O mieście

Historia

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi historii znajdującymi się w poszczególnych podpunktach: Początki, Lokacja i nazwa miasta, Średniowiecze i czasy nowożytne, Czasy pruskie, Lata 1922-1945, Okres PRL-u 1945-1989, Historia po 1989 roku. A te osoby, które chętnie dowiedzą się czegoś więcej na temat legend dotyczących miasta, zapraszamy do podpunktu Owiane legendą.

Podział administracyjny

Dzielnica to część miasta, która może wyróżniać się rodzajem zabudowy, grupą społeczną ją zamieszkującą czy pełnioną funkcją społeczną. Wodzisław Śląski to jedno z polskich miast, w których występują dzielnice będące jednostkami pomocniczymi gminy.

Miasto w liczbach

Ilu ludzi mieszka w Wodzisławiu? Jaką powierzchnię ma miasto i poszczególne dzielnice? Ile gmina wydaje na jednego mieszkańca? Warto znać odpowiedzi na te pytania.

Miasta partnerskie

Współpraca Wodzisławia Śląskiego z innymi krajami rozwija się w wielu obszarach. Partnerstwo w tym przypadku oznacza przede wszystkim wymianę na polu kultury, gospodarki i doświadczeń samorządowych.

Nagroda Złoty Wawrzyn

„Złoty Wawrzyn” pozwala docenić zasłużone dla Wodzisławia Śląskiego osoby bądź instytucje i honoruje ich pracę. Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra, osobom przyczyniającym się do jego rozwoju, pomnożenia dobrobytu lub popularyzowania osiągnięć. Nagroda ma charakter prestiżowy.

Wodzisław Śląski Social Media

Oficjalny serwis profili społecznościowych jednostek, instytucji i spółek należących do Urzędu Miasta Wodzisławia Śląskiego.