Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego, która już za nami. Na czym polega absolutorium? Co znajduje się w Raporcie o stanie miasta za 2022 rok? Czy raport jest sztucznie wykreowaną laurką? Tego dowiecie się słuchając najnowszego nagrania.

- Czerwiec to jest ten miesiąc, w którym podsumowujemy cały rok poprzedni. W ramach tzw. procedury udzielane jest absolutorium z wykonania budżetu miasta za rok ubiegły, czyli oceniana jest praca prezydenta i wszystkich współpracowników, którzy dostali od radnych budżet i musieli się z niego wywiązać. To jest także moment, w którym udzielane jest lub nie tzw. wotum zaufania. Mówię już z uśmiechem, bo wiemy, jak to w Wodzisławiu Śląskim jest, że wotum zaufania prezydentowi się nie udziela z przyczyn politycznych, ale tak to jest skonstruowane - mówi w podcaście prezydent Mieczysław Kieca.

Czerwcowa sesja Rady Miejskiej jest już za nami. Przypominamy, że podczas posiedzenia, 28 czerwca br. radni pochylali się m.in. nad Raportem o stanie miasta za 2022 r.. Prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca nie został dopuszczony do głosu. Tym samym nie mógł odpowiedzieć na zadane przez radnych pytania. Tutaj przeczytasz odpowiedź prezydenta na nurtujące radnych tematy [otwiera się w nowym oknie].

Ponadto zachęcamy wszystkich Państwa do zapoznania się z Raportem o stanie miasta za 2022 r. - ważnym dokumentem dla wodzisławian, który najpełniej obrazuje, jak miasto realizowało zadania własne w ubiegłym roku, jak wyglądało jego codzienne funkcjonowanie oraz jaka była i jest wizja jego rozwoju. Rok 2022 był rokiem specyficznym. Także dla samorządów. To w nim nadal borykaliśmy się ze skutkami pandemii covid-19, szybko rosnącą inflacją i zbrodniczą napaścią Federacji Rosyjskiej na wolną Ukrainę. Nie było łatwo, jednak dzięki ciężkiej pracy, m.in. urzędników, udało się zrealizować ogrom ważnych zadań.

Raport o stanie miasta za 2022 rok [otwiera się w nowym oknie].

Podcast dostępny jest do wysłuchania na platformie Spotify [otwiera się w nowym oknie].