UWAGA: Bieżące informacje i zalecenia nt. koronawirusa

Karta Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel

Posiadasz Kartę Dużej Rodziny? Od 9 czerwca br., niezależnie od tego, czy do tej pory miałeś ją w wersji tradycyjnej czy elektronicznej – możesz z niej korzystać dzięki aplikacji mObywatel. Szczegóły znajdziesz w artykule.

Zmiany w Karcie Dużej Rodziny

9 czerwca br. Ministerstwo wprowadziło istotne zmiany w ustawie z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny. Wszystkie aktywne tradycyjne Karty Dużej Rodziny (dokument z tworzywa sztucznego) uzyskały automatycznie formę elektroniczną. Elektroniczna forma Karty dostępna jest w aplikacji mKDR tylko do końca czerwca 2021 r. W celu dalszego korzystania z wersji elektronicznej dokumentu należy pobrać aplikację mObywatel.

Rodzice widzą Karty swoich dzieci po kliknięciu w "Moi bliscy" w dolnym menu aplikacji mObywatel. Osoby, które nie posiadają aplikacji mObywatel będą musiały pozostać przy korzystaniu z wersji tradycyjnej Karty.

Czym jest mObywatel?

mObywatel to cyfrowy portfel na dokumenty i usługi. Dzięki aplikacji:

  • bezpiecznie pobierasz i okazujesz swoje dane,
  • realizujesz eRecepty bez podawania numeru PESEL,
  • przechowujesz potwierdzenie odbytego szczepienia przeciwko COVID-19,
  • potwierdzasz nabyte uprawnienia kierowcy,
  • sprawdzasz swoje punkty karne,
  • okazujesz i sprawdzasz dane swojego samochodu,
  • korzystasz z mLegitymacji szkolnej lub studenckiej.

Dostęp do aplikacji mObywatel jest możliwy jedynie w przypadku posiadania profilu zaufanego.

Profil zaufany

Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt  poza jego właścicielem  nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.

Profil zaufany, bez wychodzenia z domu, można założyć na trzy sposoby: za pomocą internetowego konta bankowego, za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną, za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany[otwiera się w nowym oknie].