Muzeum zaprasza na wyjątkowe wydarzenie

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza mieszkańców, pasjonatów historii do udziału w szczególnym wydarzeniu – pożegnaniu Bordynowskiej Pani.

Już niedługo przy dźwiękach dzwonów z pobliskich miejscowości, w obecności pastora, władz Gminy Lubomia oraz dam w strojach z epoki pochowana zostanie ponownie legendarna Bordynowska Pani, na wzgórzu pomiędzy Grabówką a Lubomią, w miejscu, które sama wybrała sobie jeszcze za życia. Wedle legendy jej trumnę, zbitą z prostych desek, wiozły przez pola białe woły. Najnowsze, kompleksowe badania, które przeprowadzono w 2015 roku wykazały jednak, że miejsce nie zostało wybrane przypadkowo – spoczywała tu już dwójka dzieci Bordynowskiej Pani, a i sama trumna była zdobiona i obita aksamitem. Dzięki badaniom enigmatyczna Pani odzyskała też imię i nazwisko – Zofia Eleonora von Bodenhausen oraz twarz zrekonstruowaną na podstawie zachowanej czaszki.

To niezwykłe pożegnanie odbędzie się w niedzielę, 27 maja o godzinie 14:00 w Wiejskim Domu Kultury w Grabówce, przed którym uformuje się kondukt pogrzebowy. Następnie zabytkowy karawan ciągnięty przez konie pojedzie w kierunku Wzgórza. Tam też zobaczy można będzie plenerową wystawę o życiu i pośmiertnych losach Zofii Eleonory.

Więcej na temat Bordynowskiej Pani na:  

http://gazeta.wodzislaw-slaski.pl/sa-juz-pierwsze-ekspertyzy-archeologicznego-odkrycia/

http://gazeta.wodzislaw-slaski.pl/nowa-wystawa-w-muzeum-juz-otwarta

źródło: Gazeta Wodzisławska