Nagroda Złoty Wawrzyn

„Złoty Wawrzyn” pozwala docenić zasłużone dla Wodzisławia Śląskiego osoby bądź instytucje i honoruje ich pracę. Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra, osobom przyczyniającym się do jego rozwoju, pomnożenia dobrobytu lub popularyzowania osiągnięć. Nagroda ma charakter prestiżowy.

Zgodnie z przyjętym przez radnych regulaminem nadawania „Złotego Wawrzyna” wniosek o nadanie nagrody będą mogli składać: przewodniczący Rady Miejskiej, komisje rady, prezydent, organizacje pozarządowe, których siedzibą jest miasto Wodzisław Śląski oraz co najmniej 100 mieszkańców miasta. Wzór wniosku dostępny jest w Biurze Obsługi Klienta oraz do pobrania poniżej. Wypełniony wniosek powinien wpłynąć do Urzędu Miasta od 1 stycznia do 31 maja danego roku. Po tym terminie wszystkie wnioski zostają rozpatrzone przez Kapitułę, która przedstawia kandydatów do nagrody prezydentowi. Osoba uhonorowana „Złotym Wawrzynem” otrzymuje dyplom, statuetkę oraz znaczek metalowy.

Dokumenty do pobrania:

Laureaci 2012

10 sierpnia 2012 roku poznaliśmy dwóch pierwszych laureatów „Złotego Wawrzyna”. Kapituła spośród grona nominowanych wskazała dwie osoby: dr. Józefa Musioła oraz prof. dr. hab. Eugeniusza Gatnara.

Dr Józef Musioł - (ur. 9 stycznia 1933 w Połomi) – doktor nauk prawnych, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, dziennikarz, literat. Pochodzi z rodziny o powstańczych tradycjach. W dzieciństwie był łącznikiem Armii Krajowej. Uczył się w szkole podstawowej w Moszczenicy, następnie w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śląskim. Był nauczycielem w szkołach w Wodzisławiu Śląskim – Kokoszycach i Bełsznicy. Studiował prawo na wydziale prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1977-1983 był sędzia Sądu Najwyższego, w tym w latach 1978-1983 delegowanym do Ministerstwa Sprawiedliwości do pełnienia funkcji zastępcy dyrektora Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskiej w Polsce. 1983-1990 pełnił funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, w tym w latach 1989-1990 był również dyrektorem Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich. W latach 1988-1990 członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W latach 1993-1997 był adwokatem, a od 1997 ponownie sędzią Sądu Najwyższego. W 2003 przeszedł w stan spoczynku.

Prof. Eugeniusz Gatnar - (ur. 16 sierpnia 1960 w Wodzisławiu Śląskim) – polski ekonomista, profesor nauk ekonomicznych, wykładowca akademicki, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego. Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Katowicach. W1993 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, a w 1999 stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych. 10 lat później otrzymał tytuł profesora nauk ekonomicznych. Zawodowo związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach. Jest autorem licznych prac naukowym, w tym kilku monografii. Specjalizuje się w zakresie ekonometrii, informatyki ekonomicznej oraz statystyki. Zasiadał w Państwowej Komisji Akredytacyjnej oraz we władzach Polskiego Towarzystwa Statystycznego. Był doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego. W 2010 objął stanowisko członka zarządu NBP. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniony m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Laureaci 2014

10 sierpnia 2014 poznaliśmy laureatów „Złotego Wawrzyna”. Kapituła wśród grona nominowanych wybrała Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia.

Zespół Pieśni i Tańca Vladislavia - Osiągnięcia działającego od 1982 roku zespołu są imponujące. To kilkadziesiąt wyróżnień i nagród zdobytych w Polsce oraz wielu innych krajach. Więcej o Vladislavii dowiedzieć się można odwiedzając stronę internetową zespołu, do czego gorąco zachęcamy. W zespole działa kilka grup tanecznych i kapela. Występuje w nim w sumie około 100 dzieci i młodzieży z Wodzisławia Śląskiego i okolicznych miejscowości. Założycielką zespołu jest Wanda Bukowska, która wraz ze swoją następczynią Dominiką Brzozą-Piprek odebrały nagrodę dla zespołu.

 

Laureat 2015

Stanisław Oślizło - urodził się 13 listopada 1937 r. w Wodzisławiu Śląskim. Nominalny obrońca, kapitan reprezentacji Polski i Górnika Zabrze, strzelec jedynej bramki w historii polskiej piłki w finale Pucharu Zdobywców Pucharów w meczu z Manchesterem City.

Był zawodnikiem Kolejarza Wodzisław Śląski (dzisiejsza Odra), Kolejarza Katowice (1954-1955), Górnika Radlin (1956-1959) i Górnika Zabrze (1960-1972); wystąpił w 58 meczach Reprezentacji Polski (1961-1971), zdobywając dla niej jedną bramkę. Ośmiokrotny mistrz Polski (1961-1971), Sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski (1965-1972), finalista Pucharu Zdobywców Pucharów (1970).

Sześciokrotnie wznosił Puchar Polski w barwach zabrzańskiego klubu, dzięki czemu zdobył go z Górnikiem na własność. Spełniał się w roli trenera, prowadząc takie kluby jak GKS Katowice, Odrę Wodzisław Śląski, Piasta Gliwice, Carbo Gliwice i Górnika Zabrze. Był rzecznikiem prasowym zabrzańskiego Górnika, a także twarzą jubileuszu 60-lecia klubu.

Zasłużony Mistrz Sportu, czterokrotny laureat Złotych Butów w plebiscycie Sportu (1961, 1962/63, 1966/67 i 1967/68), członek Klubu Wybitnego Reprezentanta. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001).

 

Laureatka 2016

Prof. dr hab. n. med. Ewa Mrukwa-Kominek - autorka lub współautorka blisko 200 prac naukowych, od 1988 r. związana z okulistyką śląską, aktualnie zatrudniona jako kierownik w Katedrze Okulistyki i Klinice Okulistyki Katedry Okulistyki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz jako lekarz kierujący Oddziałem Okulistyki Dorosłych w Uniwersyteckim Centrum Okulistyki i Onkologii SPSK SUM w Katowicach.

Kierowała licznymi badaniami klinicznymi i naukowymi. Jako główna badacz prowadziła między innymi: "Badanie dotyczące skuteczności leków w jaskrze", "Ocena skuteczności leczenia schorzeń rogówki" czy "Ocena skuteczności leczenia cukrzycowego obrzęku plamki".