Nie kupuj. Adoptuj

Każdy kto choć przez chwilę miał okazję dzielić życie z kotem lub psem wie, jak wiele radości i ciepła potrafi wnieść czworonożny przyjaciel do codzienności. Nie wszystkie zwierzęta mają szczęście, by cieszyć się miłością i bezpieczeństwem, które oferuje domowe zacisze. W naszym mieście działa przytulisko prowadzone przez Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt – "Koty Psy i My”, które dzień w dzień walczy o lepsze jutro dla zaniedbanych i porzuconych zwierząt. Każdy z nas może pomóc im w tej misji.

Dlaczego warto adoptować?

Każde zwierzę w wodzisławskim przytulisku ma swoją historię – niektóre pełne bólu i smutku, inne to opowieści o niesamowitej odwadze i przetrwaniu. Zwierzaki czekają na drugą szansę – na dom, w którym znajdzie miłość, ciepło i troskę. Adoptując, nie tylko dajesz zwierzakowi nowe życie, ale też zyskujesz oddanego przyjaciela, który będzie Cię kochał bezwarunkowo.

Adopcja to także świetna okazja, by pokazać innym wartość empatii, odpowiedzialności i troski o słabszych. To gest, który nie tylko zmienia los zwierzęcia, ale też inspiruje do działania.

W trosce o dobro zwierząt, czyli aktywność Stowarzyszenia Na Rzecz Zwierząt - "Koty Psy i My"

Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - "Koty Psy i My" w Wodzisławiu Śląskim jest grupą wspaniałych osób, których celem jest pomoc bezdomnym zwierzętom w naszym regionie. Wolontariusze poświęcają każdą wolną chwilę w niesieniu pomocy najbardziej potrzebującym psom i kotom. Poprzez szereg działań starają się odmienić ich los na lepszy:

  • codziennie opiekują się zwierzętami w przytulisku,
  • koordynują domy tymczasowe,
  • szukają ich właścicieli, w ostateczności nowych domów,
  • resocjalizują zwierzęta, które w wyniku złych doświadczeń straciły zaufanie do człowieka.

Oprócz działań doraźnych wolontariusze zajmują się również szeroko pojętą profilaktyką, poprzez prowadzenie zajęć edukacyjnych dla dzieci i dorosłych.

Jak pomóc?

Najważniejszą potrzebą jest właściwa karma. Jej jakość jest istotna, bowiem do przytuliska nierzadko trafiają zwierzęta, które miały kiepskie życie, będące w złym stanie fizycznym, wycieńczone. Ponadto możesz:

  • Zostać wolontariuszem.

    Pomoc bezdomnym zwierzętom to nie tylko ich adopcja. Bardzo ważna jest codzienna opieka nad psami i kotami znajdującymi się w przytulisku. Podawanie jedzenia, wymiana wody, sprzątanie kojców, spacery, a przede wszystkim poświęcenie uwagi zwierzętom to nieodłączna część życia wolontariusza. Ty decydujesz, ile czasu jesteś w stanie poświęcić zwierzętom i w jaki sposób chcesz im pomagać. Chcesz zostać wolontariuszem? Zadzwoń pod numer telefonu: 696 855 390.
  • Zostań opiekunem tymczasowym.

    Część zwierząt nie radzi sobie z różnych powodów w warunkach przytuliskowych. Spowodowane może to być ich psychiką, wiekiem lub wieloma innymi czynnikami. Takie zwierzęta szukają wówczas tymczasowego opiekuna, który przyjmie je do momentu znalezienia nowego właściciela. Tymczasowy opiekun ma za zadanie dbanie o zwierzaka i podstawową opiekę nad nim. Koszty związane z utrzymaniem i ewentualnym leczeniem są pokrywane przez stowarzyszenie.
  • Adoptować świadomie.

    Decyzja o adopcji psa ze schroniska to poważne zobowiązanie, które wymaga odpowiedzialności i zaangażowania. To nie tylko spacery i wspólne zabawy, ale i szereg zobowiązań, tj. wizyty u weterynarza, możliwe problemy behawioralne. Decyzja o adopcji powinna być więc przemyślana. Pamiętajmy, że zwierzęta także mają uczucia.

  • Wesprzeć działalność przytuliska przekazując 1,5 proc. podatku:

    Stowarzyszenie Na Rzecz Zwierząt - Koty Psy i My
    ul. Marklowicka 21
    44-300 Wodzisław Śląski
    ING Bank Śląski 33 1050 1403 1000 0090 3035 5474
    KRS 0000505411

Reaguj na krzywdę zwierząt, to Twój obowiązek

Jeśli jesteś świadkiem znęcania się nad zwierzętami lub wiesz, że w Twoim otoczeniu dzieje się im krzywda, pamiętaj, że zgłoszenie takiej sytuacji jest naszym obowiązkiem. Znęcanie nad zwierzętami jest w Polsce przestępstwem, regulowanym przez ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt. Przepisy w niej zawarte są ściśle powiązane z Kodeksem karnym, który przewiduje kary za znęcanie się nad zwierzętami. Zgodnie z art. 35, kto zabija, znęca się lub krzywdzi zwierzę, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli sprawca działa ze szczególnym okrucieństwem, kara ta może wzrosnąć nawet do 5 lat. Należy więc pamiętać, że wszelkie przypadki przestępstw i wykroczeń należy zgłaszać odpowiednim służbom tj. Policji [otwiera się w nowym oknie], Straży Miejskiej (telefon alarmowy: 986, dyżurny/zgłaszanie interwencji: 32 455 13 45), Inspekcji Weterynaryjnej [otwiera się w nowym oknie] lub do organizacji zajmującej się statutowo ochroną praw zwierząt.

Nie bądź obojętny – reagując, pomagasz chronić zwierzęta przed cierpieniem.

SAFE-ANIMAL, czyli Międzynarodowa Baza Danych

SAFE-ANIMAL jest międzynarodowym zbiorem danych zwierząt oraz ich właścicieli, prowadzi największą i najbardziej aktualną bazę danych w Polsce, w której rejestrowane są chipy dla psów i kotów.

Dlaczego warto być w SAFE-ANIMAL?

Rejestrując dane w SAFE-ANIMAL zwiększają się szansę na odnalezienie zwierzęcia. Dostęp do bazy danych SAFE-ANIMAL posiadają wszyscy lekarze weterynarii, schroniska dla bezdomnych zwierząt, fundacje, Straż Miejska oraz Policja. Już ponad 2,5 mln zwierząt zarejestrowanych jest w bazie. Co ważne, dane osobowe znajdują się w bazie danych nadzorowanej przez UODO.

Zarejestrowane zwierzęta stają się obywatelami Europy, gdyż numer mikroczipa trafia do EUROPETNET w Brukseli, którego SAFE-ANIMAL jest członkiem od 2007 roku.

Jak zarejestrować zwierzę w SAFE-ANIMAL?

  1. Wejdź na stronę safe-animal.eu [otwiera się w nowym oknie].
  2. Załóż konto, wypełniając formularz rejestracyjny.
  3. Po aktywacji konta zaloguj się używając danych podanych podczas rejestracji.
  4. Z prawej listwy menu wybierz zakładkę DODAJ NUMER MIKROCZIPA.
  5. Na podstawie numeru mikroczipa zarejestruj  swojego pupila i dodaj jego zdjęcie. Zapisz dane.

Jak działa zawieszka z kodem QR?

Na zawieszce wygrawerowany jest kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem przenosi na stronę rejestracji mikroczipa w SAFE-ANIMAL. Dzięki temu błyskawicznie widzisz dane zwierzęcia oraz dane kontaktowe do jego właściciela. Zwierzę wraca bezpiecznie do domu w bardzo krótkim czasie. Stres towarzyszący zwierzęciu (i właścicielowi) podczas zaginięcia i pobytu w schronisku zostaje ograniczony do minimum.