Otwarcie mieszkania treningowego w Wodzisławiu Śląskim

Wczoraj, tj. 1 marca br. nastąpiło oficjalne otwarcie mieszkania treningowego, które miasto przekazało Stowarzyszeniu przy Dziupli. Mieszkania treningowe to bardzo ważna i potrzebna forma działania organizacji, która jest odpowiedzią na najbardziej naglące potrzeby osób niepełnosprawnych i ich rodzin.

Podopiecznymi Stowarzyszenia przy Dziupli są osoby zależne, a więc osoby niepełnosprawne intelektualnie, z autyzmem lub z niepełnosprawnością sprzężoną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Mieszkanie treningowe pozwala wychowankom organizacji w uzyskaniu samodzielności w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie, sprzątanie, gospodarowanie swoim otoczeniem, planowanie i zapełnianie czasu wolnego, kontakt z rówieśnikami i nauka. Takie miejsca są odpowiedzią na najbardziej naglące potrzeby nie tylko osób niepełnosprawnych, ale również ich rodzin, a także pozwalają na rozwinięcie marzeń o samodzielnym funkcjonowaniu.

Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie mieszkania treningowego przy ul. Kościelnej, które miasto przekazało Stowarzyszeniu przy Dziupli. Wstęgę inaugurującą działalność miejsca przecięła wiceprezydent Izabela Kalinowska wraz z podopiecznymi Stowarzyszenia: Wiktorią, Beniem i Wiktorem. Mieszkanie wyposażone zostało we wszystkie najpotrzebniejsze sprzęty, które posłużą do obywania treningów i spotkań. W trakcie treningu w mieszkaniu jednocześnie może przebywać czworo podopiecznych wraz z opiekunami, którzy wymieniają się po 12 godzinach pracy. Grupa w spektrum zaburzeń autystycznych wymaga nieprzerwanej i jednoczesnej pracy dwójki opiekunów.

- Taki trening wymaga niesamowitej organizacji. Nie możemy pozwolić sobie na siedzenie, ponieważ co do minuty musi być wymierzony czas i zaplanowany dzień - mówiła jedna z pań opiekujących się na co dzień wychowankami stowarzyszenia.