Samorządowy Lider to konkurs, którego celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja samorządowych programów zdrowotnych w dziedzinie profilaktyki grypy.
Przedmiotem konkursu jest wybór samorządów, które podejmują aktywne działania, mające podnieść świadomość Polaków i ograniczyć medyczne, społeczne oraz gospodarcze skutki zachorowań na grypę.
Wodzisławski program szczepień ochronnych przeciwko grypie
Przypomnijmy, pod koniec maja Radni Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego przyjęli program szczepień ochronnych przeciwko grypie, skierowany do mieszkańców w wieku 60+. Start dofinansowanych przez miasto szczepień zaplanowano na początek sierpnia. By się zaszczepić, wodzisławscy seniorzy mogą zgłosić się do jednego z sześciu podmiotów leczniczych w różnych częściach miasta.
Program szczepień ochronnych to już kolejny projekt, który realizowany jest w mieście z myślą o seniorach. Szczepienia osób powyżej 60. roku życia mają przyczynić się do obniżenia liczy zachorowań na grypę i jej późniejszych powikłań.
Program obejmie lata 2017-2019. Kwota przewidziana na jego realizację to 600 tys. zł, przy założeniu, że cena szczepionki przeciwko grypie to ok. 22-35 zł. Każdego roku na funkcjonowanie programu przeznaczone ma zostać 200 tys. z wolnych środków budżetowych.
Warto zaznaczyć, że przed przekazaniem programu pod obrady Rady Miejskiej skierowany został on do zaopiniowania do Agencji Oceny Technologii Medycznej i Taryfikacji.
Kolejnym etapem wdrażania programu było wyłonienie podmiotów leczniczych. W efekcie program realizowany jest w sześciu placówkach, w odniesieniu do których ustalony został harmonogram szczepień dla seniorów. Harmonogram można znaleźć tutaj.