Modernizacja Balatonu

Ośrodek Rekreacyjny już wkrótce zostanie zmodernizowany. Ta warta przeszło 14 mln zł inwestycja będzie możliwa dzięki 12,8 mln zł, jakie miasto pozyskało właśnie z Rządowego Funduszu Polski Ład. To 100 proc. kwoty, o którą Wodzisław Śląski wnioskował.

 

O modernizacji i przebudowie tego pięknego miejsca, wodzisławskiego „Balatonu”, mówimy i marzymy od lat. Kilka miesięcy temu informowałem Was o tym, że składamy wniosek do Rządowego Funduszu Polski Ład o środki na rewitalizację „Balatonu”. Wiele osób trzymało kciuki, za co dziękuję. Wiele osób mówiło z kolei, że to obietnice. Dziś mamy dobrą informację – mówi prezydent miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca. - Współpraca buduje. Poprosiłem o wsparcie dwóch parlamentarzystów naszego okręgu: Teresę Glenc i Grzegorza Matusiaka. Zabiegali oni o to, aby projekt otrzymał wsparcie. Dofinansowanie otrzymaliśmy. Dofinansowanie, dzięki któremu będziemy mogli zrealizować projekt marzeń dla naszego „Balatonu” – informuje prezydent. To nie tylko nowa droga od Szpitala Chorób Płuc, miejsca postojowe, zatoki, prawdziwe miejsca parkingowe, czyli to, czego obiekt nie miał od lat. Ale przede wszystkim to zupełnie nowa, nowoczesna infrastruktura wokół zbiornika. Pojawią się szatnie, natryski, miejsce do grillowania, miejsca do odpoczynku, wszystko w ekologicznej stylistyce pasującej do klimatu tego miejsca. Przed nami rok, jak nie trochę dłużej, pracy, ale mamy już środki i rozpoczynamy – zapowiada Mieczysław Kieca.

 

W ramach modernizacji zaplanowano m.in. budowę pomieszczeń do obsługi Ośrodka, pomieszczeń magazynowych, boisk do siatkówki plażowej, parkingu dla rowerów, placu zabaw, pomostu rekreacyjnego, deptaka, strefy workout, kręgu ogniskowego z tarasem widokowym, małej architektury (ławy, prysznice, kosze). W planach jest także przebudowa nawierzchni i towarzyszącej infrastruktury technicznej. Ważnym elementem inwestycji będzie również zagospodarowanie plaży z późniejszą możliwością jej wydzielenia. Dodatkowo w ramach projektu wybudowana zostanie droga wewnętrzna wraz z miejscami postojowymi.

Ośrodek Rekreacyjny "Balaton" to miejsce, gdzie można zażyć kąpieli, odpocząć, poczuć dawkę adrenaliny. Obiekt cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród mieszkańców Wodzisławia Śląskiego, ale i pobliskich miast. To nie tylko zbiornik wodny, to również kilometry tras rowerowych, ścieżek do nordic walking, możliwość wypożyczenia kajaków, rowerków wodnych czy łowienia ryb. To tutaj w sezonie czynne jest kąpielisko i organizowane są imprezy dla całych rodzin.