Podopieczni WPWD „Dziupla” w Czechach

Przed nami ostatnie działanie kluczowe projektu „Czerwony, biały, niebieski: dialog polsko-czeski” realizowanego dzięki środkom unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa RP „Przekraczamy granice”.

W trakcie konferencji podsumowującej projekt, zaplanowanej na 24.10.2017 r., omówione zostaną działania projektowe. Głos otrzymają zarówno dorośli Uczestnicy Projektu, jak i dzieci korzystające ze wsparcia naszych świetlić środowiskowych prowadzonych przez WPWD „Dziupla”. To właśnie dzieci, dzięki środkom zewnętrznym, które udało się pozyskać mogły wziąć udział w wakacyjnych wyjazdach do Czeskiego Partnera. Zbliżająca się konferencja jest idealną okazją do tego, aby przypomnieć sobie te wspólne momenty:

 

9-10 sierpnia 2017 r.

Dwudniowy wyjazd grupy dzieci z wodzisławskiej "Dziupli" do Czech. Spotkanie z grupą czeskich dzieci było doskonałą okazją do nawiązania nowych przyjaźni oraz rozbudzenia gotowości do poznania tego co nieznane. Dzieci przebywały w przepięknej miejscowości Bila. W czasie pobytu zorganizowane zostały zajęcia integracyjne, sportowo-rekreacyjne, warsztaty bębniarskie oraz improwizacje muzyczne. Świetną zabawą okazał się też test na temat znajomości kraju sąsiada i test językowy. Do dyspozycji dzieci były również: park linowy, trampoliny i tor samochodowy.

14 sierpnia 2017 r.

Jednodniowy wyjazd młodszej grupy dzieci z wodzisławskiej "Dziupli" do Czech.
Grupy dzieci z Polski i Czech spotkały się tym razem w Ostrawie. Podobnie jak w przypadku wyjazdu dzieci starszych okazało się, że bariery językowe nie stanowią żadnej przeszkody we wspólnej zabawie. Spotkanie odbyło się pod hasłem MAMUTA. Przybliżyliśmy nieco historię niedawno odnalezionego na terenie naszego miasta ciosu mamuta i historię tych wspaniałych zwierząt. Pod tym względem wiele łączy Polskę i Czechy na terenie, których także żyły mamuty.
Historia mamuta stanowiła też podstawę do stworzenia w grupach mamucich portretów, a także wspólnie napisaliśmy bajkę "Jak polski Maniek spotkał czeską Adę"
Na zakończenie naszej wizyty odwiedziliśmy Dinopark.

31 sierpnia 2017 r.

Drugi wyjazd młodszej grupy dzieci z wodzisławskiej „Dziupli”.
Program pobytu tym razem zaplanowany był przez czeskie grono. Zajęcia integracyjne były idealną okazją do wspólnego dialogu i bliższego poznania się podopiecznych, nawiązania więzi, przyjaźni. Ozdabianie koszulek imieniem i wizją swojego wymarzonego miejsca rozpoczęło wspólną zabawę. Podczas prezentacji multimedialnej dzieci odkryły atrakcje Ostrawy i jej okolic. Zabawa terenowa utrwaliła i poszerzyła ich zasób informacji na ten temat. Uzupełnianie map w grupach udowodniło, że wiedza dzieci wzbogaciła się. Po południu wszyscy udali się do Dolnych Witkowic, które są fragmentem industrialnego szlaku Ostrawy. Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem na terenie byłych zakładów stali i żelaza wzbudziło wiele pozytywnych emocji i poszerzyło wiedzę o człowieku, jego poczynaniach w rozwoju techniki. Młodzi ludzie z zainteresowaniem obserwowali przykładowe wynalazki techniczne.
Niespodzianką, na koniec, było uczestniczenie w eksperymentach laboratoryjnych, co miało rozbudzić w dzieciach zainteresowanie światem od strony naukowej.

 

źródło: Wydział Funduszy Zewnętrznych