UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Konkurs na najlepszy biznesplan

Już niebawem rusza konkurs na najlepszy biznesplan, organizowany przez miasto Wodzisław Śląski oraz Wodzisławski Inkubator Przedsiębiorczości. Celem konkursu jest wybór najciekawszych pomysłów na własną działalność gospodarczą prowadzoną w Wodzisławiu Śląskim. Na autora lub autorkę najlepszego pomysłu czeka nagroda finansowa.

Konkurs będzie się składał z kilku etapów. Pierwszym z nich będzie wysłanie wniosku konkursowego do Wodzisławskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Obejmie on także bezpłatne doradztwo z ekspertami z zakresu biznesu, marketingu czy księgowości. Dzięki niemu uczestnicy konkursu będą mogli dopracować zgłaszane pomysły biznesowe. Poznają także sposoby tworzenia modeli biznesowych, formy ich weryfikacji poprzez eksperymenty biznesowe i wiele innych biznesowych nowinek. 

Konkurs organizowany jest na terenie miasta Wodzisławia Śląskiego i przeznaczony jest dla osób powyżej 18 roku życia. Do konkursu przystąpić mogą osoby fizyczne, zamieszkałe w Wodzisławiu Śląskim, nieprowadzące działalności gospodarczej oraz początkujący przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą w Wodzisławiu Śląskim nie dłużej niż trzy lata.

Rozmowa z laureatką poprzedniej edycji konkursu na najlepszy biznesplan, Katarzyną Błędowską, która wraz z Agnieszką Starostą kroi i szyje ubranka dla najmłodszych w Akademii Stylu Maluszka. 

Skąd pomysł na taki biznes? Czy była to to Twoja pasja?

Katarzyna Błędowska (KB): Jestem mamą dwóch synów w wieku szkolno-przedszkolnym. To właśnie od nich zaczęła się moja przygoda z szyciem. Kiedy mój słodki bobasek wyrósł i stał się szczuplutkim kilkulatkiem, szybko zorientowałam się, że zarówno jakościowo, jak i pod względem wykonania odzież w tzw. "sieciówkach" jest bardzo słabej jakości. Ubrania są szyte "szablonowo", kiepsko wykończone, z niskiej jakości materiałów. A zwłaszcza dla tzw. chudzielców była potrzeba przerabiania ubrań. Jak wielu rodziców szukałam również czegoś wyjątkowego dla swoich dzieci. Postanowiłam stworzyć coś własnego! Pomogła mi w tym moja mama. Zarówno ja, jak i mama, byłyśmy amatorkami i hobbystkami szycia.

Po pierwszych udanych próbach szycia dla swoich pociech nastąpił zakup pierwszych maszyn i materiałów. Zachęcona przez męża i przyjaciółkę Agnieszkę zaczęłam szyć dla chrześniaków, dzieci znajomych i sąsiadów. W pewnym momencie to ona zachęciła mnie, by pasję i hobby przemienić w biznes. Później wszystko potoczyło się ekspresowo. Mocny kurs techniczny z zakresu szycia w Strefie Kroju i Szycia w Zabrzu. Zakończenie mojej 10-letniej pracy w administracji samorządowej, złożenie wniosku do PUP o dotację na otwarcie działalności. Wielką pomoc pań z Urzędu Pracy, by wszystko potoczyło się pozytywnie, otrzymanie dotacji, otrzymanie lokalu na start.

Obecnie markę tworzą dwie kobiety, ja i Agnieszka Starosta. Zajmujemy się projektowaniem i szyciem odzieży dziecięcej (rozpoczynając od noworodków, a kończąc na nastolatkach) oraz zestawami mama+córka, mama+syn, tata+córka i tata+syn. Najbardziej lubimy, kiedy klient przychodzi do nas ze swoją wizją i możemy stworzyć coś nowego i niepowtarzalnego, ponieważ w tym wszystkim nie chodzi o to, aby idealnie szablonowo szyć, ale stworzyć coś wyjątkowego.

Co przekonało Cię do wzięcia udziału w konkursie na najlepszy biznesplan?

Każdego rodzaju konkursy stanowią nieodzowny element promocji i rozwoju firmy. Nasza firma, startując w konkursie, posiadała już dość pokaźny zasób klientów, jednak aby mogła tak prężnie się rozwijać, nowa baza klientów była jak najbardziej wskazana. Drugim elementem, który skusił nas do wzięcia udziału, była atrakcyjna nagroda.

Czy korzystałaś ze wsparcia Inkubatora podczas tworzenia biznesplanu?

Oczywiście, bardzo pomocne okazały się konsultacje i wskazówki, jak również szkolenie organizowane przez Wodzisławski Inkubator Przedsiębiorczości.

W jaki sposób udział w konkursie przyczynił się do rozwoju Twojej firmy?

Udział w konkursie pozwolił zaprezentować możliwości naszej firmy szerszemu gronu odbiorców, pokazać również w bezpośredni sposób, jak z pasji można stworzyć dochodowy i niszowy biznes. Dużym atutem konkursu była promocja firmy w mediach lokalnych. Firma stała się bardziej rozpoznawalna, co odniosło się do pozyskania większej liczby klientów, a co za tym idzie do większej stabilizacji finansowej.

Czy rekomendujesz udział w konkursie?

Jak najbardziej, udział w takich przedsięwzięciach jak konkurs na najlepszy biznesplan nie tylko buduje nasze poczucie faktu spełnienia się na tle rozwoju firmy, ale również jest doskonałą reklamą. Jak mawia stare przysłowie, „reklama dźwignią handlu”. Z naszej strony zachęcamy do czynnego udziału w takiej formie promocji - jest to dobra okazja do zdobycia dodatkowych gratyfikacji dla firmy, jak również doskonałe podłoże do jej rozwoju i zdobycia nowych biznesowych znajomości i kontaktów.

Chcesz wiedzieć więcej o konkursie? Skontaktuj się z Wodzisławskim Inkubatorem Przedsiębiorczości (nr tel. 785 805 038, e-mail: wodzislaw@przedsiebiorcyzwyboru.pl)

źródło: Gazeta Wodzisławska