UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Kulturalne podsumowanie 2019 roku

2019 rok upłynął pod znakiem wielu fantastycznych kulturalnych wydarzeń w naszym mieście. Koncerty, spektakle, seanse filmowe, gale taneczne, imprezy plenerowe cieszyły się sporym zainteresowaniem wodzisławian. Poniżej przedstawiamy subiektywne podsumowanie minionego roku pod względem kulturalnym.

Zapraszamy do zapoznania się z przeglądem wybranych imprez, które miały miejsce w Wodzisławiu Śląskim w 2019 roku.  

18. Gala Taneczna MIX

Na scenie efektownymi choreografiami, barwnymi kreacjami i ogromnym zaangażowaniem imponowali tancerze m.in. z Oświęcimia, Bialska-Białej, Rybnika, Czeladzi, Zabrza, Sosnowca, a także z Wodzisławia Śląskiego. Widzowie mogli zobaczyć ponad 70 formacji utworzonych z ponad 1200 energicznych miłośników tańca. Uczestnicy konkurowali i walczyli o najwyższe trofea w trzech kategoriach: street dance, show dance i taniec towarzyski.

fot. Wodzisławskie Centrum Kultury

 

3 Maja

Tradycyjnie wodzisławianie hucznie obchodzili Święto Konstytucji 3 Maja połączone ze stuletnią rocznicą powstań śląskich. W programie obchodów znalazła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Powstań Śląskich. Po części oficjalnej zainteresowani przenieśli się na Rynek, gdzie od salwy honorowej upamiętniającej wybuch pierwszego powstania śląskiego rozpoczęła się "Wodzisławska Majówka z Historią". Odbył się m.in. pokaz musztry, pokaz mody historycznej, rekonstrukcja historyczna.

fot. Gazeta Wodzisławska

Wodzisławski Dzień Matki

26 maja świętowaliśmy "Wodzisławski Dzień Matki" w Rodzinnym Parku Rozrywki "Trzy Wzgórza". Mieszkańcy chętnie korzystali ze strefy piękna, strefy modowej, warsztatów ogrodniczych, zabaw plastycznych. Popularnością cieszyły się także animacje dla dzieci z udziałem postaci z bajek oraz przejażdżki konne. Uczestnicy chętnie korzystali też z możliwości zrobienia sobie zdjęcia w ramce z napisem "Wodzisławski Dzień Matki". Na koniec odbyły się koncerty Młodzieżowego Chóru Miejskiego "Canticum Novum" oraz największych przebojów Ireny Jarockiej.
 

 

50. Dni Wodzisławia Śląskiego

To były trzy dni niesamowitej, różnorodnej, radosnej, pełnej muzyki i tańca zabawy. Siostry Wajs&Stonoga, José Torres, Tomasz Tracz, Walfad, Cleo, Mrozu, Kult z Kazikiem Staszewskim, Grzegorzem Skawińskim i grupą Kombii, Michał Szczygieł, DJ Sofi oraz Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa to gwiazdy, które uświetniły jubileuszowe, bo 50. dni naszego miasta.

 

Reggae Festiwal - Najcieplejsze Miejsce na Ziemi

Za nami 16. edycja tego fantastycznego wydarzenia. W lipcu do Wodzisławia Śląskiego przybyła rzesza wielbicieli jamajskich klimatów, gorących rytmów i dynamicznej muzyki. Przed publicznością zaprezentowali się: Dr Love, Slaveah, Cheeba, Tallib, Gang Bawarii, Cała Góra Barwinków, Gooral, Roots Soliders, Dżentelmenels, Bethel, Happysad, John Rockers, Junior Stress. Głównym punktem imprezy dla większości festiwalowiczów był koncert współtwórców wydarzenia, zespołu Tabu.

 

Obchody Dnia św. Wawrzyna

Św. Wawrzyn był diakonem i męczennikiem, jest patronem Wodzisławia Śląskiego. Obchodom święta rokrocznie towarzyszy wręczenie prestiżowej wodzisławskiej nagrody - "Złotego Wawrzyna". Nagroda przyznawana jest za wybitne zasługi dla rozwoju miasta i tworzenie wspólnego dobra. Honorowane są nią osoby, które swoją pracą i działalnością przysłużyły się miastu.

 

Letnie Muzykowanie

"Letnie Muzykowanie" to cykl koncertów. W ramach wydarzenia można było mile spędzić niedzielne, sierpniowe wieczory przy dźwiękach muzyki. Przed wodzisławską publicznością zaprezentowali się: Henryk Sosna, Blus Kapela, Tomasz Ciba oraz Wodzisławska Orkiestra Rozrywkowa.

fot. Gazeta Wodzisławska

 

VI Wodzisławska Noc Teatrów

Od sześciu lat, w trakcie "Wodzisławskiej Nocy Teatrów" miejskie uliczki, podwórka stają się sceną, a sztuka jest niemal na wyciągnięcie ręki. W ramach szóstej edycji wydarzenia przed wodzisławską publicznością zaprezentowali się: Teatr Przystanek z Katowic (przedstawienie lalkowe pod tytułem „Kopciuszek”), Classic Ballanga Teatr (komedia Antoniego Słonimskiego pod tytułem „Rodzina"), Studio Teatralne Bogusława Słupczyńskiego (sztuka I.B. Singera „Szlemiel”), Flamenco Corazon z wyjątkową tancerką i choreograf Zofią Pirok („Suspiros/Westchnienie”).

fot. Gazeta Wodzisławska

 

Plenerowe Kino Letnie

Plenerowe Kino Letnie ponownie zawitało do Rodzinnego Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza”. Zebrana tłumnie publiczność mogła zobaczyć filmy: "Cudowny chłopak" oraz "Green book". Przed seansami odbył się niesamowity pokaz taneczno-ogniowy w wykonaniu grupy Seven.

 

Noc Bibliotek

To była już piąta edycja ogólnopolskiej akcji pn. "Noc Bibliotek". Jej hasłem przewodnim było hasło „Znajdźmy wspólny język”. Uczestnicy wydarzenia, które odbyło się w wodzisławskiej Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej dowiedzieli się wiele na temat destylacji roślin i tworzenia olejków zapachowych czy macerat, a także poszerzyli swoją wiedzę na temat Kirgistanu i Kazachstanu.

 

Wodzisławskie Chotomalia

Z okazji 90. urodzin Wandy Chotomskiej Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim zorganizowała wydarzenie pn. "Wodzisławskie Chotomalia". Zarówno w siedzibie głównej Biblioteki, jak i w wybranych filiach placówki odbyły się interesujące wydarzenia, a wśród nich m.in. spotkania autorskie z: Ewą Chotomską, Agnieszką Frączek, Łukaszem Dębskim, nie zabrakło także konkursowych emocji i przedstawień w wykonaniu teatru Krak-Art.

 

12. edycja Wodzisławskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Muzykon"

Cztery różnorodne koncerty złożyły się na 12. edycję Wodzisławskiego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej "Muzykon". "Muzykon" recitalami uświetnili: grająca na organach Anna Pulli-Huomo, niesamowity duet akordeonowy duoAccosphere, koncertująca na organach Hanna Dys oraz wiolonczelistka Paulina Kulej i zachwycający grą na organach - Krzysztof Lukas. Bibianna Dawid była konferansjerem 12. edycji festiwalu. Impreza odbywała się pod patronatem prezydenta miasta Wodzisławia Śląskiego Mieczysława Kiecy, zaś kierownikiem artystycznym festiwalu był dr Krzysztof Lukas.

 

38. Wodzisławskie Spotkanie z Folklorem

Za nami "38. Wodzisławskie Spotkania z Folklorem". Aż 482 uczestników zaprezentowało się na scenie Wodzisławskiego Centrum Kultury. Imprezę uświetnił jarmark folklorystyczny, który był nie lada gratką dla miłośników sztuki ludowej, regionalnych specjałów i rękodzieła pod każdą postacią. W przeglądzie wzięli udział: gawędziarze, śpiewacy ludowi, grupy śpiewacze, kapele ludowe i podwórkowe, ludowe zespoły pieśni i tańca oraz ludowe formacje teatralne.

fot. Gazeta Wodzisławska

 

100-lecie Chóru „Jadwiga”

Z okazji 100-lecia działalności artystycznej Miejski Chór Mieszany "Jadwiga" w 2019 r. wystąpił przed wodzisławską publicznością, grając kilka koncertów. Podczas występu rozbrzmiewały m.in. kompozycje G. Verdiego „Chór niewolników” z opery „Nabucco”, J. Zangla „Credo, Gloria i Agnus Dei” ze mszy do św. Ludwika oraz C. Francka „Panis Angelicus”. Każde wykonanie publiczność nagradzała gromkimi brawami.

 

III Festiwal Tańce "Senior Dance"

To festiwal dedykowany seniorom, działającym przy stowarzyszeniach uniwersytetów III wieku, fundacjach i domach kultury. Podczas festiwalu wystąpiło 25 zespołów senioralnych z trzech województw –  śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Łącznie około 240 tancerzy zaprezentowało się w gorących rytmach samby, latino, tanga, jak i w rytmach country czy disco. Impreza ta nie ma charakteru konkursowego. Jej celami są popularyzacja zespołowych form tanecznych, wymiana pomysłów i doświadczeń, konfrontacja dorobku artystycznego, inspiracja do twórczych poszukiwań nowych form i środków wyrazu artystycznego oraz integracja środowisk UTW. 

fot. Gazeta Wodzisławska

 

Wodzisławski Festiwal Kuglarzy 

Mistrzowie sztuki ulicznej gościli w naszym mieście przez trzy dni. Wpierw na wodzisławskim Rynku, a następnie w Rodzinnym Parku Rozrywki „Trzy Wzgórza” za sprawą różnorodnych pokazów mogliśmy choć na moment oderwać się od codzienności i przenieść w zupełnie inny jej wymiar. Efektowne występy potwierdziły niewiarygodną moc ognia, fascynowały zmysłowością, hipnotyzowały i rozbawiały.

fot. Gazeta Wodzisławska