Nowa wystawa w galerii „Art Wladislavia”

W galerii Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej „Art Wladislavia” można z bliska przyjrzeć się 26 makietom starych budowli drewnianych. Autorem wykonanych z niezwykłą precyzją prac jest mieszkający w Kokoszycach Lucjan Sosna.

Dzieła te nie są dokładnym odzwierciedleniem istniejących budowli, lecz niektóre pierwowzory były inspiracją do twórczości artysty. Na wystawie zachwycić się możemy drewnianą architekturą naszego regionu, ale nie tylko. Podziwiając makietę kopalnianego szybu zwiedzający zaraz może zawędrować na Kaszuby, oglądać dawne chaty rybackie i łódź. Zabytkowy kościółek z naszych Łazisk ma swego konkurenta na Opolszczyźnie. Zachwycające są wiatraki oraz młyn wodny. Można zobaczyć żuraw oraz stodołę krytą słomą. Urokliwe domki góralskie i stara szkoła czy kuźnia przyciągną naszą uwagę.

Każdy model prezentowany na tej wystawie został wykonany z zegarmistrzowską precyzją. Autor tej wspaniałej kolekcji tworzy swe dzieła od niedawna, bo od roku 2014. Pochodzi z rodziny rolniczej, co niewątpliwie wpłynęło na jego zamiłowanie do otaczającego świata. Swoją pracę zawodową wykonywał jako kierowca i zwiedzając naszą Ojczyznę, podziwiał jej zabytki i przyrodę. Zachwycał się drewnianymi budowlami i już wówczas marzył, by kiedyś zrobić samemu oglądane dzieła. Kilkuletni pobyt na emeryturze i nostalgia za przemijającym czasem zainspirowały go do działań, a efekty tej niezwykłej twórczości możemy podziwiać.

Wystawę w galerii „Art Wladislavia” podziwiać możemy do 20 listopada. Galeria czynna jest w poniedziałki i czwartki od godz. 11:00 do 16:00.

źródło: Kazimierz Mroczek