UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Nakaz zakrywania twarzy w przestrzeni publicznej

Od czwartku, 16 kwietnia 2020 roku wprowadzony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa. Każda osoba w miejscu publicznym będzie musiała nosić maseczkę, szalik czy chustkę, która zakryje zarówno usta, jak i nos. Obowiązek dotyczy wszystkich, którzy znajdują się na ulicach, w urzędach, sklepach czy miejscach świadczenia usług oraz zakładach pracy.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił nakaz zakrywania twarzy w momencie wychodzenia na zewnątrz.

- Potrzebujemy, tego aby gospodarka i państwo ruszyło do przodu i abyśmy mieli środki na leczenie ludzi w perspektywie najbliższego roku czy dwóch. Musimy powoli i w sposób bezpieczny wracać do rzeczywistości przy zachowaniu środków ostrożności, które pozwolą ograniczyć transmisję wirusa -powiedział podczas konferencji minister Łukasz Szumowski.

Dlaczego warto stosować maseczki?

Koronawirus jest zakaźny przed wystąpieniem objawów choroby, a kropelki śliny, w których się znajduje, mogą być rozprzestrzenianie także podczas zwykłego mówienia:

- część przypadków zakażenia przebiega w pełni bezobjawowo i możliwe, że w takiej sytuacji wirus również jest rozprzestrzeniany,

- noszenie maseczek utrudnia dotykanie okolic ust i nosa, a zatem zmniejsza ryzyko transmisji wirusa,

- maseczka zwiększa nasze poczucie bezpieczeństwa, gdy musimy wyjść z domu.

Jak prawidłowo zakładać maseczkę ochronną?

- Przed użyciem maseczki dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.

- Przyłóż maseczkę starannie do twarzy w okolicy ust i nosa i rozłóż ją tak, by dobrze przywierała (bez żadnych szczelin pomiędzy twarzą a maską).

- Jeśli maseczka ma metalowy pasek, spróbuj go zlokalizować i rozmieść na twarzy tak, by środek był w okolicach nosa.

- Nigdy nie dotykaj maseczki w trakcie jej noszenia. Jeśli ci się to zdarzy, dokładnie umyj lub zdezynfekuj ręce.

- Wymień maseczkę higieniczną na nową, kiedy stanie się wilgotna.

- Nigdy nie używaj ponownie maseczki ochronnej jednorazowego użytku.

- Jeśli chcesz zdjąć maseczkę, to bez dotykania przedniej części chwyć za wiązanie z tyłu i je rozwiąż (jeśli maska zaczepiana jest na uszy, to zacznij po kolei zdejmować każde łączenie).

- Po zdjęciu jednorazowej maseczki od razu umieść ją w koszu na śmieci z zamykaną klapą. Na koniec zadbaj o higienę rąk, umyj je i zdezynfekuj.