- Przeprowadziłam wiele rozmów, z których jasno wynika, że potrzeba debaty na taki temat jest ogromna. Nie brakuje też chętnych do wsłuchania się w problemy innych i do wymiany doświadczeń w zakresie niepełnosprawności - mówi Barbara Macharzyńska, koordynator do spraw osób niepełnosprawnych, inicjatorka wydarzenia. - Te spotkania uświadomiły mi, że ktoś, kto nie ma doświadczenia z niepełnosprawnością, może widzieć i czuć inaczej. Mamy prawo do obaw. I o tym, także będziemy podczas czerwcowej konferencji rozmawiać. Efektu nie będzie od razu, ale mam nadzieję, że każdy, kto skorzysta z zaproszenia, wyjdzie z wiedzą, która ułatwi mu postrzeganie niepełnosprawności, nie jako problemu, ale jako wyzwania, którego warto się podejmować, by za kilka lat móc zaobserwować zmiany wewnątrz siebie i społeczności lokalnej- akcentuje.
Podzielą się doświadczeniem
By pokazać, jak różne są oblicza niepełnosprawności do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali wybrani prelegenci. Andrzej Bała, prezes Koła Polskiego Związku Niewidomych w Wodzisławiu Śląskim, zna doskonale środowisko osób niedowidzących, stąd też podzieli się swoją wiedzą i niezwykle bogatym doświadczeniem w tym zakresie. Ewa Grams, matka niepełnosprawnego, dorosłego syna, opowie o wyzwaniach, jakim musiała i musi sprostać. Opowie o swoich doświadczeniach, związanych z pracą w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo- Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śląskim i tych, wynikających z prowadzenia niecodziennej drużyny harcerskiej, którą tworzą osoby z zaburzeniami i dysfunkcjami.
Kolejną grupą, której czas zostanie poświęcony na konferencji będą osoby głuche i niedosłyszące.
- Nieznajomość języka migowego powoduje, że bardzo często w kontaktach z osobami głuchymi nie wiemy, jak się zachować. Wycofujemy się, zamiast próbować się z nimi porozumieć. Mam nadzieję, że tego lęku uda się nam pozbyć i nauczy zachowywać się naturalnie. Nauczymy się sytuację trudną zamienić w luźną atmosferę, bo to można zrobić. Jak tego dokonać, opowie Joanna Bujok z Fundacji Mig Art - mówi Barbara Macharzyńska.
Czas na zmiany
Niepełnosprawność skazanie czy wyzwanie, to temat zaproponowany kolejnej prelegentce. Będzie nią wodzisławianka, mieszkanka Radlina II. - Pani Jolanta Walencik, która zmaga się ze swoją niepełnosprawnością ruchową i krótkowzrocznością, mimo to ma w sobie wiele energii i chęci do działania. Zadzwoniła do mnie, by porozmawiać nie o swoim problemie, ale z propozycją chęci zaangażowania się w pomoc dla innych. To postawa niezwykle budująca - dodaje koordynator do spraw osób niepełnosprawnych.
Wzbogacona o liczne przykłady z życia konferencja ma pokazać wielość kwestii związanych z niepełnosprawnością w przestrzeni publicznej.
- To będzie czas na dyskusję o rzeczach prawdziwych. Obie strony otwierają się na konkretną dyskusję, i tego chciałam, by zaczęło się dziać między ludźmi - puentuje inicjatorka wydarzenia.
źródło: Gazeta Wodzisławska