Podsumowanie wydarzeń kulturalnych i sportowych w 2022 roku

Cóż to był za rok! Koncerty plenerowe i zamknięte, pikniki, spotkania autorskie, wydarzenia sportowe, festyny, widowiska i wiele więcej. W 2022 roku oferta kulturalna Wodzisławia Śląskiego była niezwykle bogata i obfitowała w fantastyczne inicjatywy, które cieszyły się popularnością nie tylko wśród wodzisławian. Sprawdźcie podsumowanie wydarzeń kulturalny ubiegłego roku.

Majówkowy piknik rodzinny w Parku Miejskim

We wtorek, 3 maja br. w Parku Miejskim w Wodzisławiu Śląskim odbył się piknik rodzinny. Majówkową imprezę poprzedziły oficjalne uroczystości z okazji przyjęcia pierwszej w Europie spisanej konstytucji. Główną atrakcją wydarzenia była zagroda zwierząt, w której znalazły się alpaki, owce oraz minikozy.

W programie były również m.in.

 • przejażdżka kucykiem,

 • stoisko z zabawkami,
 • strefa hobby horse:

 • kreatywne zabawy z aż sześcioma animatorami (m.in. malowanie wodnymi balonami, tor przeszkód, krykiet ogrodowy oraz wata cukrowa),

 • warsztaty z TEB Edukacja: z makramy, florystyczne, fitness.

 • Państwowa Szkoła Muzyczna w Wodzisławiu Śląskim,
 • pływanie łódką po Stawie Parkowym,

 • dmuchana zjeżdżalnia,
 • strefa gastronomiczna (grill, wegetariańskie szaszłyki, darmowy gulasz do wyczerpania zapasów, popcorn).

Gra terenowa dla rodzin

Rodzinne Spotkania z Historią odbyły się w ramach 51. Dni Wodzisławia Śląskiego w związku z przypadającą na ten rok 200. rocznicą wielkiego pożaru miasta, który miał miejsce w 1822 roku.

Gra terenowa dla rodzin rozpoczęła się 12 czerwca br. o godz. 11:30 (moment wybuchu pożaru) na wodzisławskim Rynku i obejęła teren Starego Miasta. Zabawa kierowana była do całych rodzin. Po grze Sławomir Kulpa, dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wygłosił wykład pt. "Wodzisław Śląski w obliczu ognia", a następnie zwycięzcy gry zostali nagrodzeni.

V Wodzisławska Noc Świętojańska 

W piątkowy wieczór, 24 czerwca br. w niezwykle klimatycznym miejscu - na terenie Parku Miejskiego odbyła się piąta odsłona Wodzisławskiej Nocy Świętojańskiej.

Wydarzenie rozpoczęły różnego rodzaju warsztaty, dedykowane całym rodzinom: plecenia wianków, ogrodnicze ze Służbami Komunalnymi Miasta, ceramiczne, tworzenia lampionów z z AHE/SEI w Wodzisławiu Śląskim, makramy z TEB Edukacja w Wodzisławiu Śląskim, bębniarskie, czerpania papieru, młotkowania roślin na naturalnych materiałach i komponowania własnej ekoherbaty „Dziki Smak”. Nie zabrakło również animacji dla dzieci. Za oprawę muzyczną wydarzenia zadbały zespoły Kokoszyczanki oraz Chwila Nieuwagi oraz Vladislavia, która wystąpiła także ze spektaklem.

Tradycyjnie, mieszkańcy wzięli udział w grze terenowej „Poszukiwanie Kwiatu Paproci” w nowej odsłonie, która polegała na odnalezieniu pieczęci znajdujących się przy instalacjach w wersji mikro - Wodzisławskie Skrzaty. Zwycięzcy gry oraz autorzy najpiękniejszych wianków zostali nagrodzeni m.in. miejskimi gadżetami i voucherami, które przygotowały firmy: Fanaberia, Pilsner, Radecka Clinic, Restauracja Szwajcaria oraz Owocowo - Lody, Gofry, Desery.

Na terenie Parku Miejskiego znalazły się również stoiska gastronomiczne, wata cukrowa, oraz popcorn. Zwieńczeniem imprezy, która zgromadziła ogromne grono uczestników, był widowiskowy pokaz ognia przed pałacem Dietrichsteinów. Za zabezpieczenie WNŚ odpowiadali strażnicy miejscy i wodzisławscy strażacy-ochotnicy.

Festiwal Górnej Odry

W pierwszy wakacyjny weekend czerwca bawiliśmy się podczas kolejnej edycji „Festiwalu Górnej Odry”. Tym razem podczas tej wyjątkowej imprezy zaprosiliśmy wodzisławian do Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” do wspólnej zabawy w aktywny sposób. Celem Festiwalu Górnej Odry jest promocja Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego i jego marki turystycznej - Krainy Górnej Odry, nacisk na aktywność fizyczną i wspólne spędzanie czasu. W tym roku impreza trwała aż 3 dni, bo od piątku 24 czerwca do niedzieli, 26 czerwca br. Motywem przewodnim tegorocznego święta był californijski klimat, a wraz z nim wakacyjna atmosfera, piasek i palmy.
 
Miłośnicy dobrego jedzenia z pewnością doskonale odnaleźli się w strefie foodtruckowiej, gdzie przez 3 dni królowały najlepsze posiłki, a dzieci doskonale bawiły się w miasteczku dmuchańców.
Najwieksze atrakcje miały miejsce w sobotę. Tego dnia entuzjaści aktywnego wypoczynku mogli spróbować swoich sił m.in. w skimboardingu, a wszystko to na specjalnie przygotowanym do tego torze wodnym. Były również akcja edukacyjna z wodzisławską policją o biezpieczeństwie nad wodą podczas wakacji, rowerowe zawody Four Cross i pokazy FlatLand BMX, strefa animacji dla dzieci oraz zabawy i konkursy. Wydarzenie zakończyła zabawa z DJ'em.

1. urodziny Baszty Rycerskiej

18 lipca 2021 roku na historycznym Grodzisku odbyło się oficjalne otwarcie Baszty Rycerskiej po gruntownym remoncie. Ten prawdziwy skarb ziemi wodzisławskiej odzyskał dawną świetność, przez co wodzisławianie ponownie mogą korzystać z tego wyjątkowego zabytku, który stał się kolejną atrakcją turystyczną na mapie Wodzisławia Śląskiego. Otoczenie Wieży Romantycznej sprzyja wyciszeniu i kameralnym spotkaniom. Na takie popołudnie chcemy zaprosiliśmy mieszkańców w niedzielę, 17 lipca. Spotkaniu towarzyszył bluesowy koncert Black Pin, który otworzył cykl letnich koncertów na Grodzisku oraz kawa, czyli symbol udanej rozmowy i idealna okoliczność, by nawiązać nowe znajomości.

Wielkie otwarcie Pałacu Dietrichsteinów

Ostatni weekend lipca, zgodnie z przewidywaniami, przeszedł do lokalnej historii jako magiczny. W dniach od 30 do 31 lipca mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego mogli wreszcie, po 4 latach całkowitej rewitalizacji, ponownie zagościć w niekwestionowanej perełce ziemi wodzisławskiej, Pałacu Dietrichsteinów.

DzieJesie(ń) Festiwal

Wydarzenie rozpoczęło się punktualnie o godz. 9:00, a na uczestników czekali wystawcy Ekobazaru i Kwiatobazaru. Lokalni przedsiębiorcy mieli do zaoferowania zarówno ekologiczne i naturalne produkty tj. chleb, wędliny oraz konfitury, jak i piękne rękodzieło, natomiast wodzisławskie kwiaciarnie wystawiły się ze zjawiskowymi, jesiennymi kwiatami. Od wspomnianej godziny mieszkańcy mogli również kupić śląski kołacz z makiem i serem, pączki oraz pieczywo.

O godz. 12:00 otworzyła się strefa gastronomiczna, w której można było spróbować oraz kupić m.in. orzechy, sery i wina, a także nabyć naturalne i wegańskie świece sojowe wykonane z ekologicznego wosku sojowego. W samo południe rozpoczęły się również różnorodne warsztaty, które trwały do godz. 18:00. Był to m.in. pokaz pszczelarski z Pasieką Wiktoria, który cieszył się ogromną popularnością wśród uczestników. Pszczelarze przeprowadzili także warsztaty plastyczne dla dzieci oraz degustacje miodu, dzieciaki mogły również wziąć udział w warsztatach tworzenia jesiennych dekoracji i biżuterii oraz warsztatach ekologicznych z Wodzisławskim Centrum Kultury, podczas których tworzyli łapacze snów oraz różne jesienne rozmaitości.

W trakcie spotkania z pasjonatami z Astrohunters, którzy zajmują się popularyzacją astronomii, chętne osoby mogły dopytać specjalistów o ciekawostki dotyczące astronomii, czy spojrzeć w niebo przez teleskop. W tym samym czasie odbywały się warsztaty, gdzie przygotowywano aromatyczne sole kąpielowe.

Na Rynku dostępny był również punkt zdrowia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Wodzisławiu Śląskim. Zbliżająca się jesień jest doskonałym pretekstem, by zadbać o swoje zdrowie. Utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz prawidłowe ciśnienie krwi są czynnikami ryzyka wielu chorób wśród których wyróżnia się choroby cywilizacyjne, takie jak cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe. Kierunek pedagogika zdrowia AHE zajmuje się szeroko pojętą profilaktyką chorób, dlatego w punkcie można było wykonać pomiar ciśnienia krwi oraz wykonać pomiar masy ciała wraz z analizą składu ciała w celu oceny swojego stanu zdrowia. Uczestnicy mogli również uzyskać podstawowe informacje na temat badań profilaktycznych oraz zasad żywienia. Badania przeprowadzała wykładowczyni - dr Agnieszka Gdańska, ceniony dietetyk z naszego regionu.

Jakub Grzybek, szef kuchni oraz właściciel lokalnej Restauracji Szwajcaria przeprowadził warsztaty kulinarne. W trakcie zajęć uczestnicy przygotowywali m.in. ziemniaki, które następnie zostały upieczone i rozdane mieszkańcom.

Strefę warsztatową zamykały dwie miejskiej jednostki: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim, która zaprosiła wodzisławian do rozgrywek planszowych oraz na warsztaty plastyczne, natomiast Wodzisławska Placówka Wsparcia Dziennego „Dziupla” otoczyła opieką zgromadzone dzieci, aby dostarczyć im jeszcze więcej zabawy i uśmiechu. Stylowy Garaż zrealizował zajęcia artystyczne.

Imprezę zwieńczyły aż trzy koncerty. Rozpoczął zespół Sunny Band. Dziesięcioosobowa grupa energicznie zaczęła występ i rozruszała wodzisławską publiczność. Następnie na scenie rządził blues. Zespół BR Band to klasyczne trio blues-rockowe, złożone z doświadczonych śląskich muzyków. Grupa wykonała autorskie utwory, które tworzą mieszankę rocka, bluesa i jazzu. Sami mówią o sobie, że znakiem rozpoznawczym zespołu jest też dowcip i świetny kontakt z publicznością i tak było także w naszym mieście. Gwiazdami wieczoru była Orkiestra na Dużym Rowerze. Polski zespół pop-folkowy zachwycił publiczność. Ich cechą charakterystyczną jest połączenie gry na instrumentach z jednoczesną jazdą na sześcioosobowym rowerze. Muzycy są półfinalistami XIII edycji programu Mam Talent. Żywiołowy koncert, chłopaków z pasją, niezaprzeczalnym talentem i energią zakończył drugą odsłonę DzieJesie(ń) Festiwalu.

Projekt „Dzieci dla pokoju” 

Wtorkowe, wrześniowe popołudnie było dla ukraińskiej społeczności zamieszkującej nasze miasto niezwykłe. Wtedy to we wnętrzach Pałacu Dietrichsteinów odbył się wzruszający koncert „Dzieci dla pokoju”. Wstęp na imprezę był otwarty. Niecodzienne wydarzenie stanowiło wyraz wsparcia ukraińskiej telewizji publicznej dla krajan, którzy wskutek wojny opuścili swój kraj. Było także okazją do wzajemnego poznania się dwóch sąsiadujących narodów.

Koncert poprzedziła sesja fotograficzna w „soroczkach”, ludowych strojach ukraińskich, udział w której wzięły dzieci z Ukrainy, zamieszkujące Wodzisław Śląski oraz dzieci, które specjalnie na tę okazję przyjechały do miasta z Iwano-Frankiwska.

W programie znalazło się również czytanie wierszy, taniec oraz występ dzieci ze wspomnianej ukraińskiej miejscowości. Głównym punktem wieczoru był zaś niezwykle energetyczny koncert zespołu VOŁOSI, tworzonego przez górali z Beskidu Śląskiego oraz muzyków klasycznych z akademii muzycznej, którzy w hołdzie dla szczytnej inicjatywy zagrali bezpłatnie.

Oktoberfest

Wydarzenie było doskonałą okazją, by móc skosztować oryginalnych przysmaków, w tym golonki po bawarsku oraz oryginalnego piwa Oktoberfest, posłuchać muzyki na żywo czy wziąć udział w ceremoniale odszpuntowania. To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekały na uczestników imprezy pod namiotem Oktoberfest, które były gwarancją wybornej zabawy.

Otwarcie SOWY

W poniedziałek, 5 września w zmodernizowanym Pałacu Dietrichsteinów oficjalnie otworzono SOWĘ, czyli Strefę Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Wspomniany program ma na celu popularyzację i upowszechnianie nauki. To znakomita okazja do rozwijania wiedzy i wyobraźni poprzez odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem. To wyjątkowe miejsce jest dostępne dla zwiedzających bezpłatnie.

IX Wodzisławska Noc Teatrów

Wydarzenie rozpoczęło się o godz. 16:00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wodzisławiu Śląskim rapowaniem "Ballad i romansów" Mickiewicza w wykonaniu Mateusza "Skajsdelimit" Wilkonia oraz uczestników warsztatów. Wspólny występ okazał się sukcesem i spodobał się publiczności.

Kolejny spektakl pt. "Echo" udało się rozegrać w plenerze, na wodzisławskim Rynku. Teatr Migro jest zawodowo związany z Teatrem KTO. Sceną grupy są ulice, place, skwery małych miasteczek i dużych miast. W Wodzisławiu Śląskim pokazali spektakl bez słów, inspirowany książką Agnieszki Pajączkowskiej „Wędrowny zakład fotograficzny”, który jest impresją na temat Kresów Wschodnich. Przedstawienie opowiadało o zapomnianych miejscach, ludziach i przedmiotach, które zostają oraz odwoływał się do wspomnień, ale również pamięci przyszłych pokoleń. Była to opowieść o przeszłości, a także zaproszenie do przyjrzenia się własnym korzeniom oraz roli, którą pełnią one w naszym codziennym życiu i we współczesnym świecie.

Trzeci z zaplanowanych spektakli odbył się w wyjątkowym miejscu w Wodzisławiu Śląskim. Mury Pałacu Dietrichsteinów stały się sceną dla teatru Classic Ballanga, który wystawił "Nadobnisie i koczkodany" St. I. Witkiewicza. W dobie rosnących jak grzyby po deszczu guru wszelkiej maści i proweniencji, influencerów i charyzmatycznych pseudonaukowców wodzisławski teatr zaprosił widzów do zabawy.

Na zakończenie IX Wodzisławskiej Nocy Teatrów Aneta Todorczuk zaprezentowała wodzisławianom monodram "Matka Polka Terrorystka". Spektakl był prawdziwą mieszanką wybuchową. Komizm sytuacyjny przeplatał się z mrożącymi krew w żyłach zwrotami akcji. Wzruszające chwile szczerości kontrastują z błyskotliwymi, pełnymi humoru monologami. Absurdy otaczającej nas rzeczywistości zostały zdemaskowane, a nieoczekiwanym zmianom przestrzeni towarzyszyła oryginalna playlista. Tak zakończyło się to oryginalne wydarzenie w Wodzisławiu Śląskim.

Żywiołowy koncert w pałacowych murach

Vołosi, czyli zespół z indywidualnym stylem, który wymyka się tradycyjnym ramom. Na sukces muzyków składają się dynamiczne, a zarazem bardzo wyrafinowane brzmienia oraz niezaprzeczalny talent. Artyści dali się już poznać wodzisławianom podczas wydarzenia organizowanego w Wodzisławiu Śląskim pn. „Dzieci dla pokoju”, które było wyrazem wsparcia ukraińskiej telewizji dla Ukraińców. Ich koncert zachwycił wówczas zgromadzoną publiczność, a pozytywnym opiniom i komplementom nie było końca. W związku z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem przez mieszkańców górali z Beskidu Śląskiego, zespół po raz drugi wystąpił w naszym mieście, 29 października.

Koncert Appassionato

W klasycznych murach Pałacu Dietrichsteinów wybrzmiał kolejny wyjątkowy koncert. Tym razem dla wodzisławskiej publiczności wystąpiły trzy utalentowane artystki. Appassionato to trio smyczkowe współtworzone przez skrzypaczki Martę i Wiktorię Linek oraz altowiolistkę Paulinę Świerczek. Pełne pasji wydarzenie odbyło się w sobotę, 19 listopada.

Kabaret Trzeci Wymiar

W Pałacu Dietrichsteinów wystąpiła grupa, która rozśmieszyła zgromadzoną publiczność do łez. Kabaret Trzeci Wymiar przejęła wodzisławską scenę w sobotę, 10 grudnia. Na uczestników czekał nas wieczór pełen emocji i radosnej atmosfery.

WySPA kobiet

Takiego wydarzenia w Wodzisławiu Śląskim jeszcze nie było! W sobotnie popołudnie i wieczór, 3 grudnia to kobiety rządziły we wnętrzach Pałacu Dietrichsteinów. W codziennym wirze obowiązków i pracy wiele kobiet zapomina o swoich potrzebach i odpoczynku. Czterogodzinne wydarzenie skierowane było do wodzisławianek, które spragnione były chwili spokoju, relaksu i odprężenia.

Wydarzenia organizowane przez wodzisławską Bibliotekę

Cykl spotkań z planszówkami "Głową i kostką"

W 21 spotkaniach uczestniczyło ok. 85 dzieci oraz 50 dorosłych.

Dyskusyjny Klub Książki dla dorosłych

W ramach klubu odbyło się 11 spotkań, w których stale uczestniczyło 10 osób.

Noc Bibliotek: ogólnopolska akcja promowania bibliotek i czytania pod hasłem "To się musi powieść"

W 2022 roku w Bibliotece odbyło się kilka spotkań z autorami:

 • 23 marca - Zbigniew Rokita, autora ksiązki pt. „Kajś”,   
 • 31 marca - promocja książki „Wodzisław Śląski w obliczu ognia” Sławomira Kulpy,
 • 22 kwietnia - wieczorek poetycko-muzyczny „Być człowiekiem…” z okazji 100-lecia Szkoły Podstawowej nr 1,
 • 13 maja - Jakub Ćwiek, 
 • 20 maja - Marcin Kydryński, autora ksiązki „O wschodzie”,
 • 9 września - Tomasz Kukołowicz - spotkanie autorskie dla młodzieży w ramach projektu BLISKO,
 • 15 września i 18 października - Monika Fibic, autorka ksiązki „Wojna jest kobietą”,
 • 19 października - promocja książki „Maria Magdalena” Ewy Kassali,
 • Izabela Gardian - wieczór muzyczno-poetycki.

Cykl spotkań podróżniczych "Biblioteka w pozdróży":

 • 26 kwietnia - Tomasz Owsiany, autor książki „Gujana Francuska” - spotkanie podróżnicze dla młodzieży,
 • 9 czerwca - Robert Gondek, autor książki „Afryka” - spotkanie podróżnicze dla młodzieży,   
 • 21 września - Magda Gumowska, Mariusz Łapiński, autorów książki "Jak nie dać się zjeść Australii”,
 • 7 października - Joanna Grzymkowska-Podolak, Jarosław Podolak (kanał "Zakochani w świecie").

Wystawy i wernisaże w "Galerii pod fikusem" w 2022 roku

 • styczeń: wystawa prac dyplomowych Liceum Plastyczne z okazji 10-lecia szkoły,
 • maj: wystawa kałamarzy towarzysząca obchodom 100-lecia istnienia SP nr 1,
 • październik: wystawa malarstwa Kamili Płaszewskiej „W poszukiwaniu światła”,
 • listopad: wystawa malarstwa Stanisławy Wojtyny „Kapliczki”,
 • listopad: wystawa prac plenerowych uczniów Liceum Plastycznego „Spotkajmy się na Rynku”,
 • grudzień: wystawa ikon Śląskiej Szkoły Ikonograficznej.

Projekt "Biblioteka BLISKO Ciebie"

"Biblioteka BLISKO Ciebie" to dwuletni projekt, który integrował potencjał kulturalny i społeczny
Wodzisławia Śląskiego i jego okolic. Poprzez
poszczególne działania Biblioteka zaprezentowała
możliwości uczestników partnerstw, jednocześnie
umacniając swoją rolę w pozycji lidera życia społeczno-kulturalnego. Wypracowane, wzmocnione i pozyskane partnerstwa przyczyniły się do możliwości przeniesienia działań również do przestrzeni publicznej. Takie zaprezentowanie się
większemu gronu odbiorców kultury służyło
integracji społeczności.

Celem projektu było umocnienie roli oraz rozwinięcie potencjału integracyjnego Biblioteki jako najstarszej instytucji kultury w mieście. Podjęte działania przyczyniły się do rozwoju aktywnego czytelnictwa oraz zbudowania zaangażowanej społeczności. Wzmocnienie kulturotwórczej funkcji biblioteki zaktywizowało społeczność lokalną, dzięki czemu przejęli część inicjatywy w kreowaniu wydarzeń kulturalnych. Z kolei ugruntowanie i pozyskanie nowych partnerstw przyczyniło się do poszerzenia zakresu oferty kulturalnej zaproponowanej społeczności lokalnej.

W ramach projektu w 2022 roku wodzisławska Biblioteka zoorganizowała następujące wydarzenia:

 • Biblioteka BLISKO Kobiet,
 • wieczór z planszówkami,
 • silent party,
 • inicjatywy oddolne,
 • warsztaty,
 • szkolenia,
 • Jesienna przygoda z Biblioteką

W ramach współpracy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej ze szkołami oraz promocji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży w ubiegłym roku zorganizowano:

 • wystawa prac „Moje miasto” wychowanków Zespół Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim,
 • konkurs plastyczny dla dzieci 3- 10 lat pt. „Twórczość Marii Konopnickiej w oczach dzieci”,
 • lekcje biblioteczne z wodzisławskimi szkołami,
 • spotkanie autorskie z Zuzanną Trojnacką-Dasiak dla klasy I Szkoły Podstawowej nr 3 w oraz Szkoły Podstawowej nr 2 w Wodzisławiu Śląskim,
 • spektakl teatru KRAK- ART pt. „Czerwony Kapturek” dla Zespołu Placówek Szkolno- Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim,
 • spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem, autorem książki pt. „O zawodach” dla klas I ze Szkoły Podstawowej nr 10 i Szkoły Podstawowej nr 3,
 • spotkanie autorskie z Romanem Pankiewiczem, autorem książki pt. „Islandia” dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Szkoły Podstawowa nr 3,
 • „Spotkanie o ulubionych książkach”- spotkanie autorskie z Justyną Bednarek dla klasy II ZSP nr 3 oraz klasy III Szkoły Podstawowej nr 3,
 • „Baltic, Dżok i Klifka, czyli opowieści nie tylko o psach” - spotkanie autorskie z Barbarą Gawryluk dla klasy I Szkoły Podstawowej nr 3 oraz klasy I i II Szkoły Podstawowa nr 8,
 • wystawa pokonkursowa „Wodzisław Śląski - moje miasto” autorstwa Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 1 w Wodzisławiu Śląskim,
 • „Jesień Kubusia Puchatka” - spotkanie dla dzieci klas I-III z Zespół Placówek Szkolno- Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim,
 • spotkanie autorskie z Zuzanna Trojnacką-Dasiak dla klasy II Szkoły Podstawowej nr 10,
 • spotkanie autorskie na temat uzależnień komputerowych z Krzysztofem Piersą dla klas VIII ZSP nr 3 oraz Szkoły Podstawowa nr 3,
 • spotkanie autorskie z Moniką Borkowską-Szmit dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 1,
 • spotkanie autorskie z Pałwem Wakułą, autorem książki „O czym szumi las” dla klas II Szkoły Podstawowej nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 2.

Wydarzenia organizowane lub współorganizowane przez MOSiR „CENTRUM”

Bieg charytatywny "Policz się z cukrzycą" na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza".

Organizatorem wydarzenia był sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy z siedzibą w Wodzisławiu Śląskim przy udziale wodzisławskiego MOSiR-u, Wodzisławskiego Klubu Naszej Ziemi oraz miasta Wodzisławia Śląskiego. Impreza odbyła się w niedzielę, 30 stycznia 2022 roku. Ponad 200 uczestników w różnym wieku musiało pokonać ścieżkami parku dystans 5 km.

13. Błękitna Wstęga Balatonu

W niedzielę, 26 marca rozegrano 13. Błękitną Wstęgę Balatonu. Dzieci, młodzież i dorośli rywalizowali w zawodach biegowych w swoich kategoriach wiekowych oraz na dystansach 5 i 10 km OPEN. Frekwencja dopisała. Wśród dzieci na starcie stanęło 135 uczestników. Na dystansie 5 kilometrów wzięło udział 71 zawodników, natomiast na dystansie 10 kilometrów ukończyło zmagania 82 zawodników. Piękna wiosenna aura zachęcała do rywalizacji sportowej i walki o czołowe lokaty.

Zawody w kolarstwie górskim

W niedzielę, 1 maja na ścieżkach Ośrodka Rekreacyjnego "Balaton" rozegrano pierwsze w sezonie zawody w kolarstwie górskim JBG-2 MTB XC Wodzisław Śląski 2022. W rywalizacji wzięło udział 240 uczestników, w tym zarówno nasi rodacy, jak i sąsiedzi z Czech. Główna rowerowa pętla to ok. 3,5 km, którą zawodnicy musieli przejechać kilkakrotnie, w zależności od kategorii wiekowej. Najmłodsi w kategorii „SMERF” mieli za zadanie pokonać dystans ok. 500 m, a „ELITA”, najdłuższy z dystansów, około 28 km w obrębie zbiornika wodnego „Balaton”. Warunki atmosferyczne dopisały, a dopingujący kibice obecni ma zawodach nie zawiedli. Klasyfikacja zawodników obejmowała 15 kategorii

Cykl sobotnich wycieczek

Poza atrakcjami w obiektach zarządzanych przez wodzisławski MOSiR, odbyły się również wycieczki górskie, zorganizowane tradycyjnie w ramach programu profilaktycznego z uwzględnieniem praktycznych działań w zakresie promowania zdrowego stylu życia.

W 16 wyjazdach wzięło udział ponad 636 osób. Uczestnicy odwiedzili m.in. takie miejsca jak: Jura Krakowsko-Częstochowska, Wysoki Jesionik czy Stramberska Vrchovina. Jak co roku zdobywano także Babią Górę. Wspomniane wycieczki to nie tylko górskie wyprawy, ale również pływanie kajakami po „polskiej Amazonce” czyli Małej Panwi oraz zwiedzanie Opola i ruin zamku w Tenczynie. W wycieczkach niejednokrotnie uczestniczyły całe rodziny, dzięki czemu wzmacniały więzi poprzez aktywne spędzenie wolnego czasu. Wyjazdy połączone były z wykładami profilaktycznymi, które po raz drugi prowadziła Małgorzata Benera - psycholog kliniczna i psychoterapeuta, która także aktywnie uczestniczy w wędrówkach górskich. Niezmiennie od wielu lat w projekcie bierze wziął udział przewodnik PTTK Piotr Kowalski, posiadający kwalifikacje i ogromne doświadczenie w wyprawach górskich. Program profilaktyczny został w całości zrealizowany zgodnie z ofertą.

ERIGO VIII Nocny Bieg z Gwiazdami 

W sobotę, 2 lipca w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" odbył się VIII Nocny Bieg z Gwiazdami. Dystans 5 kilometrów pokonało 117 osób. Podobnie jak w ubiegłych latach impreza cieszyła się ogromną popularnością. Klasyfikacja zawodników obejmowała 11 kategorii wiekowych mężczyzn i kobiet oraz klasyfikację generalną Open.

Plenerowe Kino Letnie 

W piątki, 19 i 26 sierpnia 2022 roku odbyły się dwie edycje Plenerowego Kina Letniego. Podczas pierwszego spotkania w amfiteatrze Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" wyświetlono, zgodnie z wynikiem internetowej ankiety: Był sobie pies (2017) reż. Lasse Hallström, Jeźdźcy sprawiedliwości (2020) reż. Anders Thomas Jensen. Podczas drugiego spotkania były to: Był sobie pies 2 (2019) reż. Gail Mancuso oraz Podły, okrutny, zły (2019) reż. Joe Berlinger. Niestety podczas pierwszego ubiegłorocznego plenerowego kina burzowa aura zepsuła uczestnikom pokaz. Jednak za drugim razem pogoda dopisała, a liczba osób, które wzięły udział w wydarzeniu to ok. 400 osób.

II Otwarte Zawody w Biathlonowym Nordic Walking

W sobotę, 3 września po raz drugi odbyły się Otwarte Zawody w Biathlonowym Nordic Walking na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza" i Biathlonowego Ośrodka w Wodzisławiu Śląskim. Zadaniem uczestników zawodów było przejście kilometrowej pętli ścieżkami parku trzy razy oraz dwukrotne oddanie pięciu strzałów do tarczy na strzelnicy. Za każde przestrzelenie była  kara (dodatkowe 100 m do przejścia). Słoneczna aura i fantastyczne nastroje towarzyszyły zawodnikom do samego końca.

Wodzisław Śląski na sportowo

W ramach XIV Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji "CENTRUM" przy wsparciu koordynatora sportu szkolnego od 13 do 19 września zachęcał, do aktywnego spędzenia czasu podczas wyjątkowych wydarzeń sportowych i rekreacyjnych organizowanych w tym czasie w mieście. Celem imprezy było popularyzowanie sportu wśród dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Przez cały tydzień wodzisławskie dzieci i młodzież mogły sprawdzić swoje siły w Ogólnomiejskim Teście Coopera, zarówno w szkołach jak i na Stadionie Aleja przy ul. Bogumińskie.

Ponadto w ramach akcji przeprowadzono:

 • Turniej Szkół Podstawowych w koszykówce 3x3,
 • Mistrzostwa miasta Wodzisławia Śląskiego w piłce nożnej dla szkół,
 • Bieg Memoriałowy Pamięci Leszka Kowalczyka,
 • zajęcia pokazowe na strzelnicy biathlonowej,
 • Turniej Mini siatkówki Dwójek dla uczennic klas IV-VI wodzisławskich szkół,
 • W sobotę, 17 września w Fit Active studio odbyła się jesienna edycja IV Wodzisławskiego Dnia Fitness,
 • Turniej Piłki Koszykowej Kobiet,
 • III Wodzisławski Duathlon,
 • zajęcia pokazowe judo i jujitsu,
 • Turniej Szachów Szybkich,
 • Szkolne Zawody Przełajowe na szczeblu powiatu wodzisławskiego.

Zawody sportowe Extreme City challenge Wodzisław Śląski 2022

W niedzielę, 9 października odbyły się przełożone ze względu na warunki atmosferyczne zawody sportowe Extreme City challenge Wodzisław Śląski 2022 na terenie skate parku w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy wzgórza”. Pogoda dopisała, a zawody przyciągnęły niemałe grono uczestników z różnych zakątków Polski oraz sporą widownię, która mogła zobaczyć fantastyczne tricki zawodników. Uczestnicy rywalizowali w 3 kategoriach: jazda na deskorolce, hulajnodze oraz BMX'ie. Na koniec najlepszym wręczono nagrody.

W ramach sportu szkolnego zrealizowano

 1. Zawody pływackie na Krytej Pływalni "Manta" w Wodzisławiu Śląskim. W projekcie wzięło udział 6 wodzisławskich szkół podstawowych. Zawodnicy rywalizowali w 4 kategoriach. Najmłodsi na dystansie 25 m stylem dowolnym, a starsi na dystansie 50 m stylami: kraul, grzbiet, klasyczny,

 2. z okazji Dnia Dziecka uczniowie szkół podstawowych powiatu wodzisławskiego uczestniczyli w Szkolnym Festiwalu Sztafet w ramach Szkolnego Związku Sportowego. W rywalizacji najlepsze okazały się szkoły: SP nr 3 - 1 miejsce, SP nr 1 - 2 miejsce, SP nr 10 - 3 miejsce,

 3. zawody rejonowe w sztafetowych biegach przełajowych dziewcząt i chłopców,

 4. Turniej Tenisa Stołowego Szkół Podstawowych Wodzisławia Śląskiego. Uczniowie rywalizowali w 5 kategoriach wiekowych,

 5. Mikołajkowy Turniej Halowej Piłki Nożnej.

Wydarzenia organizowane przez Wodzisławskie Centrum Kultury

Styczeń

Koncert zespołu Stare Dobre Małżeństwo 

Na polskiej scenie muzycznej są od 35 lat, wydali ponad 20 krążków, a w muzyce będącej mieszanką utworów folkowych i poezji śpiewanej nie mają sobie równych. Muzycy na wodzisławskiej scenie pojawili się 14 stycznia 2022 r, a w wydarzeniu udział wzięło 340 osób.

Koncert Wiedeński w Gwiazdami

Orkiestra Królewska pod batutą Woytka Mrozka wprowadziła publiczność w niesamowity nastrój. Swoimi cudownymi głosami uraczyli nas: Anna Ogińska (sopran), Ivanna Saviuk (wokal), Sławomir Naborczyk (tenor) oraz Roman Chava (wokal).

Publiczność świetnie się bawiła słuchając arii i duetów z najsłynniejszych operetek: „Zemsty Nietoperza”, „Barona Cygańskiego”, „Księżniczki Czardasza” czy „Wesołej Wdówki”. Dodatkową atrakcją wieczoru były współczesne, światowe hity grupy ABBA czy Whitney Houston i wiele innych. W wydarzeniu udział wzieło 226 osób.

Luty

Koncert Kaśki Sochackiej

Kaśka Sochacka ruszyła w dalszą część trasy, podczas której zawitała do Wodzisławskiego Centrum Kultury. Artystka na wodzisławskiej scenie pojawiła się 19 lutego, promując swoją debiutancką płytę „Ciche dni” oraz wydaną EPkę „Ministory”. W wydarzeniu udział wzięło 340 osób.

Koncert Fisz Emade Tworzywo

Fisz Emade Tworzywo powrócił z albumem "Ballady i Protesty". 25 lutego w Wodzisławskim Centrum Kultury nie zabrakło fanów dobrego brzmienia, trafionych eksperymentów muzycznych i pełnych zaangażowania tekstów. W wydarzeniu wzięło udział 318 osób.

Marzec

Występ Igora Kwiatkowskiego

Energia na scenie, chwytliwy żart, charyzmatyczny artysta - nie kto inny jak Igor Kwiatkowski gościł na deskach wodzisławskiej sceny. W swoim programie „Tylko śmiech nas ocali” pojawił się w Wodzisławskim Centrum Kultury 6 marc. W wydarzeniu udział wzieło 235 osób.

Koncert zespołu Feel z Wodzisławską Orkiestrą Rozrywkową

Był to wyjątkowy koncert wypełniony wrażliwością muzyczną i różnorodnym temperamentem. Na tę okazję artyści wykonali utwory z płyty „FEEL The Best”, w aranżacji na orkiestrę napisaną przez Roberta Czecha. Usłyszeliśmy najpopularniejsze hity zespołu, w tym utwór „Jak anioła głos” czy „Swoje szczęście znam”, za który zespół otrzymał Złotą Płytę. W wydarzeniu udział wzięło 320 osób.

Kwiecień

Krzysztof Zalewski z koncertem MTV Unplugged

Krzysztof Zalewski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskiej sceny muzycznej zawitał do Wodzisławia Śląskiego ze swoim najnowszym akustycznym projektem. Koncert w ramach trasy MTV Unplugged odbył się 2 kwietnia. W wydarzeniu udział wzięło 340 osób.

Kortez Kwadrat Tour

Kortez Kwadro Tour zawitał do Wodzisławskiego Centrum Kultury. Koncert w ramach wiosennej trasy odbył się w środę, 20 kwietnia. Na scenie Kortez pojawił się w towarzystwie Krzyśka Domańskiego, Roberta Szymańskiego i Tomka Ziętka. W dwóch koncertach w naszym mieście udział wzięło 673 osób.

Stand up Marcin Zbigniew Wojciech

W niesamowicie dobry nastrój wprowadził nas nie kto inny, jak Marcin Zbigniew Wojciech. Stand-up'er w swoim programie "Moja konkubina" opowiedział o relacjach damsko-męskich. Półtorej godziny wyśmienitej zabawy. W wydarzeniu udział wzięło 100 osób.

Czerwiec

51. Dni Wodzisławia Śląskiego „Lato na Maxxxa” 

Koncerty topowych gwiazd polskiej sceny muzycznej, bogata oferta warsztatowa, barwne animacje dla najmłodszych - to i wiele więcej atrakcji wpisało się w obchody święta miasta. 51. Dni Wodzisławia Śląskiego zaplanowane zostały w różnych lokalizacjach miasta i odbyły się 10-12 czerwca. W wydarzeniu wzięło udział 6 tys. osób na Stadionie Aleja oraz 950 osób w imprezach towarzyszących na Rynku.

Lipiec:

Najcieplejsze Miejsce Na Ziemi - Reggae Festiwal

Niezmiennie od lat to wydarzenie napędza nas na więcej. Świetne koncerty muzyczne, niespotykana atmosfera i dobra energia, która zostaje z nami jeszcze na długo. Po raz 19. bawiliśmy się na Najcieplejszym Miejscu Na Ziemi - Reggae Festiwalu. O gorącą atmosferę zadbali wyjątkowi artyści z reggae sceny i... nie tylko! Całość poprowadził Cheeba, DrLove oraz Slaveah. W wydarzeniu udział wzięło 4,3 tys. osób.

Sierpień

Letnie Muzykowanie w Parku Miejskim

Letnie Muzykowanie w Wodzisławiu Śląskim to sierpniowy cykl koncertów organizowanych przez Wodzisławskie Centrum Kultury, miasto Wodzisław Śląski oraz Telewizję TVS. Publiczność miała okazję usłyszeć Tomasza Calickiego i Michalinę Starostę oraz Karpowicz Family, a także Wodzisławską Orkiestrę Rozrywkową. Łącznie w niedzielnych koncertach udział wzięło prawie 1,4 tys. osób.

Październik

Koncert zespołu Baciary

To był wieczór z energią prosto spod samiuśkich Tatr. Zebrana publiczność bawiła się wyśmienicie w rytm takich przebojów jak: "Żyje się raz", "Oczy zielone", "Nic do stracenia", czy "Jak się bawią ludzie". W wydarzeniu udział wzięło 340 osób.

Natalia Szroeder „Pogłos Tour”

To było niesamowite widowisko. Niezwykle utalentowana i charyzmatyczna Natalia Szroeder, show pełne spektakularnych efektów specjalnych oraz publiczność, która zadbała o doskonałą atmosferę. „Pogłos Tour” Natalii Szroeder na długo pozostanie nam w pamięci. W wydarzeniu udział wzięło 197 osób.

Listopad

Koncert Vito Bambino

Jego głos jest dobrze znany przede wszystkim z utworów zespołu Bitamina, którego jest wokalistą. Rozgłos dały mu współprace z takimi artystami jak Quebonafide, Sanah, Dawid Podsiadło czy Daria Zawiałow. Mowa o Mateuszu Dopieralskim czyli Vito Bambino. To on pojawił się na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury ze swoim najnowszym projektem i płytą „Poczekalnia”. W wydarzeniu udział wzięło 340 osób.

Grudzień

Koncert gwiazd TVS

Sierpniowe koncerty plenerowe pokazały, że w Wodzisławiu Śląskim nie brakuje fanów muzyki biesiadnej. Specjalnie dla nich, z okazji 15-lecia telewizji, Wodzisławskie Centrum Kultury we współpracy z TVS zorganizowało Koncert Gwiazd. Wydarzenie było rejestrowane telewizyjnie. W koncercie udzial wzięło 179 osób.

Stand up Abelarda Gizy

Dobry żart, cięta riposta i mocna refleksja, o tym co nas otacza. 20 grudnia w Wodzisławskim Centrum Kultury wystąpił jeden z najpopularniejszych polskich stand-uperów. Abelard Giza zawitał z najnowszym programem „SAMERTAJM”. W wydarzeniu wzięło udział 340 osób.

Informator społeczno-kulturalny

W lutym 2022 roku Wodzisław Śląski zyskał nowe, interesujące wydawnictwo. Wodzisławskie Centrum Kultury oddał wtedy w ręce wodzisławian pierwszy numer Informatora kulturalno-społecznego, w którym czekał nas ogrom ciekawostek ze świata kultury i rozrywki. Mogliśmy liczyć na comiesięczną dawkę informacji z zakresu muzyki, teatru, kina, tańca, warsztatów, literatury, rozrywki czy historii regionu, a także wywiady, zapowiedzi, relacje oraz fotoreportaże z najważniejszych wydarzeń. Co miesiąc twórcy miesięcznika podpowidali, jak ciekawie, wesoło, aktywnie i różnorodnie możecie spędzać czas w powiecie wodzisławskim.