UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Nie bądź obojętny na potrzeby osób bezdomnych

Gdzie osoby bezdomne mogą znaleźć wsparcie, zwłaszcza teraz w chłodne dni? Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, wspólnie z zaangażowanymi instytucjami, prowadzi akcje informacyjne na temat pomocy udzielanej osobom bezdomnym.

Wzorem lat poprzednich uruchomiona została ogrzewalnia w budynku przy ul. Rzecznej 24. Miejsce to przeznaczone jest dla osób, które nie mają dachu nad głową i nie mają innej możliwości zabezpieczenia przed zimnem w nocy. W ogrzewalni bezdomny może w cieple spędzić noc, napić się gorącej herbaty i skorzystać z węzła sanitarnego, by wykonać podstawowe zabiegi higieniczne. Ogrzewalnia czynna jest codziennie w godzinach od 18.00 do 8.00. W okresie silnych mrozów czas jej pracy może ulec wydłużeniu.

Na terenie naszego miasta działają też stowarzyszenia na rzecz osób bezdomnych. Są to Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn „Albert” prowadzone przez Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta Koło Wodzisławskie (ul. Rzeczna 24, nr tel. 570 223 093, adres e-mail: albert48@onet.pl) oraz Schronisko dla Bezdomnych Mężczyzn prowadzone przez Towarzystwo Charytatywne Rodzina (ul. Marklowicka 17, nr tel. 32 455 34 91, adres e-mail: charytatyw@op.pl).

Na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (www.mops.wodzislaw-slaski.pl) dostępna jest zakładka Jak pomagamy bezdomnym, po kliknięciu w którą można uzyskać wszystkie informacje na temat działań na rzecz środowiska osób bezdomnych, jak również informator instytucji i placówek działających w obszarze i na rzecz osób bezdomnych.  Nawet w najgorszej sytuacji możemy znaleźć pomoc. Gdzie jej szukać, do kogo mamy się zgłosić, pod jaki numer telefonu zadzwonić – temu służy przygotowany informator dla osób bezdomnych. Znajdziemy w nim informacje na temat świadczonej pomocy, adresy instytucji i ośrodków świadczących pomoc osobom bezdomnym w różnych formach, telefony placówek, czy godziny otwarcia (kliknij tutaj, żeby zobaczyć). Opracowana została także ulotka informacyjna (kliknij tutaj, żeby zobaczyć).

Warto dodać, że współpracujące z MOPS-em Biuro Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta oraz Straż Miejska w Wodzisławiu Śląskim rokrocznie informują i apelują do wszystkich mieszkańców, aby widząc bezdomnych nocujących w sezonie jesienno-zimowym na ławkach, klatkach schodowych w altanach działkowych, pustostanach itp., zgłaszali takie sytuacje pod numery telefonów interwencyjnych i alarmowych.

Po więcej informacji ws. działań związanych z kwestią bezdomności w Wodzisławiu Śląskim zapraszamy do kontaktu z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej (adres: ul. Ignacego Daszyńskiego 3, 44-300 Wodzisław Śląski, nr tel. 32 455 62 00, adres e-mail: bezdomni@mops.wodzislaw-slaski.pl).

źródło: Gazeta Wodzisławska