Mamy umowę partnerską z armeńskim Artik

W poniedziałek, 4 grudnia zakończyła się 6-dniowa wizyta armeńskiej delegacji w Wodzisławiu Śląskim. Głównym punktem wizyty przedstawicieli położonego w zachodniej części Armenii Artik było podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy miastami. Stało się to podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej.

Do tej pory trzy polskie miasta: Warszawa, Lublin i Białystok nawiązały partnerstwo z miastami w Armenii. Wodzisław Śląski jest czwarty. Wcześniej szanse wynikające z takiego partnerstwa dostrzegły liczne miasta z Francji czy Niemiec.

Nawiązanie współpracy partnerskiej pomiędzy Wodzisławiem Śląskim i miastem Artik ma na celu stworzenie warunków do wymiany doświadczeń samorządów w dziedzinach należących do zadań własnych gminy. W ramach współpracy nasze miasta będą mogły wymieniać doświadczenia z zakresu biznesu i handlu, edukacji, ochrony zdrowia, ochrony środowiska, turystyki, rozwoju sportowego i kulturalnego. Dzięki partnerstwu możliwa stanie się również wymiana doświadczeń gospodarczych, w tym związanych z rozwojem myśli technologicznej, nawiązywanie kontaktów biznesowych czy ułatwienie współpracy lokalnym przedsiębiorcom. Dzięki podjętej współpracy partnerskiej, otrzymamy możliwość nawiązywania wzajemnych kontaktów pomiędzy samorządowcami i mieszkańcami naszych miast.

Warto przypomnieć, że wstępne memorandum dotyczące woli partnerskiej współpracy zostało już kilka miesięcy temu podpisane przez prezydenta Mieczysława Kiecę w Artik.