Muzyczna integracja na wysokim poziomie

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa z WCK wystąpi z młodymi muzykami z Jugendkapelle Friedberg już 1 września. Koncert odbędzie się na wodzisławskim rynku.

Z inicjatywą wspólnego muzykowania wyszedł zespół z Friedberga. Taką propozycję Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa z Wodzisławskiego Centrum Kultury przyjęła z przyjemnością, a o efektach przekonamy się już 1 września na wodzisławskim rynku. Koncert rozpocznie się o godzinie 20:00.

Dla obu orkiestr rozpoczęcie współpracy przyczyni się niewątpliwie do wymiany artystycznych i kulturalnych doświadczeń, zgłębienia tradycji oraz do międzynarodowej integracji, jak i promocji muzycznej działalności obu grup.

Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa działa w Wodzisławskim Centrum Kultury od 2013 roku, jej kierownikiem artystycznym jest Marek Sobota. To grupa pasjonatów muzyki, w skład której wchodzą uczniowie i pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Wojciecha Kilara w Wodzisławiu Śląskim, absolwenci Akademii Muzycznych z Katowic, Krakowa, Łodzi czy Wrocławia oraz muzycy związani z Wodzisławiem Śląskim. 33-osobowa grupa w swoim muzycznym repertuarze posiada utwory muzyki rozrywkowej, uczestniczy także w oprawie miejskich i powiatowych uroczystości. Z muzykami orkiestry występują cztery utalentowane solistki.

Jugendkapelle Friedberg powstała w roku 1969. Ten zespół młodzieżowy jest integralną częścią życia kulturalnego we Friedbergu i Bawarii. Składa się z dwóch członów z Orkiestry A i Orkiestry B, które tworzy dziewięćdziesięciu muzyków. Członkowie orkiestry to młodzież w wieku od ósmego do dwudziestego piątego roku życia. Od 1971 zespół bierze udział w festiwalu muzycznym Wertungsspielen i to od 1982 z wielkim sukcesem. Dyrygentem orkiestry jest Andreas Thon. Zespół młodzieżowy znany jest daleko poza granicami kraju dzięki licznym trasom koncertowym w Niemczech i za granicą.

źródło: Gazeta Wodzisławska