Niepełnosprawność

Gdzie szukać pomocy?

Na terenie Wodzisławia Śląskiego działa wiele organizacji oraz placówek, które realizują zadania na rzecz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych. Na potrzeby pierwszego kontaktu oraz w celu kontynuowania rehabilitacji, terapii i edukacji stworzyliśmy listę placówek i organizacji, które realizują programy specjalne.

Miejsca dostępne dla niepełnosprawnych

Przestrzeń publiczna to miejsce, w którym każdy mieszkaniec ma szansę i możliwość zaistnienia jako aktywna jednostka społeczna. Niezwykle ważnym jest, aby osoby niepełnosprawne miały możliwość korzystania z miejsc takich jak np. parki, biblioteki, szkoły i wiele innych.

Wolontariat

Wolontariat w Wodzisławiu Śląskim tworzy całkiem pokaźna grupa młodzieży i dorosłych. Ta niezwykle ważna funkcja społeczna najczęściej kojarzona jest z pomocą osobom starszym, chorym lub bezdomnym. Tego typu praca wymaga sporego nakładu sił psychicznych oraz zaangażowania emocjonalnego. Osoby, które podejmują się takich zadań obdarzone są zwykle sporymi zasobami empatii, o które warto dbać.

Akcje charytatywne

Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego bardzo chętnie i coraz liczniej angażują się w akcje charytatywne mające na celu poprawę zdrowia, jakości życia czy pomoc w leczeniu osób chorych i niepełnosprawnych.

Koordynator

W lutym 2018 r. w Urzędzie Miasta pracę rozpoczęła koordynator do spraw osób niepełnosprawnych.