UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Kierowco, nie parkuj na ścieżce rowerowej

Kiedy kierowca może zaparkować swoim samochodem na ścieżce rowerowej? Odpowiedź jest krótka i jednoznaczna: nigdy. Pozostawienie samochodu na ścieżce rowerowej jest wykroczeniem, stanowi duże zagrożenie w ruchu drogowym.

Wodzisławianie bardzo często parkują swoje samochody na ścieżkach rowerowych. Robią to chociaż wyraźnie zakazują tego przepisy. Mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego świadomie łamią prawo. Rowerzyści zmuszeni są ustępować pozostawionemu na ścieżce pojazdowi i zjeżdżać na ulicę bądź chodnik.

Kodeks drogowy mówi jasno: „zabrania się zatrzymania pojazdu na drodze dla rowerów, pasie ruchu dla rowerów oraz w śluzie rowerowej, z wyjątkiem roweru” (art. 49, pkt. 11). Przewidziany jest za to mandat w wysokości od 100 do 300 zł i punkty karne, natomiast w postępowaniu przed Sądem grzywna sięgnąć może nawet 5 tys. zł.

Apelujemy. Kierowco, nie parkuj na ścieżce rowerowej. Respektuj znaki poziome i pionowe. Szanuj rowerzystów. Szanuj prawo.